Ieteikumi, kā parūpēties par mīluļu drošību gadumijā
foto: unsplash.com
Suņi dzird četras reizes labāk nekā cilvēki, tāpēc katrs pēkšņais troksnis var radīt paaugstinātas bailes.
Mūsu mīluļi

Ieteikumi, kā parūpēties par mīluļu drošību gadumijā

Padomu nodaļa

Jauns.lv

Straujiem soļiem tuvojas svētku kulminācija, kas daudziem nav iedomājama bez dažādiem trokšņiem – skaļas mūzikas, uguņošanas vai plaukšķenēm. Tas ir brīdis, kad jo īpaši ieteicams piedomāt par savu mīluļu labsajūtu, jo skaļie trokšņi viņos rada stresu, bailes, trauksmi un pat bīstamas situācijas. Kā parūpēties par mīluļu drošību?

Ik gadu pēc svētkiem dzīvnieku patversmēs nonāk liels skaits suņu, kuri aizmukušu no mājām vai saimniekiem pastaigas laikā, izbīstoties no uguņošanas. Pirms ļauties svētku svinībām, saimniekiem jāparūpējas par savu mīluļu drošību, lai svētkus pavadītu bez liekām raizēm.

Suņi dzird četras reizes labāk nekā cilvēki, bet kaķi – trīs reizes. Tas nozīmē, ka dzīvnieku maņas ir īpaši jutīgas un katrs pēkšņais troksnis var radīt paaugstinātas bailes, par kurām var liecināt žāvas, elsošana, trīcēšana vai laizīšanās. Lai no šīm pazīmēm izvairītos, saimnieki aicināti jau laikus parūpēties par mājdzīvnieku drošību.

Seši ieteikumi, kā Jaungada sagaidīšanai sagatavot savu mājdzīvnieku:

Var doties pa dienu kopīgā pastaigā svaigā gaisā. Dzīvniekam ir svarīga ikdienas rutīna, tāpēc svētki vai citi pasākumi to nedrīkst izjaukt. Nodrošinot savam ķepainim ierastās maltītes un fiziskās aktivitātes, un rotaļas pirms vakara svinībām, var viņu labi nogurdināt un pastāv lielāka iespēja, ka vakarā mīlulis būs saguris un spēs daudz labāk atpūsties.

Ja saimnieks zina, ka kaķis vai suns ir bailīgs vai šie ir pirmie kopīgie svētki un nav pārliecināts, kā dzīvnieks var reaģēt, jānodrošina, ka dzīvniekam ir klusa un droša vieta, kur pavadīt laiku, kamēr norisinās svinības. Arī mājdzīvniekam, kurš ikdienā ir pieradis uzturēties ārā, ieteicams uz gadumijas laiku rast iespēju būt iekštelpās. Tā var būt kāda klusāka istaba, kur ir novietota ķepaiņa gultiņa, mīļākā rotaļlieta un kāda lieta, piemēram, saimnieka apģērbs, kas ļaus justies drošāk. Lai vairotu skaņas un gaismas izolāciju, jāaizver aizkari vai žalūzijas. Savukārt, lai vēl vairāk mazinātu mājdzīvniekiem tik satraucošos trokšņus, vēlams, ieslēgt fonā mūziku vai televizoru.

Der atcerēties, ka tādi pārtikas produkti kā šokolāde, sāļi našķi, augļi, gaļa ar kauliem, alkohols ir toksiski mājdzīvniekam. Saimnieks droši var norādīt arī ciemiņiem, ka uz galda klātos ēdienus nav atļauts dot dzīvniekam. Ieteicams pabarot mīluli pirms lielā notikuma, lai tas maltīti var izbaudīt bez satraukuma. Svinībām var savam mīlulim jau laikus sarūpēt piemērotu īpašu našķi, ar ko viņu palutināt.
 
Ja mājoklis tiek dekorēts svētku noskaņās un plānots iedegt arī sveces vai brīnumsvecītes, tas jādara uzmanīgi. Jāizvēlas droša un ne vien bērniem, bet arī mājdzīvniekam nepieejama vieta, jo ķepaiņi, ziņkārības vadīti, var neviļus apgāzt sveces vai degt spējīgus priekšmetus, kas atrodas tām blakus. Vēl bīstamāk, ja uguns liesma aizķer ķepaiņa kažoku.

Lai pasargātu savu mājdzīvnieku, var lūgt palīdzību veterinārārstam. Ir medikamenti, kas var palīdzēt mazināt mājdzīvnieka bailes un trauksmi, tādā gadījumā vislabāk palīdzēs veterinārārsts. Nekādā gadījumā nedrīkst dot savam mājas mīlulim medikamentus, ja saimnieks pirms tam nav konsultējies ar profesionāli.

Ja dzīvniekam ir izteikta baiļu sajūta no skaļiem trokšņiem, saimnieka klātbūtne ļauj mājas mīlulim justies droši un pasargāti. Tomēr, ja nav citu iespēju un nākas mājdzīvnieku uz gadumijas laiku atstāt vienu mājās, pastāv iespēja uzstādīt novērošanas kameru, lai varētu pārliecināties, ka ķepainim mājoklī klājas labi.

Pieejama kontaktinformācija. Lai arī ikvienam mājdzīvniekam ir jābūt mikročipam, tomēr šī čipa informācija nebūs pieejama citiem. Dzīvē gadās visādi, un, ja suns svētku laikā ir pamanījies viens aizdoties savās gaitās, ieteicams sava mīluļa kakla siksnai pievienot kontakttālruni vai GPS izsekotāju, lai vajadzības gadījumā mājdzīvnieks ātrāk atgrieztos pie saimnieka.