Mātes placenta nespēj aizsargāt augli no gaisa piesārņojuma, atklāts pētījumā
foto: Shutterstock
Esi vesels

Mātes placenta nespēj aizsargāt augli no gaisa piesārņojuma, atklāts pētījumā

Jauns.lv

Jauni pētījumi atklāj – gaisa piesārņojums spēj iziet cauri placentai, kas aizsargā augli. Placentas iekšpusē atrastas oglekļa daļiņas mātēm, kuras grūtniecības laikā tika pakļautas augstam gaisa piesārņojumam.

Tomēr pētnieki aicina nesteigties ar secinājumiem, piebilstot, ka nav pierādīts tas, vai šīs piesārņojuma daļiņas var sasniegt arī pašu augli. 

Iespējami kaitīgās sodrēju daļiņas atklātas 28 pētījumā piedalījušos sieviešu placentā. Beļģijas universitātes zinātnieki izmantojuši augstas izšķirtspējas attēlveidošanu, lai konstatētu oglekļa daļiņas grūtnieču placentā. 

Viņi konstatēja, ka desmit mātēm, kuras grūtniecības laikā bija pakļautas augstam gaisa piesārņojumam, placentā atrasti 2,42 mikrogrami oglekļa daļiņu. 

Oglekļa daļiņas katru dienu izdalās gaisā, lielākoties fosilā kurināmā sadegšanas rezultātā. Pētnieki lēš, ka tām var būt negatīva ietekme uz grūtniecību, piemēram, priekšlaicīgu dzemdību risks. Tāpat pētnieki uzsver, ka viņu uzdevums šobrīd ir noskaidrot, vai gaisa piesārņojums ietekmē grūtniecību tieši, vai izraisot atbildes reakciju mātes ķermenī. 

Tikmēr Londonas koledžas profesors Endrū Šenens sacīja, ka šie atklājumi rada bažas un ir nepieciešama papildus izmeklēšana.