Augs, ko pēdējās desmitgadēs iecienījuši daudzi košumdārzu īpašnieki. Ir vērts iestādīt!
Pēdējā laikā populārāki kļuvuši viegli kopjami dārzi, kurus rotā nekaprīzi augi, kas prasa pavisam nelielu uzmanību no dārza saimnieka. Pie šādiem krāšņumaugiem var pieskaitīt graudzāles jeb zāļveida ziemcietes, ko pēdējās desmitgadēs iecienījuši daudzi košumdārzu īpašnieki.
Svarīgākais, kas jāzina par graudzālēm
Graudzāles ir salīdzinoši mazprasīgas, viegli kopjamas un kalpot gan kā efektīgs fons citiem augiem un puķēm, gan krāšņi izskatās, augot kā soliteraugs. Saulainā un no vējiem aizsargātā vietā tās var stādīt no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim, tomēr vislabāk ieaugs pavasarī stādītās. Svarīgākais likums – nepieļaut, ka graudzāļu saknes mirkst ūdenī, tāpēc izvēlētajai augšanas vietai jābūt ar labu drenāžu. Arī pavasaros tās nevajag pārāk raženi barot ar slāpekļa mēslojumu, citādi iegūsi ļoti leknas graudzāles, kas nespēs noturēt savu augumu un svaru un sagāzīsies.
Graudzāles ir lielisks papildinājums dārzam ziemā, jo tās var apgriezt tikai pavasarī, pirms jaunie asni ir izlīduši no augsnes. Šīs viegli kopjamās skaistules pēc ziemas mostas lēnam, tāpēc pirmie asni no zemes izlien salīdzinoši vēlu. Pirmās pavasarī mostas ciņu smilgas un grīšļi, pēc tam molīnijas un sāres, bet krāšņās miskantes parādās vien vasaras sākumā. Tāpēc nevajag jau aprīlī vai maijā izdarīt secinājumu, ka graudzāles ir iznīkušas, izrakt to saknes un steigties stādīt vietā citus augus.
Katrai graudzālei savas prasības
- Stādi graudzāles kopā ar ziemcietēm, kurām ir līdzīgas prasības pēc saules un mitruma.
- Saulainā vietā vai nelielā paēnā labprāt augs molīnijas, sāres, tepjulīgas un moskītzāle. Saulainā vietā labu jutīsies arī tās graudzāles, kam ir krāsainas lapas, jo ēnā košās lapas zaudēs savu krāsu.
- Ēnainākā un nedaudz mitrā vietā patiks augt no Ķīnas nākušajām miskantēm, pret šādiem augšanas apstākļiem neiebildīs arī grīšļi un tās graudzāles, kurām ir bambusa dzinumiem līdzīgas lapas.
- Lai priecātos par lielajām graudzāles, tādam kā molīnijas un miskantes, pacietīgi būs jāgaida trīs, dažkārt pat piecus gadus, jo tikai tad tās atklāj savu īsto skaistumu.
- Lielākā daļa graudzāļu vienā vietā var augt pat desmit gadu, tāpēc jau stādot svarīgi izvēlēties vietu, kur tā varēs ilgstoši kuplot.
- Vislabāk graudzāles var pavairot, sadalot ceru.