Kas jāzina tēvam grūtniecības laikā?
Grūtniecība, īpaši, ja sievietei tā ir pirmā, ģimenei ir lielisks laiks, taču vienlaikus iezīmē statusa pārmaiņas gan topošajai mātei, gan tēvam.
Esi vesels

Kas jāzina tēvam grūtniecības laikā?

Jauns.lv

Sabiedrībā valda stereotips, ka grūtniecība ir sievietes ziņā. Taču vīrieša līdzdalība bērniņa gaidīšanas procesā ir ļoti būtiska gan no ģimenes stiprināšanas, gan gaidāmā mazuļa garīgā un fiziskā veselības aspekta. Tieši tāpēc modernam topošajam tēvam jābūt zinošam, aktīvam un informētam!

Atbalsts – fizisks un morāls!

Grūtniecība, īpaši, ja sievietei tā ir pirmā, ģimenei ir lielisks laiks, taču vienlaikus iezīmē statusa pārmaiņas gan topošajai mātei, gan tēvam. Kļūt par vecākiem – tas ir prieks, taču arī atbildība. Sieviete nereti bažījas, vai viņa spēs būt laba māte, par to, kādas būs dzemdības, tāpēc pirmais un galvenais vīrieša uzdevums ir – neatstāt viņu vienu ar savām bailēm un papildus nesatraukt ar savu raizēm. Šajā laikā sievietei kā nekad vajadzīgs morāls atbalsts un uzmanība – vairāk sarunu, dalīšanās domās, pārdzīvojumos, arī – praktiska iesaistīšanās mājas darbos. „ Galvenais, lai viss notiktu harmoniski,”  akcentē medicīnas centra "Elite" ginekoloģe Alīna Seļezņova. „Nevajag pārspīlēt ne sievietes, ne vīrieša loma ģimenē. Ja uz kādu izdara spiedienu, ka viņam jārīkojas tā un ne citādi, nekas labs nevar sanākt. Svarīgāka ir harmonija starp sievieti un vīrieti. Mazāk stresa! Abiem jānomierinās, vienam otru jāatbalsta, un viss jādara ar mēru. Kopā var palasīt grāmatas par grūtniecību, bērniņa attīstību. Sieviete izjutīs vīrieša atbalstu, ja viņš piedalīsies ratiņu izvēlē, bērnistabas iekārtošanā.”

Pie ārsta – viens vai abi?

Vīrietim, protams, jāsaprot, ka līdz ar grūtniecību sievietei jāstājas uzskaitē, regulāri jāveic nepieciešamie izmeklējumi, taču nākt kopā ar mīļoto sievieti uz vizītēm un piedalīties izmeklējumos, pēc ārstes pieredzes, nebūt nav obligāti. „Pārlieku enerģiskas vīra iesaistīšanās dēļ dažkārt ārsts nespēj veltīt sievietei pietiekami daudz uzmanības. Labāk, lai ārsts kārtīgi izmeklē topošo māmiņu, bet pēc tam, ja radušies jautājumi, parunā ar vīrieti. Protams, ka abi kopā var paklausīties bērniņa sirdspukstus, papriecāties, kā mazulis kustās ultrasonogrāfijas izmeklējuma laikā, taču pēc tam, kad ārsts jau izdarījis savu darbu. Vīra klātbūtne katrā vizītē noteikti nav nepieciešama. Var lietderīgi izmantot laiku, un, kamēr sieva pie ginekologa, pašam savlaicīgi veikt plaušu rentgenu, lai izslēgtu tuberkulozes risku. Faktiski šo izmeklējumu derētu veikt ikvienam ģimenes locekļiem, kam būs tuvāka saskarsme ar jaundzimušo.

Aktīvie sagatavošanās darbi

Sievietes ir dažādas: viena jau nu pirmajām grūtniecības dienām vēlas, lai visi viņu aptekā, citas kūsā enerģijā. Ārste uzsver - svarīgi nepārspīlēt ne vienā, ne otrā virzienā. Vīrietim nevajadzētu uzskatīt, ka viņa iemīļotā grūtniecības laikā nespēj pati vairs tējas krūzīti, taču nevajadzētu arī ļaut sievietei mazgāt griestus, logus vai stiept smagas somas no veikaliem.

