Šausmas zobārstu kabinetos: mazgātas vienreizlietojamās glāzītes, netīri cimdi un citi brīnumi
2014. gadā no 123 veiktajām zobārstniecības klīniku pārbaudēm 119 kabinetos konstatēta virkne pārkāpumu.
Esi vesels

Šausmas zobārstu kabinetos: mazgātas vienreizlietojamās glāzītes, netīri cimdi un citi brīnumi

Jauns.lv

Cik droša ir tava regulārā vizīte pie zobārsta? Kā atklāj kāda zobu veselības speciāliste, kura vēlējās palikt anonīma, – zobārstniecībā elementāru higiēnas normu neievērošana mēdz būt ierasta lieta. Ar zobārstu instrumentiem vien iegūstam svešas siekalas un, iespējams, pat slimas asinis, kas rada C hepatīta risku.

Siekalainus cimdus žāvē uz radiatoriem

„Pēc redzētā dažos zobārstniecības kabinetos jāatzīst, ka diemžēl aizvien ir vietas, kur sanitārās normas tiek ievērotas pavirši vai netiek ievērotas vispār. Kā tas ietekmē zobārsta vai zobu higiēnista apmeklētājus? Ja procesa laikā kabinetā netiek ievērotas obligātās higiēnas prasības, pastāv nopietns risks inficēties ar vīrushepatītu C,” apgalvo speciāliste. „Esmu pabijusi daudzās klīnikās, gan uz pārrunām, gan kā darbiniece. Lielākoties šajās vietās neesmu piekritusi strādāt tieši sanitāro normu neievērošanas dēļ. Dažās klīnikās man acis bija „uz kātiņiem” un mati cēlās stāvus, kad ieraudzīju, kas tur notiek, - tiek mazgātas vienreizlietojamās glāzītes, siekalu sūcēji, atkārtoti lietoti anestētiķi, instrumenti netiek sterilizēti, cimdi tiek žāvēti uz radiatoriem, lai varētu tos lietot atkārtoti.,” atklāj zobārste.

Asiņainiem cimdiem šķirsta pacientu kartiņas

„Ir ārsti un asistenti, kuri par veselību domā ļoti nopietni, pasargājot sevi, lieto cimdus un maskas, taču brīdī, kad ar siekalainajiem, asiņainajiem cimdiem ārsts atver atvilktni, lai izņemtu kādu instrumentu vai materiālu, viņš jau ir inficējis visu, kam ceļā ir pieskāries. Vai, piemēram, durvju atvēršana ar tiem pašiem cimdiem – infekcija tiek atstāta uz durvju roktura, kuram pats ārsts pēc tam pieskaras bez cimdiem. Ir ārsti, kuri raksta vai šķirsta pacientu kartiņas ar asiņainiem cimdiem, kartiņa nonāk līdz administratoram, kurš nestrādā ar cimdiem un nenojauš par siekalu vai asins klātbūtni, un arī viņš var inficēties. Un tas viss tikai neuzmanības dēļ,” stāsta speciāliste.

Zobārsta dēļ pārcieš C hepatītu

Savā pieredzē ar Kasjauns.lv padalījās Mareks, kura paziņa nepiedodami pavirša zobārsta dēļ piedzīvojusi „līdz šim savā dzīvē lielāko murgu” jeb C hepatīta pārslimošanu. Viņa draudzene Liene (vārds mainīts), kura pēc profesijas ir ģeogrāfijas skolotāja un zobārstu apmeklē regulāri, pēc kādas no vizītēm ievēroja krasas izmaiņas pašsajūtā. Pēc ārstu apmeklējuma skolotāja uzzinājusi, ka ir inficējusies ar C hepatītu. „Atceros, kā viņa tad izskatījās – dzeltena āda, pašsajūta vienkārši briesmīga, bija arī depresija. Tas bija totāls murgs! Un tas viss iegūts ārstniecības iestādē,” atceras Mareks. Lienei gan paveicies smago slimību pārciest, taču lielākā daļa pārslimotāju ir hepatīta C nēsātāji uz mūžu.

