Utis?! Tikai mieru!
Esi vesels

Utis?! Tikai mieru!

Jauns.lv

Rudenī, kad daudzi bērni atgriežas skolās un bērnudārzos pēc vasaras atpūtas laukos, aktualizējas utu problēma. Tomēr mūsdienās tā ir viegli un ātri atrisināma.

„Ārprāts!!!” tā parasti ir pirmā reakcija, uzzinot par utīm. Un nereti zem šā „ārprāts” slēpjas ne tikai nepatika pret nelūgtajiem kukaiņiem, kas lodā pa bērna galvu, bet arī kauns un dusmas uz to, no kura utis pielipušas. Nepatīkamās emocijas ir saprotamas, taču maz ko risina. Drīzāk otrādi – bērns, mātes uztraukumu sajutis, pārdzīvos to vēl smagāk un nepatīkamāk. Tāpēc uztraukšanās vietā labāk nekavējoties atrisināt problēmu. Vislabāk, ja mājās jau ir laickus iegādāts pretutu līdzeklis.

Vai utis liecina par netīrīgumu?

Nē. Gluži otrādi. Jo tīrīgāks bērns, jo tīrāka galva, jo utīm tā labāk patiks. Pietiks vien mazajiem draudzīgi sabāzt galvas kopā, un uts var pārrāpot uz otru galvu. Dažkārt uts var pārceļot, pat transporta līdzeklī braucot.

Kā pamanīt utis?

Galvas utis dzīvo matos, barojas vairākas reizes dienā, sūcot asinis. Tā kā utīm patīk siltums un nepatīk gaisma, visbiežāk tās uzturas aiz ausīm vai pakauša daļā. Arī deniņi ar savu plāno ādu ir iecienīta utu barošanās vieta. Ja ir aizdomas, ka bērnam varētu būt utis, ieteicams pārlūkot viņa matus, sevišķu uzmanību pievēršot utu iecienītākajām uzturēšanās vietām. Arī mazas krevelītes uz galvas var norādīt, ka pie vainas varētu būt uts. Nevajag gaidīt mirkli, kad bērna galvā jau būs utis kārtīgi savairojušās, labāk sākt to apkarošanu laikus.

Iespējams, ka pat acīgi vecāki pieaugušu uti galvā var neatrast, taču pamanīt utu oliņas – gnīdas, kuras šie kukaiņi pielīmē matiem, parasti tuvu galvas ādai.  Laicīgāk pamanīt un apkarot utis palīdz informācija, ka skolā vai bērnudārzā šī problēma ir aktualizējusies.

Kā brīdināt pārējos?

Ja savam bērnam esat atraduši utis, nepietiek tikai ar to, ka tās iznīdējat. Visticamāk, šie kukainīši būs arī bērna draugiem, un, ja viņu vecāki neveiks atutošanu, tad utis var atkārtoti atgriezties jūsu ģimenē.

Citi ir jābrīdina. Bet kā? Lai nenotiktu ne lieka aprunāšana, ne „raganu medības”, ne bērnu starpā apsmiešana, vislabāk to darīt ar izglītības iestādes medicīnas māsas palīdzību. Tas rosinās viņu veikt bērnu galvu pārbaudi un arī ieteikt vecākiem labākos risinājumus. Ja uzticaties bērna audzinātājai, varat informēt arī viņu, un, ja ir labas attiecības ar sava bērna draugu vecākiem, pabrīdiniet par utu iespējamību. Pat nav obligāti teikt, ka utis ir jūsu bērnam, pietiek ar aizdomu izteikšanu, ka bērnu kolektīvā šī problēma varētu būt aktuāla, un lūdziet pārbaudīt to. Virziet domu nevis uz vainīgā meklējumiem, bet risinājumiem. Praksē sevi labi pierādījušas pretutu līdzekļu ražotāju akcijas – atraktīva uzlīmīte „Uzmanību, utis!”, kura labestīgi atgādina vecākus pārlūkot savu bērnu galvu un  nemet ēnu ne uz vienu.

