"Tas ir vēsturisks notikums!" - pētnieki izstrādājuši zāles, kas varētu palīdzēt līdz šim neārstējamas slimības skartajiem
foto: Shutterstock
Esi vesels

"Tas ir vēsturisks notikums!" - pētnieki izstrādājuši zāles, kas varētu palīdzēt līdz šim neārstējamas slimības skartajiem

Jauns.lv

Beigušie gadu desmitiem ilgi, neveiksmīgi pētījumi, cerībā atrast zāles pret Alcheimera slimību (viena no izplatītākajām demences formām). Par nozīmīgu izrāvienu tiek uzskatīts medikaments ar nosaukumu “lecanemab” - eksperimentāls medikaments, ko kopīgi izstrādājuši uzņēmumi “Biogen” un “Eisai”, un kas pašlaik klīniskajos pētījumos tiek izmantots Alcheimera slimības ārstēšanai, vēsta BBC.

Zāļu iedarbība gan ir neliela, turklāt tikai agrīnās slimības stadijās. Tomēr medicīnas jomā, kurā ir daudz neveiksmju, izmisuma un vilšanās, pētnieki uzskata, ka šie izmēģinājumu rezultāti ir triumfāls pagrieziena punkts.

Prof. Džons Hārdijs, viens no pasaules vadošajiem pētniekiem sacīja, ka tas ir "vēsturisks notikums", un pauda optimismu, ka "mēs esam liecinieki Alcheimera slimības terapijas sākumam".

Profesore Tara Džounsa no Edinburgas Universitātes teica, ka rezultāti ir "liels notikums, jo jau ilgu laiku šajā jomā piedzīvotas 100% neveiksmes.”

Pašlaik cilvēkiem ar Alcheimera slimību tiek lietoti citi medikamenti, kas palīdz mazināt slimības simptomus, taču neviens no tiem nemaina slimības gaitu.

Lecanemabs ir antiviela - līdzīga antivielai, ko organisms ražo, lai uzbruktu vīrusiem vai baktērijām, - kas ir izstrādāta tā, lai liktu imūnsistēmai attīrīt smadzenes no amiloīda.

Amiloīds ir olbaltumviela, kas saplūst smadzeņu tukšumos starp neironiem un veido raksturīgās plāksnītes, kas ir viena no Alcheimera slimības pazīmēm.

Alcheimera slimība ir progresējoša centrālās nervu sistēmas deģeneratīva slimība, kuras raksturīgās iezīmes ir prāta spēju pasliktināšanās, atmiņas traucējumi un izmaiņas uzvedībā.

Šī slimība galvenokārt tiek diagnosticēta cilvēkiem, kuri ir sasnieguši 65 gadu vecumu, taču agrākais saslimšanas gadījums fiksēts 28 gadus vecam cilvēkam. Parasti gan agrīna slimības diagnostika ir pēc 40, 50 gadu sasniegšanas.

Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests norāda, ka slimības pirmie simptomi parasti ir nelielas atmiņas problēmas, apjukums, grūtības pieņemt lēmumus. Eksperti uzsver, ka pirmās pazīmes iespējams novērot jau labu laiku, pirms slimība tiek diagnosticēta.