
Babītē, veidojot spoguļmājas, domā arī par putnu veselību

Mārupes novadā, Babītē, tūrisma kompleksā Bejas, svinīgi atklātas četras ekskluzīvas “Bejas Lux” spoguļmājas. Ieguldīts aptuveni 400 000 eiro.
“Mūsdienīgas mājas 21 kvadrātmetra platībā ir projektētas ar panorāmas logiem, kas paver elpu aizraujošu skatu uz ezeru. Būvniecībā tika izmantoti augstākās kvalitātes materiāli, ar īpašu uzmanību detaļām,” paveikto reklamē īpašnieki.
Četru māju sienas klāj spoguļi, kuros perfekti redzams apkārtnes atspulgs, papildus uz divu māju terasēm uzstādītas spoguļsaunas. “Mēs vēlamies, lai mūsu projekts kļūtu par populāru galamērķi gan vietējiem, gan ārvalstu viesiem,” norāda līdzīpašnieks Rinalds Bormeisters.
Tomēr rodas jautājums, vai šie spoguļi nekļūs par nāves portāliem putniem, kas, domādami, ka dodas tālāk mežā, ietrieksies stiklos. Kompleksa Bejas administrācija uz šo jautājumu “Kas Jauns Avīzei” atbild: “Par šo esam padomājuši un parūpējušies, veicot izpēti un dažādas konsultācijas ar vides draugiem. Izvēlējāmies vācu uzņēmumu “Dr. Kolbe” piedāvāto variantu – “Birdsticker” ® caurspīdīgas uzlīmes putnu formā, ko esam salīmējuši uz spoguļmājām kas integrējas apkārtējā vidē un ir pievilcīgas, bet pats galvenais, veic savu funkciju.”

Pateicoties īpašajam UV pārklājumam uz uzlīmēm, kas redzams tikai putniem, tie šīs uzlīmes pamana kā šķēršļus, no kā izvairās, tādējādi nesaskrienoties ar stiklu.
Šis ir labs piemērs, kā praktiski izmantot zinātnes atklājumus. Cilvēki un putni uztver ultravioletās gaismas spektru atšķirīgi. Cilvēki šīs svītras un uzlīmes uz stikla tikpat kā neredz, kamēr putni pamana šķēršļus.
Aprēķināts, ka katru gadu, ietriecoties stiklos, nositas aptuveni miljards putnu ASV vien. Pasaules mērogā šis skaits, iespējams, sasniedz vairākus miljardus. Lai to samazinātu, var lietot uzlīmes, rakstus vai lentes uz stikliem, tostarp šādus izgudrojumus.