Kā izcept ideālus bezē cepumus?
Nav nekā vieglāka par bezē cepumiem! Gan svara, gan gatavošanas ziņā. Praktiski tas ir olbaltums, kas saputots ar cukuru un zemā temperatūrā cepts, līdz kļuvis trausls un kraukšķīgs. Vien jāievēro daži sīkumi, lai izdotos pavisam viegls uz gaisīgs bezē. Māca žurnāla "100 Labi Padomi" recepšu autore Ieva Salmane.
Sarežģītajā, tomēr ļoti skaistajā un aizraujošajā konditorejas pasaulē pavisam izšķir trīs bezē pagatavošanas veidus. Taču, pirms sākt, piebildīšu, ka vairumā pasaules pavārgrāmatu un internetvietņu neatradīsi vārdu bezē. Pasaulē to pazīst ar nosaukumu meringue, proti, merings. Tātad tas, ko mēs pazīstam vislabāk, ir franču bezē gatavošanas metode – olas baltumu puto ar pūdercukuru vai smalku cukuru, līdz tas pilnībā izšķīdis. Itāļu bezē pagatavojams, saputotos olu baltumos lejot vārošu cukura sīrupu un putojot, līdz masa remdena. Savukārt Šveices bezē gatavo, olu baltumus ar cukuru putojot karsta ūdens peldē. Katrs no tiem sanāk nedaudz atšķirīgs. Franču bezē, manuprāt, ir viszīdainākais un maigākais. Itāļu bezē sanāk sausāks un kraukšķīgāks, pavisam sauss un trausls ir Šveices bezē. Katram no tiem ir arī savi pielietošanas veidi, piemēram, ja neceptu bezē masu pievieno krēmam, lai to padarītu vieglāku un gaisīgāku, ieteicams izmantot itāļu vai Šveices bezē, jo tie tiek karsēti un tādējādi nav iespējama inficēšanās ar salmonelozi, gan arī tādēļ, ka to olu masa ir stabilāka, noturīgāka.
* Lai olbaltuma masu padarītu noturīgu, tai var pievienot nedaudz pulverī saberzta vīnakmens, karotīti baltvīna etiķa vai citrona sulas.
, traukam un miksera lāpstiņām jābūt nevainojami tīrām un sausām. Arī pašā olbaltumā nedrīkst būt ne pilītes olas dzeltenuma, jo tas ir trekns, un neļauj veidoties kuplam putojumam. Gatavā bezē masā cukuram jābūt pilnībā izšķīdušam. Ja atstāsi cukura graudiņus, tie pēc tam uz cepuma veidos sīrupa pilītes.
Bezē cepumu pamatrecepte
4 lieli olas baltumi (ap 160 g)
230 g smalkgraudaina cukura
1. Liec olas baltumus bļodā un ar mikseri puto, līdz veidojas baltas un gaisīgas putas. Tad pa karotei, nepārtraukti putojot, sāc pievienot cukuru. Kad viss cukurs iztērēts, brītiņu vēl puto, lai pārliecinātos, ka nav palikuši neizšķīduši cukura graudiņi.
2. Uzkarsē krāsni līdz 100 grādiem un pārsedz plāti ar cepamo papīru. Uz papīra liec pa tējkarotei masas vai izspied to ar konditorejas tūtiņu. Liec krāsnī uz 1,5–2 stundām.