Cik ilgi alkohols saglabājas organismā? Vai izvadīšanās ātrumu ir iespējams paātrināt?
Alkohola daudzums jūsu asinīs ir atkarīgs no trim faktoriem – 1.) cik daudz alkohola ir uzņemts, 2.) cik ilgā periodā tas ir uzņemts un 3.) un ātrums, kādā jūsu organisms spēj to izvadīt.
Jūsu augums, dzimums, aknu stāvoklis, vielmaiņa, tas, vai esat stresā, un, cik daudz esat ēdis, var ietekmēt to, cik ātri vai lēni jūsu organisms spēj pārstrādāt alkoholu.
Vai reibumu var izgulēt?
Daudzi cilvēki pieņem, ka alkohola iedarbība izzūd miegā, pat ja no rīta jums ir neskaidra galva. Taču miegam nav nekādas ietekmes uz ātrumu, kādā alkohols izplūst no jūsu asinsrites.
Progresīvās autobūves institūta pētījumi liecina, ka cilvēki nesaprot, ka tas, ka viņi ir izgulējušies, nenozīmē, ka alkohols vairs neietekmē viņu organismu. "Daudzi autovadītāji, kuri apsver iespēju vadīt transportlīdzekli pēc nakts, kas pavadīta krogā, nākamajā dienā nespēj atpazīt alkohola ietekmi uz savu organismu vai vienkārši izvēlas to ignorēt,” teikts pētījumā.
Vai ūdens paātrina procesu?
Doktors Pauls Valencs, Lielbritānijas galvenais padomnieks veselības jautājumos norāda, ka itin nekas nevar paātrinātu alkohola izvadīšanu no organisma. "Vienīgais veids, kā izvadīt alkoholu no organisma, ir ļaut paiet laikam,” viņš piebilst.
Viņš gan atzīst, ka kafijas dzeršana var palīdzēt jūs pamodināt, un ūdens palīdzēs jūs rehidratēt - abas šīs lietas būs noderīgas paģiru gadījumā. Taču ne ūdens, ne kafija nemaina alkohola pamatdaudzumu jūsu organismā.
Tas attiecas arī uz iepriekšējo nakti. Ja pirms gulētiešanas izdzerat litru ūdens, tas var mazināt galvassāpes nākamajā rītā, bet tas nemainīs alkohola daudzumu jūsu organismā.
Ārsts piebilst, ka alkohola mazināšanās asinīs visiem cilvēkiem notiek aptuveni vienādā ātrumā, proti, 0,12-0,15 promiles stundā.