Kas veselīgāks - karsta vai auksta kafija?
Pēdējā laikā aizvien populārāka kļūst ledus kafija. Ir pat uzskats, ka aukstai kafijai ir vairāk plusu nekā karstai, jo tā it kā retāk izraisa dedzinošas sajūtas kuņģī un citas problēmas. Vai tiešām tas atbilst patiesībai? Vai klasiskajai karstajai un aukstajai kafijai ir atšķirīgas ķīmiskās īpašības?
Kāda ir atbilde uz šo intriģējošo jautājumu? To apņēmās noskaidrot kaislīga kafijas baudītāja, Tomasa Džefersona Universitātes (ASV) Ķīmijas un bioķīmijas katedras profesore Nini Z. Rao un viņas kolēģe Megana Fullere.
Pētījuma gaitā vairākās kārtās tika izvērtēti tādi rādītāji kā skābums un antioksidantu aktivitāte dzērienos, kas pagatavoti no dažādas izcelsmes vietu (Brazīlijas, Etiopijas, Kolumbijas un Meksikas) kafijas pupiņām. Visiem dzērieniem pupiņu daudzums bija vienāds, atšķīrās tikai pagatavošanas temperatūras režīms.
Lai arī cik pārsteidzoši, tomēr izrādījās, ka aukstās un karstās kafijas pH rādītāji būtiski neatšķiras (pH 4,85–5,13). Tomēr karstā kafijā tika konstatēta augstāka kopējo titrējamo skābju koncentrācija un lielāka antioksidantu aktivitāte, kas labvēlīgi iespaido cilvēka veselību.
Tas nozīmē, ka var droši uzticēties klasiskajām kafijas dzeršanas tradīcijām, dodot priekšroku svaigi vārīta aromātiskā dzēriena sniegtajai karstajai baudai, nevis tās vēsajam dubultniekam.