Dūmu detektors mājoklī - kad, kur un kā
Sākot ar 2020. gada 1. janvāri, iedzīvotājiem savi mājokļi būs jānodrošina ar autonomiem dūmu detektoriem. To paredz septembrī spēkā stājušies Ugunsdrošības noteikumi. Taču ugunsdzēsēji aicina laikus parūpēties par savu un citu cilvēku drošību, šo prasību izpildot jau tagad. Skaidro žurnāls "100 Labi Padomi"
– dzīvokļiem, privātmājām, vasarnīcām, dārza mājām. Autonomo ugunsgrēka detektoru var aizstāt ar automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Ugunsgrēka autonomais detektors ir apakštases izmēra ierīce, kura patstāvīgi reaģē uz ugunsgrēka faktoriem (dūmu koncentrāciju, siltumu) un par tiem brīdina ar spalgu skaņas signālu. Sevišķi svarīgi tas ir nakts stundās, jo iemidzis cilvēks visbiežāk nesajūt piedūmojumu un var tajā nosmakt.
viendzīvokļa objekta un daudzdzīvokļu objekta dzīvokļa katrā stāvā izvieto vismaz vienu autonomo ugunsgrēka detektoru. Ideāls risinājums ir pa detektoram, katrā telpā, kur uzturas mājokļa iemītnieki. Taču ne virtuvē, jo ēdiena gatavošanas laikā iespējams pastāvīgs piedūmojums, uz kuru detektors nepārtraukti reaģēs, skaidro Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).
Ja detektoru nav iespējams uzstādīt griestos, to var pielikt sienas augšdaļā tuvu griestiem. Detektoru uzstādīt spēj jebkurš, kas prot sienā vai griestos izurbt pāris nelielu caurumu un piestiprināt tiem detektora korpusu ar ierīces komplektā ietilpstošo dībeļu un skrūvju palīdzību.
Ierīce darbojas no autonoma strāvas avota, visbiežāk – 9 V kronas tipa baterijas, kura kalpo aptuveni 2 gadus. Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kura par tās nomaiņas nepieciešamību brīdina ar periodiski atskanošu skaņas signālu. Laiku pa laikam detektors ir jāatbrīvo no putekļiem un jāpārbauda. To dara instrukcijā noteiktajā kārtībā, visbiežāk – nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan, detektors ir darba kārtībā.
To cena svārstās no nepilniem desmit līdz vairākiem desmitiem eiro. Paskaidrojumus par ierīces lietošanu sniegs pārdevējs. Taču nepieciešamības gadījumā konsultācijas par ugunsgrēka detektoriem un to uzstādīšanu var saņemt VUGD.
un informācija par ierīces atbilstību Eiropas standartam EN 14604. Pārliecinies, vai ierīces lietošanas instrukcijas teksts ir valsts valodā.