Pārkāpumi konstatēti 119 no 123 pārbaudītām klīnikām

Iepazīstoties ar Veselības inspekcijas sagatavotajiem datiem, atklājas diezgan šokējoša aina. 2014. gadā no 123 veiktajām zobārstniecības klīniku pārbaudēm 119 ir konstatēta virkne pārkāpumu. Apskatot 2013. gada datus kļūst skaidrs, ka visbiežākie pārkāpumi ir saistīti tieši ar higiēnas normu neievērošanu. Nav izstrādāts higiēniskā un pret-epidēmiskā režīma plāns, nav izstrādāts iekšējās kvalitātes kontroles pasākumu plāns, nav izstrādāts rīcības plāns darbam gripas epidēmijas laikā. Vērsāmies Latvijas Zobārstu asociācijā, lai saņemtu skaidrojumus par to, kā tiek gādāts par higiēnas normu ievērošanu klīnikās, taču asociācijas pārstāvis komentārus sniegt atteicās, pirms klausules nolikšanas paskaidrojot, ka darbalaiks drīz beidzas un jādodas mājup.

Pamanot nepilnības, neklusē!

Kā apgalvo par situāciju sašutusī zobārste - higiēnas prasību ievērošana zobārstniecības kabinetos ir krasi atšķirīga: „Ir jāpanāk, lai visos zobārstniecības kabinetos apmeklētājiem būtu droši un viņi būtu pasargāti no infekcijas slimībām. Skumji, ka paši apmeklētāji sākotnēji nezina, vai viņi ir nonākuši labās rokās vai nē, jo nezina, kam ir jāpievērš uzmanība.”

Praktiski padomi, kam pievērst uzmanību zobārstniecības kabinetā:

*    Ienākot kabinetā, novērtējiet, kā tas ir uzkopts. Ar aci var neredzēt sīkus asins pilienus un siekalas, bet kabineta novērtējums ļaus izdarīt pirmos secinājumus.

*    Ja kabinetā nav atvērts logs, var just dezinfektantu smaržu, taču tas vienmēr ir jāizvēdina.

*    Krēsla uzkopšana un jaunu instrumentu uzlikšana aizņem vidēji 5 minūtes, ja pirms jums iznāk pacients un jūs uzreiz sauc iekšā, tad uzkopšana būs bijusi pavirša.

*    Parasti pie krēsla stāv tīro instrumentu šālīte (metāla trauciņš, kurā, visbiežāk, ir 3 instrumenti - spogulītis, pincete un zonde, un pa virsu tīri, tikko no iepakojuma izņemti cimdi. Var redzēt, ka tie vēl nav vilkti).

*    Kad ārsts jums tuvojās ar anestēziju jeb šprici, pievērsiet uzmanību šprices daļai, kurā ir šķidrums – anestētiķis. Tai ir jābūt pilnai! Ir gadījumi, kad ārsts neizmanto pilnīgi jaunu anestētiķi, bet pārpalikumu no cita pacienta.

*    Variet izmantot iespēju uzdot kādu ašu jautājumu speciālistam par higiēnas prasībām, lai novērtētu viņa atbildi uz uzvedību!

*    Pievērsiet uzmanību tam, kā ārsts uzvedas, kad nav jūsu "mutē". Vai viņš ar cimdiem kārto, aiztiek matus, kasa degunu, ausi, roku utt. Vai, piemēram, ar cimdiem ņem pacienta kartiņu, atbild uz telefona zvaniem - dara blakus lietas. Cimdiem šādos gadījumos vienmēr ir jābūt novilktiem!

Ja pamanāt, ka jūsu zobārstniecības kabinetā netiek ievērotas visas higiēnas prasības, lūdzu, informējiet par to Veselības inspekciju, kas veiks pārbaudes šajā konkrētajā iestādē.

Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens, LETA

Tēmas