Labi sagatavoties  dzemdībām palīdz grūtnieču nodarbības – gan zālē, gan jo īpaši peldbaseinā, jo peldēšana atslogo muguras muskulatūru, kam bērniņa iznēsāšanas laikā jāiztur liela slodze. Taču ginekoloģe Alīna Seļezņova neiesaka pārspīlēt ar lielu daudzumu dažādu aktivitāšu, sevišķi, ja sieviete pirms grūtniecības nav aktīvi nodarbojusies ar sportu. Tad nevajadzētu censties strauji mainīt visu dzīvi un apmeklēt vienlaikus jogu grūtniecēm, vingrošanas nodarbības un vēl peldbaseinu, - pietiks ar divām nodarbībām nedēļā un pastaigām svaigā gaisā. Savukārt sportiskas sievietes, kas aktīvi vingrojušas pirms grūtniecības, var turpināt agrākās nodarbības, vienīgi samazinot slodzi.

Ļoti labi, ja abi apmeklē nodarbības pāriem. Aktīvam tēvam, kas grib piedalīties dzemdībās, jāzina, kā viņš varēs palīdzēt sievietei dzemdībās.

Ja darba dienas paiet birojā

Ja grūtnieces darba dienas paiet birojā, sēžot pie datora, un fiziskām aktivitātēm atliek maz laika, gan viņa pati, gan auglis var ciest no skābekļa trūkuma. Tas nelabvēlīgi ietekmē gaidāmā bērniņa veselību, tāpēc svaiga gaisa trūkumam un mazkustīgajam dzīvesveidam jārod alternatīvas. Efektīva iespēja kompensēt skābekļa trūkumu organismā ir skābekļa terapija – inhalācijas un kokteiļi. Šī terapija ne tikai ļauj apgādāt organisma audus un šūnas ar aktīvo skābekli, kura koncentrācija ir augstāka nekā atmosfēras gaisā, bet arī aizsargā organismu no apkārtējās vides negatīvajiem faktoriem. Papildus ieguvums no skābekļa terapijas - pieaug možums, uzlabojas koncentrēšanās spējas un atmiņa, asinis bagātinās ar skābekli, tiek stiprināta imunitāte, uzlabojas asins cirkulācija un miegs un tiek aizkavēta novecošanās. Skābekļa procedūras ir dabīgs līdzeklis pret migrēnu, uzlabo sirds darbību, noņem stresu un stabilizē nervu sistēmu. Skābekļa terapija palīdz gan pret aizcietējumiem, sirds un elpošanas mazspējas gadījumā, gan pazemināta hemoglobīna gadījumos, tāpēc šī procedūra ir ļoti ieteicama ne tikai grūtniecēm un bērniem, bet arī barojošām mātēm.

Kur meklēt palīdzību?

- Medicīnas centrā Elite Anniņmuižas bulvārī 85, Rīgā

Sieviešu aprūpes nodaļas ginekologi sniegs konsultācijas un veiks nepieciešamus izmeklējumus. Grūtniecēm tiek piedāvātas arī lekcijas topošajiem vecākiem, vingrošanas nodarbības gan zālē, gan baseinā. Uzticiet savu veselību mūsu augsti kvalificētajiem speciālistiem, un, pateicoties plašam pakalpojumu klāstam. jūs varēsiet saņemt visus nepieciešamus izmeklējumus un ārstēšanu vienuviet.  

Reģistratūras tālr.: 67413743; 67413792

Ārstniecības iestādes kods - 0100-64802

- Medicīniskā sabiedrībā „Pulss 5” Lāčplēša ielā 38, Rīgā

Mēs rūpējamies par katras sievietes veselību un piedāvājam ginekologu konsultācijas, izmeklējumus, skābekļa procedūras, individuālās ārstnieciskās fizkultūras nodarbības grūtniecēm, fizikālās medicīnas procedūras, akupunktūru un lāzerterapiju.  

Reģistratūras tālr.: 67280614 ; 67286673

Ārstniecības iestādes kods 0100-64110


Materiāls tapis sadarbībā ar Medicīnas centru Elite/Foto: Shutterstock