Atklāti par tomātiem. Izrādās, tos veselīgāk ir ēst vārītus, nevis svaigus
Jaunākie zinātniskie pētījumi liecina, ka, ēdot daudz tomātu – svaigu vai termiski apstrādātu –, var būtiski samazināt draudus veselībai, pat vēzi un sirds slimības. Izklausās neparasti, taču cepti vai vārīti tomāti ir pat veselīgāki nekā svaigi.
Labi audzēju profilaksei
Zināms, ka, ēdot daudz augļu un dārzeņu, var samazināt vēža risku, bet tomāti šajā ziņā ir īpaši efektīvi.
Kāds pētījums, ko veica Hārvarda universitātes zinātnieki (lielākais, kāds līdz šim ticis veikts), atklāja, ka vīrieši, kuri ēda daudz tomātu un citus no tomātiem pagatavotus produktus (piemēram, tomātu mērci un picu ar tomātiem), samazināja prostatas vēža risku par 35 procentiem.
Iespējams, šie nakteņu dzimtas augi* darbojas arī kā profilaktisks līdzeklis sievietēm pret krūts vēzi un citiem audzēja veidiem, jo, piemēram, tomātu cienītājām, kuras tos regulāri iekļauj savā ēdienkartē, krūts vēzis sastopams daudz retāk. Vismaz tā apgalvots kādā pētījumā, kas veikts Brazīlijā. Savukārt sievietes, kas ēd daudz ceptu vai vārītu tomātu, samazina risku saslimt ar kaulu smadzeņu vēzi (multiplo mielomu).
Gan sievietes, gan vīrieši, kas uzturā daudz lieto tomātus, var gandrīz uz pusi samazināt varbūtību kādreiz iedzīvoties nieru audzējā – nieru šūnu karcinomā.
Novērš sirds slimības
Tomāti var palīdzēt arī novērst sirds slimības. Kādā pētījumā, kurā piedalījās 40 000 sieviešu, tika novērots, ka tām, kuras ēda visvairāk tomātu un no tiem gatavotu produktu, risks saslimt ar sirds slimībām bija par 30% zemāks, bet sirdslēkmes risks samazinājās par 60 procentiem. Šķiet, tas ir saistīts ar antioksidanta likopēna daudzumu, ko bagātīgi satur tomāti. Jo vairāk likopēna nonāk cilvēka asinīs, jo zemāks ir saslimšanas risks. Tas pats attiecas uz nogulsnēm, kas veidojas uz artēriju sieniņām – jo augstāks ir likopēna līmenis asinīs, jo mazāka iespēja, ka jūsu artērijas sāks aizaugt, tā secināts kādā pētījumā, kas veikts Somijā.
Tomātiem var būt arī terapeitiska nozīme sirds slimību ārstēšanā. To pierādījis kāds eksperiments, kurā pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu neilgu laiku deva tomātu ekstraktu ar augstu likopēna saturu. Atkārtotas pārbaudes liecināja, ka viņu asinsspiediens ir pazeminājies un stāvoklis normalizējies.
Izrādās, ēdot svaigus tomātus vai dzerot tomātu sulu, var normalizēt arī holesterīna līmeni, dabiski samazināt triglicerīdu līmeni, ZBL holesterīnu un palielināt ABL holesterīna līmeni. Svarīgi ēst tieši tomātus vai dzert to sulu, nevis lietot sintētiskus likopēna preparātus, jo tiem, kas lietoja tikai likopēna preparātus, šāds pozitīvs efekts netika novērots.
Aizsargā pret saules apdegumiem
Vēl viena pozitīva tomātu īpašība ir to spēja aizsargāt ādu no saules radīta bojājuma. Kādā Vācijā veiktā pētījumā brīvprātīgie, kas katru dienu desmit nedēļas pēc kārtas pusdienās apēda 40 g tomātu pastas (tādu daudzumu parasti pievieno makaronu ēdieniem) un 10 g olīveļļas un pēc tam gāja sauļoties, uz pusi mazāk veidojās ādas apsārtums nekā tiem, kas ēda tikai makaronus ar olīveļļu. Ādas aizsardzībai var iekšķīgi lietot arī tomātu ekstraktu vai likopēna preparātus – arī tā iespējams gandrīz uz pusi samazināt UV starojuma izraisītu ādas apdegumu, tiesa, likopēna preparāti ir mazāk efektīvi.
Pētījumi liecina, ka līdzīgi kā sirds slimību profilaksē vislielāko labumu var iegūt, ēdot tieši tomātus, nevis tikai kādu atsevišķu to daļu.
