Lamuvārdi kalpo kā pretsāpju zāles
Ķīles universitāte Vācijā zinātniski pierādījusi, ka lamuvārdiem piemīt atsāpinošs efekts. Tiesa, īpaši iedarbīgi tas izpaužas cilvēkiem, kas ikdienā tomēr atturas no necenzētas leksikas.
Eksperimentā ar 92 dalībniekiem, gan vīriešiem, gan sievietēm, pētnieki analizēja vispopulārākā angļu valodas lamuvārda fuck iedarbību. To piedāvāja nomainīt ar divām alternatīvām – pilnībā izdomātiem vārdiem "fouch" un "twizpipe".
Brīvprātīgajiem vajadzēja ielikt roku ledainā ūdenī un noturēt to iespējami ilgāk, ik pa trim sekundēm nejaušā kārtībā izsakot "fuck," "fouch", "twizpipe" vai kādu neitrālu vārdu.
Atklājās, ka lamuvārdi slāpē sāpes, taču – tikai īsti. Proti, "fuck" paciešamo sāpju slieksni pacēla par 32%, kamēr izfantazētie vārdi nedeva nekādu efektu. “Iespējams, tā kā mēs iepazīstam šos vārdus jau bērnībā, te lomu spēlē izveidojies nosacījuma reflekss, saistīts ar riebumu un spēcīgu emocionālu uzbudinājumu,” norāda pētnieki.
Asas sāpes rada spēcīgas emocijas, ierosinot īpašu fizioloģisku reakciju uz stresu, cilvēks sāk justies agresīvāks un mazāk ievainojams. Iespējams, lamāšanās arī vienkārši novērš uzmanību no sāpēm. Te vietā arī latviešu anekdote – ja jums uz kājas uzkrīt ķieģelis, bet nezināt krievu valodu, būtībā jums īsti nav ko teikt...