Pieci svarīgi jautājumi, kas būtu jāuzdod zobārstam
foto: Shutterstock
Esi vesels

Pieci svarīgi jautājumi, kas būtu jāuzdod zobārstam

Veselības nodaļa

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Īstā zobārsta atrašana varētu būt grūts uzdevums, taču, ja uzdodat pareizos jautājums, tas nemaz nav tik sarežģīti. Painteresējieties, vai šajā zobārstniecības kabinetā ievāc noteiktu informāciju par pacientu, un uzdodiet par konkrēto praksi šādus jautājumus.

1. Vai jūs izmantojat sudraba amalgamas plombas?

Ir plaši apstiprināts, ka šis dzīvsudrabu saturošais plombējamais materiāls var radīt veselības problēmas, tomēr daudzviet zobārstniecībā to turpina izmantot. Ja atbilde uz šo jautājumu ir “jā”, meklējiet citu zobārstu.

2. Vai jūs interesē mans uzturs un cita ar manu veselību saistīta informācija?

Līdzīgi kā integratīvajā medicīnā uz cilvēku skatās kopumā, arī labs holistiskās zobārstniecības pārstāvis vēlēsies uzzināt visu par jūsu veselību un dzīvesveida paradumiem. Vai smēķējat? Vai esat fiziski aktīvi? Vai ēdat veselīgi un jums ir veselīgs svars? Vai lietojat kādus medikamentus vai uztura bagātinātājus? Visi šie jautājumi būtu jāuzdod, pirms ķerties pie zobu labošanas, ja grib, lai tas tiktu izdarīts pareizi un droši.

3. Vai izmantojat fluorīdus saturošus materiālus?

Starptautiskās Orālās medicīnas un toksikoloģijas akadēmijas (International Academy of Oral Medicine and Toxicology) biedrs, zobu ķirurgs, holistiskās zobārstniecības speciālists Grifins Kols (Griffin Cole, DDS, NMD, MIAOMT) uzskata, ka fluorīdu izmantošana ir nevajadzīga un pat bīstama. “Ir ļoti grūti zobārstniecībā pilnībā izvairīties no fluorīdiem, jo lielākā daļa sveķus saturošo materiālu, piemēram, kompozītmateriāli, hermētiķi un stikla jonomēri, tos satur nelielā daudzumā, taču ir arī tādi materiāli, kuros fluorīdu nav vispār, un tos tad izmanto lielākā daļa holistiskās zobārstniecības speciālistu,” viņš saka.

4. Kā jūs ārstējat zobu sakņu kanālus?

Ja zobārsts vai endodonts izmanto parastos zobu sakņu kanālu ārstēšanas paņēmienus, tad nevarēs atbrīvoties no visām baktērijām un mikrobiem zoba iekšienē. Tomēr, kā saka Grifins Kols, pastāv iespējas, kā to var izdarīt. “Ir diezgan daudz pētījumu, kas jau ir pabeigti vai vēl noris, un tie liecina – ja zobārsts izmanto specializētu Fotona Light Walker PIPS vai SWEEPS stomatoloģisko lāzeru, kā arī skābekļa un ozona terapiju (vai ultraskaņas Gentle Wave tehnoloģiju), tad var panākt, ka zobs ir maksimāli tīrs un tādējādi arī bioloģiski veselīgāks.

Noskaidrojiet, kādas tehnoloģijas un metodes zobu sakņu kanālu ārstēšanā izmanto konkrētajā zobārstniecības praksē.

5. Vai jūs pārbaudāt izmantoto materiālu bioloģisko saderību?

Ikreiz, kad ķermenī ievieto kādu svešu materiālu, pastāv iespēja, ka radīsies sistēmiskas problēmas. Zobārstniecībā lietotie materiāli nav izņēmums. Ir vienkārši testi, kā noteikt, kurš materiāls derēs konkrētajam pacientam, piemēram, Clifford Biocompatibility Assay Test. Lielākā daļa zobārstu, kas atbalsta holistisku pieeju ārstēšanā, izmanto šādus testus. Var noskaidrot arī materiālu ražotājus un meklēt informāciju par konkrētajiem uzņēmumiem.