Tomāti var būt noderīgi vēl citu slimību profilaksē. Veikti pirmie pētījumi, kas rāda, ka šie nakteņi labvēlīgi ietekmē organisma spējas pretoties astmai un smaganu slimībām, mākulas deģenerācijai, smadzeņu darbības traucējumiem un osteoporozei. Tomātos ir arī antioksidants selēns – visspēcīgākā mums zināmā viela imunitātes stiprināšanai. Stabils selēna daudzums labvēlīgi ietekmē baltos asinsķermenīšus, kas ir imūnsistēmas pamatelements. Savukārt saulē kaltētas ekoloģiski tīras tomātu sēklas satur daudz bioloģiski aktīvu vielu, kas nepieciešamas dzimumhormoniem.
Likopēna spējas
Likopēns ir antioksidants. Iespējams, tieši šī ir tā efektīvā viela, kurai pateicoties tomātiem piemīt profilaktiska pretvēža un sirds slimību iedarbība.
Pētījumi, kuros piedalījušies vīrieši, liecina, ka ir acīmredzama saikne starp likopēna līmeni asinīs un vispārējiem vēža gadījumu rādītājiem.
Likopēna lietošana lielās devās, iespējams, spēj samazināt risku saslimt ar dažādiem audzējiem: prostatas, plaušu, asins, kuņģa un gremošanas trakta. Daži zinātnieki pat izteikušies, ka likopēnu var izmantot papildu terapijā, ja ir muguras smadzeņu audzējs.
Seši pētījumi liecina – lielāka likopēna deva, jo zemāks specifiskais prostatas antigēns (PSA) – marķieris, ko izmanto prostatas vēža diagnostikai. Zinātnieki arī domā, ka likopēns var palēnināt prostatas vēža attīstību un samazināt tā simptomus, piemēram, sāpes un urīna izvades problēmas.
Likopēnu satur ne vien tomāti, kuros tā ir visvairāk, bet arī citi sarkanās, oranžās un rozā krāsas augļi un dārzeņi, piemēram, greipfrūti un arbūzi.
Labāk cept un vārīt
Izklausās neparasti, tomēr veselīgāk ēst ceptus un vārītus, nevis svaigus tomātus. Tas tāpēc, ka, karsējot tomātus, tiek vājināta to šūnu struktūra, un organismam vieglāk uzņemt likopēnu. Un, tā kā termiskās apstrādes laikā tiek zaudēts šķidrums, likopēns termiski apstrādātos tomātos ir koncentrētāks nekā svaigos. Tomēr uzmanieties no rūpnieciski ražotiem produktiem, jo tie var saturēt daudz cukura, sāls un citu piedevu.
Vislabāk pašiem no svaigiem, vēlams, bioloģiskā saimniecībā audzētiem tomātiem pagatavot tomātu mērci, ko ēst kopā ar pastu vai citiem ēdieniem. Pievienojiet arī mazliet olīveļļas, jo, uzņemot likopēnu kopā ar taukvielām, tas organismā uzsūcas labāk.
Kā uzturā lietot nakteņus, lai no tiem gūtu maksimāli daudz labuma
1) Vislabāk izvēlieties ar bioloģiskām metodēm audzētus dārzeņus.
2) Ēdiet tikai nogatavojušos tomātus, papriku un citus dārzeņus.
3) Visus dārzeņus ēdiet nemizotus, arī kartupeļus.
4) Tomātus ēdiet galvenokārt svaigus, taču, lai palielinātu likopēna uzsūkšanos, daļu ieteicams termiski apstrādāt, pievienojot veselīgas taukvielas.
5) Vislabāk dārzeņus tvaicēt un sautēt vai grilēt. Tomātus, papriku, jaunos kartupeļus un baklažānus var cept vienkārši uz restēm, vai – vēl labāk – ietīt folijā, lai samazinātu iespēju tiem apdegt.
*Biežāk lietotie nakteņu dzimtas augi: kartupeļi, tomāti, paprika, pipari (Kajēnas, čili), baklažāni, fizāļi, godži ogas un tabaka. Nakteņi kopumā ir labs šķiedrvielu un kālija avots, kas nepieciešams normālam asinsspiedienam un sirds veselībai. Pipari un paprika satur daudz antioksidantu un C vitamīna, kas sekmē dažādu hronisku slimību riska samazināšanu.
Viena no veselīgākajām zupām - gaspačo
Ja vēlaties nākotnē samazināt augsta asinsspiediena risku, sāciet ēst gaspačo zupu. Kāds pētījums, kurā piedalījās cilvēki ar palielinātu sirds slimību risku, liecina, ka šī tomātu zupa varētu samazināt paaugstināta asinsspiediena risku par 27 procentiem. Agrāk veiktos pētījumos atklāts, ka gaspačo sastāvdaļas atsevišķi, piemēram, tomāti, gurķi, ķiploki un olīveļļa, spēj pazemināt asinsspiedienu, tomēr šis ir pirmais pētījums, kas demonstrē, ka arī pašai zupai ir šāda ietekme. Lai gan gaspačo pievieno sāli, šķiet, lielais karotīna daudzums, C vitamīns un polifenoli atsver sāls nodarīto iespējamo kaitējumu.