Noderīgi ikdienā
2023. gada 22. septembrī, 06:13
Bez kāda mēslojuma rudenī neiztikt?
Lai augi veiksmīgi pārziemotu, tiem ir nedaudz jāpalīdz – kārtīgi jāsalaista un jāmēslo. Rudenī īpaši piemērots ir mēslojums, kas satur fosforu un kāliju.
Fosfors
- Fosforu rudenī izmanto, lai veicinātu sakņu sistēmas nostiprināšanu un ziemcietības uzlabošanu. To iestrādā augsnē septembrī, kamēr lapas vēl nav nokritušas un laiks ir rudenīgi silts, jo augiem ir jāpaspēj uzņemt mēslojumu, kamēr augsne nav atdzisusi zemāk par +10 grādiem.
- Šāds mēslojums veicina arī nākamā gada ziedu un augļu aizmetņu veidošanos. Tie augi, kas rudenī saņems fosforu saturošu mēslojumu, nākamgad bagātīgāk ziedēs, un arī raža būs kvalitatīva.
- Tā kā fosfors palīdz izveidot stipru un pareizu sakņu sistēmu, augi mazāk slimo, un, kā zināms, veseliem augiem kaitēkļi nespēj nodarīt tādu skādi kā slimiem.
- Augsnē, kas bagātināta ar fosforu saturošu mēslojumu, daudz mazāk attīstās kaitīgie mikroorganismi, tāpēc augi ilgstoši skaisti zied, bagātīgi ražīgo un ilgi nenoveco.
Kālijs
- Kālijs uzlabo augu ziemcietību, jo veicina ūdens uzņemšanu un palielina skābekļa apmaiņu caur šūnām. Augsne, kas ir saņēmusi pietiekami daudz kāliju saturoša mēslojuma, spēs augus nodrošināt ar mitrumu pat divas nedēļas ilgāk nekā augsne ar nepietiekamu kālija saturu.
- Ja augi būs saņēmuši pietiekami daudz kālija, tie retāk slimos, tajos mazāk veidosies celuloze un tie būs veselāki, līdz ar to varēs labāk pārziemot.
- Kālija mēslojums, ko augi saņem rudenī, gan pastiprina augu imunitāti, gan samazina stresu pirms ziemas.
Svarīgi!
Mēslojot augus, īpašu uzmanību pievērs augsnes skābumam, jo pārlieku skāba augsne neļauj augiem uzņemt ne kāliju, ne fosforu. Savukārt, ja augsnē būs par daudz fosfora, augi nepilnvērtīgi uzņems magniju, varu un cinku, arī pārmērīgs kālija daudzums kavē magnija uzsūkšanos.