Vidusjūras virtuves alternatīva katlam un pannai - tadžīna
Tadžīna ir lielisks virtuves piederums nepieredzējušām ēdiena gatavotājām un tām, kam negribas darīt itin neko lieku.
Garšīgi

Vidusjūras virtuves alternatīva katlam un pannai - tadžīna

Jauns.lv

No Vidusjūras zemēm – kā no Eiropas, tā arī no Āfrikas – mūsdienu virtuvē ir aizgūtas ne vien brīnišķīgas garšvielas un veselīgu ēdienu receptes, bet arī vienkārši, toties efektīvi ēdienu pagatavošanas paņēmieni šīm zemēm raksturīgos traukos. Divi populārākie ir tā dēvētais romiešu pods un tadžīna. Kā viens, tā otrs tiek dēvēts par trauku visiem ēdieniem un visiem dzīves gadījumiem.

Tadžīna

Tajā gatavo vistu, zivis, liellopa un cūkas gaļu, dārzeņus un augļus – praktiski visu. Produktus liek traukā, pievieno garšvielas un sautē (lielākoties savā sulā un bez taukvielām), tāpēc ēdiena garša ir īpaša, jo izceļas katra produkta individuālais raksturs, saglabājas vērtīgās uzturvielas, garša un aromāts. Starp citu, tadžīna ir lielisks virtuves piederums nepieredzējušām ēdiena gatavotājām un tām, kam negribas darīt itin neko lieku. Ideja – saliec traukā visu, kas nepieciešams vai mājās atrodams, un sautē.

Jāņem vērā, ka pirms pirmās lietošanas tadžīna ir jāpieradina: apmēram 3 stundas jāmērcē ūdenī, tad jāierīvē ar eļļu. Nenāks par ļaunu, ja pēc tam vēl apcepsi dažus sīpola gabaliņus, pieliesi ūdeni un 20 minūtes pavārīsi. Neglazētas tadžīnas tīrīšanai neizmanto trauku mazgājamos līdzekļus, bet tikai ūdeni ar citrona sulu vai etiķi.

Kārtojot produktus tadžīnā, gaļu parasti liek vidū (ja vispār liek), bet pārējos produktus kārto apkārt. Virsū uzliek raksturīgo vāku ar tādu kā augstu tornīti. Tvaiki noslēgtajā tadžīnā ceļas augšup, kondensējas un nonāk atpakaļ ēdienā, līdz ar to ēdiens ir sulīgs un nepiedeg.

Saliec traukā visu, kas nepieciešams vai mājās atrodams, un sautē.
Saliec traukā visu, kas nepieciešams vai mājās atrodams, un sautē.

Romiešu pods

Lielākā daļa romiešu podu pēc izskata un formas atgādina tā dēvēto padomju laika pīli, taču ir gatavoti no māla un apdedzināti ļoti augstā temperatūrā – 1300 grādos. Atšķirībā no pīles šis trauks mēdz arī sasprāgt, tāpēc to lieto tikai cepeškrāsnī, bet ne uz plīts vai atklātas uguns. Pirms pirmās lietošanas māla putekļus notrauc ar suku, podu uz vairākām stundām iemērc ūdenī un pēc tam nožāvē. Katru reizi pirms lietošanas tas ir jāmērcē – ne vairāk par 15 minūtēm –, toties pēc tam ēdienā saglabājas vitamīni, minerālvielas, smaržas un garšas tik lielā mērā kā nevienā citā traukā. Romiešu podus var pazīt pēc māla krāsas un uzraksta uz vāka. Tajos lieliski sautējas gaļa, dārzeņi, griķi, rīsi, zivis.