Vesels zarnu trakts - stipra imunitāte
Esi vesels

Vesels zarnu trakts - stipra imunitāte

Jauns.lv

Iestājoties gada aukstajai sezonai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par to, kā pasargāt sevi no saaukstēšanās un dažādu vīrusu slimībām. Atbildīgais par imunsistēmu cilvēka organismā, galvenokārt, ir zarnu trakts un tajā dzīvojošie mikroorganismi, kuri veido tā saukto zarnu mikrofloru. Šie mikroorganismi piedalās tādos imunitātes veicinošos procesos kā vitamīnu K un B sintēzē un antivielu veidošanā, cīņā ar infekciju izraisītājiem – patogēnām baktērijām, kā arī piedalās enerģijas sintēzē no ogļhidrātiem.

Baktēriju balanss

Cilvēku gremošanas traktā ir vairāk nekā 1000 dažādu baktēriju sugu.  Lai kunģa-zarna trakta funkcijas darbotos normāli, ir nepieciešams šo mikroorganismu balanss. Ja mikroorganismu līdzsvars ir izjaukts, tiek negatīvi ietekmēta zarnu mikroflora. Zarnu mikrofloras disbalanss var rezultēties dažādu nepatīkamu zarnu trakta traucējumu veidā – vēdera pūšanās un gāzu uzkrāšanās, caureja un aizcietējumi. Tāpat arī disbalanss var būt par iemeslu pazeminātai imunātei.

Lai no tā izvairītos, svarīgi ir ievērot veselīgu dzīvesveidu, uzturā uzņemt sabalansētu uzturu, kas ir šķiedrvielām bagāts, un raudzētos piena produktus, kuri satur pienskābās baktērijas. Tas ir īpaši svarīgi laikā, kad ir lielāks risks saslimt ar vīrusu slimībām, īpaši rudenī un ziemā. Tāpat arī uzturu var papildināt ar lakto un bifidobaktērijām saturošiem uztura bagātinātājiem.

Dabīgās aizsargbarjeras

Gadījumos, kad pienskābās un bifidobaktērijas tiek uzņemtas papildus, ir jārēķinās, ka ir vairāki faktori, kas ietekmē pienskābo baktēriju efektivitāti organismā un par kuriem netiek bieži runāts. Pienskābās un bifidobaktērijas ir ļoti jūtīgas pret ārējās vides apstākļiem, tostarp temperatūras, mitruma, mehāniska spiediena un organismā esošo skābo vidi (kuņģa skābe, žultsskābe). Tā rezultātā, uzņemtās baktērijas, ātri iet bojā zarnu traktu nesasniedzot. Jāpiebilst, ka šis process notiek organisma dabīgās aizsargbarjeras dēļ, kur gremošanas trakts tiek aizsargāts no patogēnām baktērijām (organismam nelabvēlīgās baktērijas). Lai laktobaktēriju uzņemšana būtu efektīva, tās ir jānogādā aiz šīs barjeras un tas ir iespējams ar īpašas tehnoloģijas palīdzību, kuras rezultātā, razošanas procesā pienskābās un bifidobaktērijas tiek iestrādātas īpašos apvalkos.