Kā nodzīvot līdz 100 gadiem jeb ilgdzīvotāju noslēpums
foto: Shutterstock
Esi vesels

Kā nodzīvot līdz 100 gadiem jeb ilgdzīvotāju noslēpums

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Aizvien vairāk cilvēku nodzīvo ilgu mūžu – daži 100 gadus un pat vairāk. Tādēļ nepārsteidz, ka arī zinātnieki visu šo laiku mēģina izprast, kā tas ir iespējams. Lūk, viņu būtiskākās atziņas.

Kas ir ilga mūža noslēpums? Mēģinot noskaidrot, kāpēc viens cilvēks nodzīvo līdz 94 gadiem, bet viņa kaimiņš aiziet mūžībā jau 75 gados, esam secinājuši, ka tas būtu tas pats, kas mēģināt izprast TV pults darbību, skatoties televizoru. Un tomēr Kalifornijas Universitātes profesori Dr. Klaudiju Kavasu (Claudia Kawas) tas nav atturējis pētīt ilgdzīvotājus – cilvēkus, kas sasniedz 90 gadu vecumu un vairāk, turklāt saglabā asu prātu.

Profesore beidzamos 15 gadus pētījusi šo cilvēku dzīvesveidu, bet pēc viņu nāves veikusi smadzeņu autopsiju. Tieši tā Kavasa nonāca pie sava pirmā būtiskā atklājuma: lai gan visiem pētījuma dalībniekiem izdevās saglabāt labu kognitīvo funkciju un atmiņu (šajā ziņā viņus varētu pielīdzināt četrdesmit gadus jaunākiem cilvēkiem), aptuveni pusei smadzenēs bija novērojamas pataloģijas, kas raksturīgas Alcheimera slimībai.

Par to liecināja smadzenēs atrastās pangas jeb amiloīdu plāksnītes. “Rodas jautājums, kā viņi vēl spēja tik labi domāt?” pētniece jautā. 

Zinātnieki no Ziemeļrietumu Universitātes Feinberga medicīnas skolas Čikāgā ir atklājuši dažas lietas, kas var palīdzēt rast atbildi uz šo jautājumu. Smadzeņu rentgenoloģiskajos izmeklējumos ilgdzīvotāju smadzenes izskatās tieši tāpat, kā veseliem cilvēkiem piecdesmit gadu vecumā. Pat salīdzinot viņu smadzenes ar daudz jaunāku cilvēku smadzenēm, bija redzams, ka ilgdzīvotājiem ir blīvākas smadzeņu zonas, kas atbild par lēmumu pieņemšanu, impulsu kontroli un emocijām. 

Ilgmūžība ieintriģēja arī pētnieku Denu Bjūtneru (Dan Buettner), kas ir izveidojis Blue Zone jeb tulkojumā Zilo zonu projektu. Šīs “zilās zonas” ir nelieli reģioni visā pasaulē, kuros ir visilgākais paredzamais mūža ilgums vai visvairāk cilvēku, kuri sasnieguši 100 gadu vecumu. Kopumā Bjūtners ir atradis piecus reģionus, kas atbilst viņa kritērijiem: Barbadži reģions Sardīnijā, Ikarijas sala Grieķijā, Nīkojas pussala Kostarikā, Okinava Japānā un Septītās dienas adventistu komūna Lomalindā, Kalifornijā. 

Paredzamais dzīves ilgums palielinās neatkarīgi no vietas, kur dzīvojam. Vidējais paredzamais dzīves ilgums mūsdienās ir 78,2 gadi, bet Amerikā šogad savu simtgadi svinēs 70 000 iedzīvotāju, un nākotnē to pašu varēs darīt arī daudzi no mums. 

Kā nodzīvot līdz 100 

  • Izdzeriet divas kafijas krūzītes dienā 
  • Nepārēdieties 
  •  Nesēdiet mājās/runājiet ar svešiniekiem/esiet sabiedriski 
  • Izdzeriet divas vīna glāzes dienā 
  • Katru dienu veltiet 15 minūtes vieglām fiziskajām aktivitātēm 
  • Domājiet pozitīvi/esiet optimisti
  • Esiet izturīgi krīzes situācijās 
  • Nosakiet dzīvē mērķi
  • Lieciet pirmajā vietā citus/ģimeni, nevis sevi 
  • Esiet kopā ar saviem “īstajiem” cilvēkiem
  • Ēdiet veselīgi (vairāk un pārsvarā dārzeņus)