“Esam sapņojuši par šādu lietu!” - Kembridžas zinātniekiem izdodas ādas šūnas padarīt par 30 gadiem jaunākas
Pētnieki ir atjaunojuši 53 gadus vecas sievietes ādas šūnas, lai tās būtu līdzvērtīgas 23 gadus vecas sievietes ādas šūnām. Kembridžas zinātnieki uzskata, ka viņi to pašu varētu izdarīt arī ar citiem ķermeņa audiem, tādējādi novēršot nenovēršamo, proti – novecošanās slimības, vēsta BBC.
Mērķis ir izstrādāt ārstēšanas metodes ar vecumu saistītām slimībām, kā diabēts, sirds un asinsvadu kaites, neiroloģiski traucējumi. Kembridžas zinātnieki ādas šūnu atjaunošanai izmantojuši tehnoloģiju, kas balstīta uz tām pašām metodēm, kas tikušās izmantotas, lai radītu pirmo klonēto dzīvnieku pasaulē – aitu Dolliju.
Pētnieku komandas vadītājs profesors Volfs Reiks no Babrahama institūta Kembridžā BBC ziņu dienestam atklāj, ka ir cerība, ka šo tehniku ar laiku varēs izmantot, lai cilvēki novecojot ilgāk saglabātu veselību: "Mēs esam sapņojuši par šādu lietu. Daudzas izplatītas slimības ar vecumu pasliktinās, un domāt par iespēju palīdzēt cilvēkiem šādā veidā ir ārkārtīgi aizraujoši," viņš sacīja.
Profesors arī uzsvēra, ka pētījums, kas publicēts žurnālā “eLife”, ir ļoti agrīnā stadijā. Ir jāpārvar vairāki zinātniski jautājumi, pirms to varēs pārnest no laboratorijas uz klīniku. Tomēr viņš apstiprināja, ka pirmais pierādījums tam, ka šūnu atjaunošana ir iespējama, ir izšķirošs solis uz priekšu.
Šīs metodes pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta 90. gados, kad pētnieki Roslin institūtā netālu no Edinburgas izstrādāja metodi, kā no aitas paņemtas piena dziedzera šūnas pārvērst embrijā. Tā rezultātā tika radīta klonētā aita Dollija.
Roslinas komandas mērķis nebija radīt aitu vai pat cilvēku klonus, bet gan izmantot šo metodi, lai radītu tā sauktās cilvēka embrionālās cilmes šūnas. Viņi cerēja, ka no tām varētu izaudzēt īpašus audus, piemēram, muskuļus, skrimšļus un nervu šūnas, lai aizstātu nolietotas ķermeņa daļas.