Sirgsti ar depresiju? To var uzrādīt tavs mobilais tālrunis
Jo vairāk lietojat savu mobilo tālruni, guļat mājās uz dīvāna un mazāk vietu apmeklējat, jo lielāks risks iedzīvoties depresijā.
Esi vesels

Sirgsti ar depresiju? To var uzrādīt tavs mobilais tālrunis

Jauns.lv

Mūsdienās nevienu vairs nepārsteidz, ka mobilie tālruņi spēj “pieskatīt” jūsu ēšanas paradumus, sportošanas un miega režīmu, kontrolēt svaru un izdzertā ūdens daudzumu. Tomēr zinātnieki apgalvo, ka tagad tehnoloģijas spēj noteikt arī to, vai jūs moka depresija.

Precīzāk sakot, to spēs paveikt kāda mobilā tālruņa lietotne „Purple Robot”, kura patlaban vēl ir izmēģinājuma stadijā, ziņo cnn.com.

Šo programmiņu izveidojuši pētnieki no Čikāgas, apstrādājot datus par 28 pieaugušu cilvēku mobilo tālruņu lietošanas paradumiem un informāciju, ko uzrāda viņu tālruņu GPS sistēma. Beigu beigās zinātnieki secināja – jo vairāk lietojat savu mobilo tālruni un jo mazāk vietu apmeklējat, jo lielāks risks iedzīvoties depresijā.

Pētījuma autori vispirms respondentiem lūdza aizpildīt standartizētu anketu, kam vajadzēja noteikt pirmos depresijas simptomus. Kļuva zināms, ka pusei no 28 aptaujas dalībniekiem ir tieksme uz depresiju, bet pārējiem absolūti nav.  

Saņemtās atbildes zinātnieki salīdzināja ar pētījuma dalībnieku mobilo tālruņu datiem. Divu nedēļu garumā viņi sekoja līdzi respondentu īsziņu sarakstei, dažādu tālruņa aplikāciju lietošanai un navigācijas datiem. Un šajās divās nedēļās cilvēki tika lūgti arī novērtēt savu garastāvokli – skalā no 1 līdz 10.

Pēc tam pētnieki salīdzināja iegūtos rezultātus, mēģinot noskaidrot, cik precīzi depresiju spēj noteikt mobilie tālruņi, salīdzinot ar parasto depresijas noteikšanas veidu – standartizētiem jautājumiem.

Izrādās, „Purple Robot” programmiņa depresiju spēj konstatēt visai precīzi – ar 87% ticamību. Tiesa, pētnieki atzīst, ka nākotnē noteikti jāveic detalizētāka analīze.

“Tāpat pētījumā noskaidrojās, ka lielāks depresijas risks ir tiem, kuriem ir neregulārs dienas režīms – piemēram, ja vienu dienu dodies uz darbu pulksten 9 no rīta, bet otru – 13 pusdienlaikā.

Balstoties uz mobilo tālruņu navigācijas datiem, secinājām, ka lielāka nosliece uz depresiju ir tiem, kas lielāko dienas daļu pavada vienā vietā - visbiežāk, savās mājās,” norāda viens no pētījuma autoriem Dr. Sohrobs Sābs, kurš strādā Feinberga medicīnas universitātē Čikāgā.

Secināta vēl kāda kopsakarība – ir cieša saistība starp depresiju un laiku, cik ilgi cilvēks ik dienu lieto viedtālruni. Depresijas slimnieki būtībā neizlaiž no rokām savu tālruni un ik dienu to lieto 68 minūtes, savukārt tie, kuriem nav nekādu depresijas simptomu – vidēji 17 minūtes dienā.

„Ir daudz teoriju, ka ar depresiju sirgstoši cilvēki apzināti izvairās no dažādām situācijām, tāpēc arī nepārsteidz fakts, ka telefonu viņi lieto biežāk. Tam ir izskaidrojums – visu laiku veltot uzmanību tālrunim, viņi šajā nodarbē atrod „glābiņu” un aizbildinājumu, lai nevajadzētu pieslēgties reālajai dzīvei,” pētījuma rezultātus skaidro Dr. Sābs.

Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock