Atklāti par antibakteriālajām ziepēm. Tās var radīt problēmas, brīdina ārsts
„Tas ir genocīds pret normālo mikrofloru! Jau sen šīs ziepes vajadzēja izņemt no normālās aprites,” par triklozānu saturošām ziepēm bez emocijām nespēj runāt ginekologs un dzemdību speciālists dakteris Juris Kociņš.
Iedzīvojas problēmās
Tad, kad Latvijā ienāca ziepes Safeguard un tās reklamēja ar saukli: „Pasargā savu bērnu!”, parādījās stabila pacienšu plūsma, kas ar šīm ziepēm bija sagādājušas sev nepatīkamas problēmas. Cerot, ka „brīnumziepes” uzturēs nevainojamā sterilitātē arī intīmās zonas, viņas panāca pretēju efektu. Vēl mazāka nelaime bija izjauktais dabiskais maksts mikrobioloģiskais disbalanss un iedzīvošanās tā sauktajā dedzināšanā, daudzām maksa par triklozānu saturošo ziepju lietošanu bija kolpīti (maksts iekaisumi). Pirms to lietošanas noteikt būtu jāizvērtē, cik tas ir nepieciešami un lietderīgi.
Cilvēkam normāli gan uz ādas un gļotādām dzīvo labās baktērijas, kuru uzdevums ir rūpēties par labvēlīgiem organisma dzīves apstākļiem. Tās nenodara neko ļaunu, taču neļauj ņemt pārsvaru patogēnajiem - slimības izraisošajiem mikroorganismiem un izdala vielas, kas sekmē imunitāti un palīdz attīrīties.
Ar pretmikrobu līdzekļiem iznīcina gan patogēnos, gan labvēlīgos mikroorganismus, diemžēl pēdējie mēdz būt jutīgāki pret šīm darbībām. Tā dažādām infekcijām un sēnīšu slimībām tiek dota zaļā gaisma. Ir, protams, arī „labo” baktēriju preparāti, kas atjauno izjaukto mikrofloru ne tikai gremošanas sistēmā, bet arī makstī, taču kāpēc par tiem lieki tērēties, ja var likt mieru savai dabiskajai mikroflorai.
Pēdējos gados pacienšu skaits, kurām antibakteriālās ziepes radījušas problēmas, samazinājies. Dakteris to skaidro ar pieredzes un izglītības uzkrāšanos.
Iestrādā arī zeķēs
Triklozānu izmanto kopš 1972. gada. Tas ir hlororganiskais savienojums, ko pievieno ziepēm, šampūniem, dezodorantiem, zobu pastām, mutes skalojamiem līdzekļiem. To iekļauj aizvien lielākā skaitā sadzīves priekšmetu – virtuves traukos, bērnu rotaļlietās, atkritumu maisos, zeķēs. Tas atrodams slimnīcu ķirurģijas nodaļu roku mazgājamajos līdzekļos.
Triklozāns bija pierādījis sevi kā labs līdzeklis meticilīnu rezistentā zeltainā stafilokoka apkarošanai. Tomēr ar laiku sajūsma par triklozāna lietderību mainījusies. Patogēnās baktērijas ar savu straujo vairošanos un mainību veido ne tikai pret triklozānu izturīgus celmus, bet arī formas, kas ir rezistentas pret antibiotikām.
Bojā hormonus un gēnus
Pētījumos atklāts, ka triklozāns ietekmē hormonu darbību, bet notekūdeņos viens no tā sadalīšanās produktiem ir dioksīns. Hlororganiskos savienojumus, jo sevišķi, dioksīnu ģenētiķi uzskata par gēnu indēm.
Triklozāns ietekmē hormonu darbību, sevišķi pēc struktūras līdzīgo vairodziedzera hormonu – caur ādu uzsūcies triklozāns bloķē hormona receptorus un neļauj tam normāli darboties. Pētījumos ar dzīvniekiem pierādīts, ka triklozāns ietekmē arī dzimumhormonu – estrogēna un testosterona – funkcijas
Triklozāns var sekmēt antibiotiku rezistentu baktēriju veidošanos. Pētījumi liecina, ka triklozānu saturošu ziepju lietošana bērniem paaugstina alerģiju risku.
Drošāka alternatīva
Ja rokas vai virsmas kārtīgi nomazgā ar parastām ziepēm, tās absolūtā vairumā gadījumu atbrīvo no dažādām baktērijām, taču nerada daudzas nepatīkamas blakusparādības. Savukārt audumos un sadzīves priekšmetos, lai aizsargātos pret nevēlamu baktēriju savairošanos, iestrādā sudraba jonus.
ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) ilgus gadus uzskatīja antibakteriālās ziepes par drošām, taču beidzot pierādījumu ir pietiekami, lai attieksme kļūtu stingrāka.
Jāgādā pierādījumi
Decembrī, reaģējot uz bažām par plašās antibakteriālo ziepju lietošanas ietekmi uz veselību, ASV pieņemti stingrāki antibakteriālo ziepju drošuma noteikumi.
Ražotājiem būs arī jāpierāda, ka viņu produkcija labāk nekā parastās ziepes novērš saslimšanas un infekciju izplatīšanos un līdz šā gada beigām būs jāiesniedz savu produktu klīnisko izmēģinājumu rezultātus, paredz FDA ierosinātie jaunie noteikumi.
FDA paziņoja, ka antibakteriālo roku un trauku ziepju sastāvā parasti ir ķimikālijas – triklozāns un triklokarbāns, kuras var radīt nevajadzīgus riskus, jo šo ķimikāliju labvēlīga ietekme uz veselību nav pierādīta.
ASV tirgū mūsdienās pārdod apmēram 2000 triklozānu saturošu ziepju veidi. Triklozāns ir arī zobu pastās, sadzīves tīrīšanas līdzekļos, plastmasās un kosmētikas līdzekļos. Triklozāns ir dažu zobu pastu un mutes skalošanas šķidrumu sastāvā tāpēc, ka tas palīdz novērst gingivītu (smaganu iekaisumu).
„Jauni dati rosina uzskatīt, ka ar antibakteriālo ziepju ilgtermiņa ikdienas lietošanu saistītie riski var būt lielāki par to labumu,” paziņojusi FDA mikrobioloģe Kolīna Rodžersa.
Triklozānam ir pievērsta uzmanība arī Eiropā. Eiropas Savienības (ES) zinātnieku komitejas 2009. gadā izlaistā dokumentā teikts, ka triklozāna koncentrācija ziepēs un kosmētikas līdzekļos, kura pārsniedz 0,3%, „nav droša patērētājam”. Dokumentā arī atzīts, ka pastāv jautājumi par triklozāna ietekmi uz mikrobu rezistenci, un ieteikts šo ķimikāliju lietot apdomīgi.
„Tautas Veselības Avīze” / Foto: Shutterstock