Esi vesels
2022. gada 24. februārī, 09:20
Mūždien pazemināts dzelzs līmenis asinīs? 9 knifi, lai panāktu vēlamo efektu
Ja asins analīzes uzrāda pazeminātu dzelzs līmeni, ārsts var nozīmēt lietot dzelzi papildus. Tikai tad, ja analīžu rezultātos dzelzs deficīts ir neliels, to var labot, uzturā iekļaujot ar dzelzi bagātus produktus, taču lielākoties nākas lietot aptiekā nopērkamos dzelzs preparātus. Bet tie ne vienmēr palīdz, tāpēc jāzina daži noteikumi, lai dzelzs uzsūktos organismā, stāsta VCA poliklīnika uztura speciāliste Lilita Manīga.
Knifi, lai panāktu vēlamo efektu
- Dzelzij uzsūkties organismā palīdz C vitamīns, tāpēc laikā, kad lieto dzelzs preparātu, uzturā jāiekļauj produkti, kas satur daudz C vitamīna: papriku, kivi, kāpostus, spinātus. Ja dzelzs preparāts ir šķidrs, to vari pievienot citrona vai greipfrūta sulai. Šādi iespējams izvairīties arī no nepatīkamās, šķebinošās sajūtas, kas nereti piemeklē pēc šo preparātu lietošanas. Protams, kopā ar dzelzs preparātiem vari lietot arī aptiekās nopērkamo C vitamīnu.
- Nav konkrēta diennakts laika, kad dzelzi uzņemt, bet vislabāk to darīt no rīta tukšā dūšā, ja vien lietošanas instrukcijā nav norādīts citādi. Ja preparāts ir jāuzņem 2–3 reizes dienā, ļoti svarīgi to darīt stundu pirms vai divas stundas pēc ēšanas.
- Maltītē pirms vai pēc dzelzs uzņemšanas neiekļauj piena produktus, jo tie bagātīgi satur kalciju, kas kavē dzelzs uzsūkšanos.
- Laikā, kad lieto dzelzs preparātus, iekļauj ēdienkartē ar dzelzi bagātus produktus. Lielāku uzmanību pievērs tieši hēma dzelzij, kas labāk uzsūcas organismā. Visvairāk tās ir sarkanajā gaļā, aknās, nierēs.
- Noteikti nedzer kafiju, melno un zaļo tēju neilgi pirms vai pēc dzelzs preparāta lietošanas, jo arī šie dzērieni kavē dzelzs uzsūkšanos.
- Esi piesardzīga ar graudaugu produktiem, jo tajos ir daudz fitīnu un tanīnu, kas var kavēt dzelzs uzsūkšanos. Piemēram, rupjmaizē ir daudz fitīnu savienojumu, tāpēc to pirms vai pēc dzelzs uzņemšanas labāk neēst.
- Šķidrie dzelzs preparāti var krāsot zobus, tāpēc tos labāk iesūkt ar salmiņu vai pievienot sulai.
- Sākot lietot dzelzs preparātus, var būt dažādas nepatīkamas blaknes – nelabums, šķebināšana, aizcietējums, caureja. Tāpēc sāc ar nelielu devu un ar laiku palielini līdz rekomendētajam daudzumam. Organismam pie preparāta jāpierod pakāpeniski.
- Dzelzs mēdz mijiedarboties ar zālēm un uztura bagātinātājiem, tāpēc, ja dzelzi iesaka dzert ārsts, noteikti viņam izstāsti par zālēm un uztura bagātinātājiem, ko pašlaik lieto.
Ņem vērā! Dzelzs preparāti jālieto ilgstoši, no trim līdz sešiem mēnešiem, jo sākumā atjaunojas pazeminātais hemoglobīna līmenis un tikai pēc tam tiek papildinātas izsīkušās dzelzs rezerves.