9 iedarbīgi līdzekļi pret saaukstēšanos, kurus zināja jau mūsu omītes
Liepziedu tēja, kompreses, vilnas zeķes, kakla skalošana – katrā ģimenē ir savas metodes, ko darīt, ja gadījies saaukstēties. Slimošanas sākumposmā laikus sākta “saudzīgā” ārstēšanās ar tautas līdzekļiem patiešām var apturēt slimības progresēšanu vai vismaz padarīt to vieglāku. Apkopojam iedarbīgākās “vecmāmiņu” receptes pret saaukstēšanos, kuras noderēs gan pieaugušajiem, gan bērniem.
1) dzer daudz šķidruma, vislabāk siltas zāļu tējas
2) pietiekami daudz izgulies
3) ēd dārzeņus un augļus, kuros ir daudz vitamīnu
Ingvera tēja
Vajadzēs: 2-3 šķēlītes ingvera un siltu ūdeni. Aplej sagrieztu ingveru ar karstu (bet ne verdošu) ūdeni. Dzer siltu. Labākai garšai var pievienot medu un/vai citronu.
Vistas zupa
Vajadzēs: ceturtdaļu mājas vistas, sīpolu, burkānu, kartupeli, sauju nūdeļu, pētersīļus, sāli, piparus, lauru lapu. Vāri vistu apmēram stundu, pa to laiku nomizo dārzeņus, sagriez tos gabaliņos. Ieliec dārzeņus katlā, pieliec garšvielas un vāri, kamēr dārzeņi gatavi. 10 minūtes pirms vārīšanas beigām pieliec nūdeles. Vistas buljonā esošajai aminoskābei cistenīnam ir pretiekaisuma īpašības. Ja šai zupai pieliksi piparus vai ingveru, tā būs vēl spēcinošāka.
Sālsūdens
Skalošana ar sālsūdeni palīdz novērst kakla sāpes. Vajadzēs: sāli un ūdeni. Glāzē ar siltu ūdeni izšķīdini tējkaroti sāls (vislabāk – Himalaju sāli) un ar šo šķidrumu skalo kaklu pēc vajadzības. Svarīgi: sālsūdeni nedzer!
Citronu tēja
Arī citronu tēja palīdz pret kakla sāpēm. Vajadzēs: pusi citrona, mazliet medus, šķipsniņu sāls, ūdeni. Citronu izspied, pieliec medu un sāli, aplej ar karstu (ne verdošu) ūdeni. Dzer, kamēr tēja silta.
Kartupeļu kompreses
Kartupeļu kompreses tautas medicīnā zināmas kā labs līdzeklis pret klepu. Vajadzēs: 3-4 vārītus kartupeļus, šalli, dvieli (vislabāk lina vai cita dabīga materiāla) vai auduma gabalu. Karstus kartupeļus uzliec uz lina dvieļa vai auduma, viegli saspaidi. Pārloki audumu uz pusēm, liec uz kakla un pāri tam pārliec šalli, lai uzturētu siltumu. Ar šīm kompresēm jābūt uzmanīgiem, lai kartupeļi nebūtu par karstu un neapdedzinātu kaklu. Turēt apmēram pusstundu, pēc tam procedūru atkārtot pēc vajadzības.
Sīpolu tēja
Vajadzēs: 1 sīpolu, karstu ūdeni, mazliet medus. Sagriez sīpolu šķēlēs, aplej ar ūdeni, dažas minūtes pavāri, tad nokās. Lai sīpolu tēja ir gardāka, pieliec mazliet medus.
Speķa vai mājas biezpiena kompreses
Pret kakla sāpēm palīdz arī speķa vai mājas biezpiena kompreses. Vajadzēs: speķi vai biezpienu, dvieli, šalli. Sagriez speķi plānās šķēlītēs un saliec uz dvieļa. Pārloki dvieli uz pusēm, liec uz kakla, pāri pārtin šalli. Speķa vietā var likt arī mājas biezpienu. Ņem biezpienu istabas temperatūrā (vai mazliet pasildītu), liec uz dvieļa, aptin ar to kaklu un pāri pēc tam – šalli.
Kumelīšu un liepziedu tēja
Abi šie ārstniecības augi ir iedarbīgs līdzeklis pret kakla sāpēm. Vajadzēs: kumelīšu ziedus, liepziedus, ūdeni. Ārstniecības augus aplej ar karstu ūdeni un pagaida pāris minūtes, kamēr ievelkas. Šo tēju var gan dzert, gan arī ar to skalot kaklu. Ja pašu lasītas kumelītes un liepziedi nav pieejami, šādas tējas iegādājamas arī, piemēram, EUROAPTIEKĀ, kur nopērkamas arī citas tējas īpaši pret saaukstēšanos.
Sīpolu sīrups
Vajadzēs: 1 sīpolu, 2 karotes medus, 1 tējkaroti cukura. Sīpolu sakapāt mazos gabaliņos. Pielikt medu un cukuru, kārtīgi samaisīt, ļaut pastāvēt stundu vai divas. Tad maisījumu nokāst un – sīpolu sīrups ir gatavs. Pretklepus sīrupu lietot pa nelielai devai vairākas reizes dienā.
Reklāmas raksts publicēts sadarbībā ar
EUROAPTIEKA / Foto: Shutterstock