Peldoša sajūta, reiboņi... Kas ir progresīvās brilles un kā pie tām pierast, skaidro optometriste
Progresīvās brilles nav lēts prieks, bet tās būtiski atvieglo ikdienu, jo vairs nav jānēsā līdzi otras brilles lasīšanai.
Konsultē OC Vision galvenā optometriste Jeļena Stūriška.
Kāds būs mans ieguvums?
Progresīvās brilles ļauj redzēt trīs dažādos attālumos, jo ikdienā visbiežāk raugāmies tālumā, strādājam pie datora un lasām. Tomēr optiskā stipruma pāreja progresīvajās lēcās notiek pakāpeniski, piemēram, ja tālumam nepieciešamas -2,25 dioptrijas, bet lasīšanai tikai -0,25, tad stiprums no lēcas augšas uz leju pakāpeniski samazinās un katrs pakāpiens ir 0,25 dioptrijas, līdz ar to dioptriju pāreja nav strauja. Vislabākais sabiedrotais progresīvo briļļu izvēlē ir optometrists – viņš būs tev blakus, sākot no redzes pārbaudes un briļļu receptes izrakstīšanas līdz pat piemērota rāmīša izvēlei. Šajā gadījumā ietvaram ir milzīga nozīme, lai gan šodien tā vairs nav tik liela problēma kā pirms 15 gadiem, kad modē bija šauri briļļu rāmji, kuros nereti nebija iespējams ievietot progresīvās lēcas.
Nepieciešams laiks, lai pierastu
Tiekot pie pirmajām progresīvajām brillēm, daļa cilvēku pierod uzreiz, bet citiem nepieciešams laiks līdz divām nedēļām, lai ar jaunajām brillēm varētu justies brīvi. Sākot nēsāt šādas brilles, jāiemācās skatīties caur to lēcas daļu, pa kuru konkrētā situācijā redzi visskaidrāk. Raugoties tālumā, parasti viss ir kārtībā, un lielākoties problēmu nav arī, skatoties uz leju un lasot, bet, ja gribi veikalā pie plaukta, kas atrodas acu augstumā, redzēt preces cenu par kilogramu, ir jāpaceļ zods, lai caur lasīšanai paredzēto lēcas daļu saskatītu vajadzīgo informāciju.
Tāpat jāpierod skatīties caur lēcas vidusdaļu, jo stiprums tajā iestrādāts vertikāli – no augšas uz leju. Ja vajag ieraudzīt kaut ko sānos, jāpagriež galva; ja pagriezīsi tikai acis, attēls būs izkropļots un neass. Optometriste stāsta, ka pie progresīvajām brillēm vieglāk pierast tiem, kas skatienam līdzi griež arī galvu.
Progresīvās brilles vēlams sākt nēsāt tad, ja radusies sajūta, ka nevar vienlīdz labi redzēt tālumā un tuvumā. Tad pie tām ir vieglāk pierast, tāpēc ka pāreja ir pakāpeniska.
Kad jāatgriežas optikā?
Visizplatītākais iemesls, kāpēc cilvēki nevar pierast pie progresīvajām brillēm, ir nepieregulēts ietvars – brilles var slīdēt uz leju pa degunu, ietvars var stāvēt slīpi uz augšu vai uz leju.
Ja nevari pierast pie jaunajām brillēm vai arī ir kādas blaknes, piemēram, peldoša sajūta, galvas reiboņi, dodies uz optiku, kurā brilles izgatavotas, un par to izstāsti. Visbiežāk pietiek ar ietvara pieregulēšanu, bet noteikti pārbaudīs arī brilles, lai noskaidrotu, vai lēcas izgatavotas precīzi pēc receptes. Nepieciešamības gadījumā optometrists vēlreiz pārbaudīs redzi, lai pārliecinātos, vai redzes korekcija veikta pareizi.
Zināšanai
Izrakstot progresīvās brilles, speciālists vizītes laikā novērtē, vai nav kādu iemeslu, kāpēc cilvēks nevarēs pie tām pierast. Ļoti svarīgi, lai abas acis strādātu kopā. Dažkārt muskuļu darbība un acu sadarbība nav pietiekami laba, tāpēc pastāv risks, ka progresīvās brilles nesniegs gaidīto rezultātu. Tādās reizēs ieteicams izgatavot divas brilles – vienas darbam pie datora un lasīšanai (tās mēdz dēvēt arī par ofisa jeb tuvuma progresīvajām brillēm), otras tālumam.