Ierīce, kas var glābt dzīvības: Latvijas jaunieši rada ļoti vērtīgu ideju
foto: Publicitātes foto
Esi vesels

Ierīce, kas var glābt dzīvības: Latvijas jaunieši rada ļoti vērtīgu ideju

Jauns.lv

Dažādu veselības rādītāju monitorings, personalizēti uztura plāni un atgādinājumi par svarīgākajām veselības pārbaudēm - tie ir tikai daži no studentu radītajiem piedāvājumiem sabiedrības veselības uzlabošanai. Pagājušajā nedēļā studenti no visas Latvijas tikās Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopienas rīkotajā i-Days hakatona Latvijas posmā, kur meklēja idejas slimību profilaksei.

“Sabiedrība arvien vairāk apzinās, ka veselība nav kaut kas abstrakts, kas atrodas mediķu rokās. Par mūsu veselības stāvokli un tā uzturēšanu lielā mērā esam atbildīgi paši, tādēļ arvien biežāk saspringtajā ikdienā meklējam dažādus risinājumus un palīgus, kas veicinātu veselīgāku, kvalitatīvāku ikdienu. Šī gada hakatonā studenti izstrādāja vairākus šādus risinājumus, un esam ļoti gandarīti par rezultātiem. Jauniešu idejām ir patiešām augsts potenciāls uzlabot sabiedrības veselības stāvokli vai sniegt pienesumu nopietnu slimību prevencijā,” stāsta RSU Starptautisko sakaru departamenta direktore un EIT Health centra (EIT Health RIS Hub in Latvia) vadītāja Baiba Pētersone.

Hakatona Latvijas posmā piedalījās 82 studenti no 13 dažādām augstskolām, tostarp arī ārvalstu studenti, kas Latvijā studē apmaiņas programmu ietvaros. Divu dienu garumā dalībnieki klausījās nozares profesionāļu lekcijas, iedvesmojās no dažādiem veiksmes stāstiem, piedalījās treniņu sesijās un saņēma mentoru palīdzību, lai radītu inovatīvus risinājumus. 

Žūrijas augstāko vērtējumu un uzvaru ieguva komanda “Echelon”. Tā tika izveidota hakatona norises laikā no studentiem, kuri pieteicās dalībai pasākumā individuāli. Komandu veidoja Rīgas Stradiņa universitātes un Vidzemes augstskolas studenti, kuri izstrādāja ideju par ierīci senioru veselības uzraudzīšanai.

Šī ierīce konstanti monitorē senioru veselības datus un būtisku izmaiņu gadījumā nosūta brīdinājumu programmai piesaistītajām kontaktpersonām, piemēram, lietotāja bērniem. Šī sistēma atvieglotu ikdienu un sniegtu sirdsmieru cilvēkiem, kuru vecāki vai citi tuvinieki ar nopietnām veselības problēmām dzīvo vieni, bet ir svarīgi tiem laicīgi sniegt medicīnisko palīdzību.

Komandas izstrādātais risinājums no citiem tirgū jau esošiem, līdzīgiem rīkiem atšķiras ar plašu rādītāju apkopojumu un iestrādātu balss atpazīšanas risinājumu, kas ļautu gan konstatēt krīzes situāciju un atpazīt saucienu pēc palīdzības, gan izveidot saziņu ar cietušo. 

Uzvarētāju komandas pārstāvji apgalvo, ka hakatona lielākais ieguvums bijusi sadarbošanās ar citu nozaru studentiem un jauniegūtie kontakti. “Idejas rašanās un attīstība hakatona procesā, un beigās – uzvara, ir pierādījums, ko spēj paveikt mērķtiecīgi, bet iepriekš savstarpēji nepazīstami studenti. Katram no komandas biedriem bija sava pieredze un unikāls pienesums idejai. Tas, ka mēs spējām veiksmīgi sadarboties, ir veiksme un īsto cilvēku satikšanās,” stāsta “Echelon” komandas pārstāvis Šašvats Aniruds (Shashwat Anirudh).

Veiksmīgākās idejas izstrādātāji novembra izskaņā dosies uz Eiropas fināla sacensībām Barselonā, kur pārstāvēs Latviju un prezentēs savu ideju i-Days Eiropas konkursa finālā.