Kādus pretutu līdzekļus izvēlēties?

Aptiekās iegādājami dažādi pretutu līdzekļi – gan šampūni, gan losjoni, gan aerosoli. Daļa līdzekļu satur insekcīdus un noindē utis, bet daļa, piemēram, Paranit, bez liekas ķīmijas ar šiem parazītiskajiem insektiem tiek galā mehāniski, iekļūstot utu elpošanas ceļos. Utis gan nosmok, gan atūdeņojas. Tas pats notiek ar nepieaugušajām utīm jeb nimfām un arī utu oliņām – gnīdām. Pēc utu iznīcināšanas ar īpašu smalku utu ķemmi no matiem izķemmē beigtos kukaiņus un gnīdas.

Kas jāņem vērā, cīnoties pret utīm?

Noteikti jānomaina spilvendrānas, jāizmazgā cepures, ķemmes. Ja ar utīm inficējies mazulis, atuto arī viņa mīkstās rotaļlietas, noliekot tās uz trīs diennaktīm aizsietā maisā – utis tur nomirst badā. Tāpat arī jāapstrādā ar pretutu līdzekli mati visiem ģimenes locekļiem, jo sevišķi, ja ģimenē ir vairāki bērni. Pretējā gadījumā utis kā nebeidzams stāsts ceļos no viena pie otra. Pēc deviņām dienām galvas apstrāde ar pretutu līdzekļiem jāatkārto – tas saistīts ar utu attīstības periodiem.

Lai bērniem cīņa ar utīm nepaliktu atmiņā kā riebīgs notikums, bērni var atslābināties, spēlējot interesantu Paranit bezmaksas spēlitīmekļa vietnē www.omega-pharma.lv .

Daži fakti par utīm

Uz cilvēkiem parazitē trīs sugu utis – galvas, drēbju un kaunuma. Šie mazie, 2- 4 milimetrus garie nelidojošie kukaiņi ir aristokrātiski izvēlīgi – viņi pārtiek tikai no svaigām cilvēku asinīm, ne uz viena laboratorijas dzīvnieka, pat ne uz cilvēkveida pērtiķiem cilvēku utis nedzīvos. Galvas utīm patīk tīrīgi cilvēki un bieži mazgāti mati.

Utu iemīļotākās barošanās vietas ir aiz ausīm, pakausis un deniņi, kur tās pārtiek no ādas un asinīm. Galvas uts dzīves ilgums ir 20 – 30 dienas. Vidēji dienā tā var izdēt 4 oliņas, tādējādi savas dzīves laikā uts mātīte var producēt vairāk nekā 100 oliņu, kuras dēvē arī par gnīdām. Oliņu attīstība ilgst aptuveni nedēļu, pēc nedēļas izšķiļas jaunās utis jeb nimfas, kas 15  – 17 dienu laikā attīstās par jaunām utīm un var sākt dēšanu.

Uzmanību! Akcija!

No šā gada 1. septembra līdz 15. oktobrim Paranit pretutu līdzekļu ražotāji rīko izglītojošas aktivitātes gan skolotāju, gan vecāku informēšanai par utīm, to izplatību, izvairīšanos no tām.

 Bērnudarzu un jaunāko klašu pedagogi,ar savām klasēm/grupām iesūtot foto par tēmu „Uzvara pār mošķiem”, var piedalīties konkursā. Tā fotogrāfija, kas iegūs visvairāk balsu, saņems arī balvu – 300 latu klases/grupas izdevumu vajadzībām.

Balvas var saņemt arī vecāki, aizpildot izzinošu anketu. Visas anketas piedalīsies izlozē, un trīs vecāki saņems balvas katrs pa 100 latu vērtībā.

Karlīna Timofejeva/Publicitātes  foto