Aicinājumu uz vēža skrīningu plāno veikt arī, sūtot ziņu uz pacientu e-pastiem un telefoniem
Nacionālais veselības dienests (NVD) sācis darbu pie tā, lai iedzīvotāji uzaicinājumu vēža skrīninga veikšanai varētu saņemt arī telefonā vai e-pastā, šodien izskanēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē.
NVD dati liecina, ka pērn tika izsūtītas 140 028 krūts vēža skrīninga uzaicinājuma vēstules, uz ko bija atsaukušās tikai 36,1% sieviešu. Savukārt dzemdes kakla vēža skrīninga veikšanai tika izsūtītas 192 800 uzaicinājuma vēstules, uz kurām atsaukušās 55,2% sieviešu.
Situācija labāk izskatās prostatas vēža skrīningā, kur pērn tika veikti kopumā 116 872 izmeklējumi, aptverot 80% iedzīvotāju, savukārt vissliktākie rezultāti ir zarnu vēža skrīningā - kopumā tika veikti 82 927 izmeklējumi, aptverot vien 25,8% iedzīvotāju.
NVD Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vecākā eksperte Līva Seile atgādināja, ka kopš pagājušā gada uzaicinājuma vēstules skrīningam tiek izsūtītas arī uz portāla "latvija.lv" e-adresi. Ja e-adrese nav aktivizēta, tad uzaicinājuma vēstule tiek sūtīta tāpat kā iepriekš papīra formāta uz deklarēto dzīvesvietu. Patlaban NVD strādā pie tā, lai telefoniski iedzīvotāji saņemtu gan atgādinājumu, gan uzaicinājumu telefoniski. Piemēram, dzemdes kakla vēža skrīninga gadījumā uzaicinājumus plānots nodrošināt caur e-veselības laboratoriju moduli, kur sievietei automātiski konkrētajā dzimšanas gadā tiks sagatavots un nosūtīts informatīvs ziņojums uz telefonu ai e-pastu ar aicinājumu veikt izmeklējumu.
Lai varētu oficiāli izmantot kontaktinformāciju, ko iedzīvotāji norādījuši e-veselībā, ir nepieciešamas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos. Seile norādīja, ka šobrīd NVD nav tiesīgs izmantot pacienta datus, lai uz to e-veselībā norādītajiem tālruņiem un e-pastiem nosūtītu informatīvus paziņojumus par sagatavotajiem skrīningiem vai iespējām veikt skrīninga izmeklējumus.
Paredzēts, ka līdz šī gada beigām vai nākamā gada pirmajā pusē uz telefonu tiktu izsūtīti informatīvi paziņojumu par dzemdes kakla vēža skrīningu. Vienlaikus, noslēdzoties darbam pie e-veselības laboratoriju moduļa, tiks sākts darbs pie izmeklējuma modeļa, paredzot, ka ar laiku tiks ieviesti paziņojumi arī par krūts vēža skrīningu uz mamogrāfijas izmeklējumiem.
Tāpat tiek strādāts pie tā, lai nākotnē katra pacienta izmeklējumu vēsture būtu pieejama elektroniski un vienā elektroniskā platformā, nevis katras ārstniecības iestādes lietotajā integrācijas sistēmā.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) rudenī plāno īstenot sabiedrības informēšanas kampaņu par vēža skrīningu, un šobrīd ir izsludināts arī iepirkums. Tās laikā SPKC iecerējis informēt par valsts apmaksātiem vēža skrīningiem, to būtību, mērķi un ieguvumiem, valsts apmaksāto vēža profilaktisko pārbaužu veikšanas kārtību, informatīvo materiālu par onkoloģisko slimību profilaksi nogādāšanu ģimenes ārstu praksēm un citas aktivitātes.
Tāpat kampaņas laikā SPKC plāno veikt iedzīvotāju aptauju pirms un pēc kampaņas aktīvā īstenošanas perioda, izvērtēt apmeklējumu skaitu centra mājaslapas sadaļai "Vēža skrīnings" noteiktajā periodā, zarnu vēža un prostatas vēža skrīninga atsaucības datus pa ģimenes ārstu praksēm, kā arī visu skrīningu atsaucības dinamiku.
Apakškomisijas vadītāja Līga Kozlovska (ZZS) norādīja, ka gada nogalē būs jāatgriežas pie sarunas par skrīningu aptveres palielināšanai. Par to plānots diskutēt, kad novembrī noslēgsies SPKC īstenotā kampaņa.