Kas notiek ar meža īpašumiem Latvijā?
Noderīgi ikdienā

Kas notiek ar meža īpašumiem Latvijā?

Reklāmas projekts

Pretēji sabiedrībā plaši izplatītiem mītiem, meži Latvijā piepilda vairāk nekā pusi valsts teritorijas (52%) un turpina bagātīgi augt. Turklāt pateicoties mūsdienīgai, gudrai un kvalitatīvai mežu apsaimniekošanai, šie meži kļūst aizvien ražīgāki - katru gadu kopējais koksnes pieaugums ir aptuveni 25 000 000 m3. Vai Jūsu mežs ir šo ražīgo platību vidū?

Valstī ir aptuveni 140 tūkstoši privāto meža īpašnieku, un tiem pieder apmēram puse jeb 1,6 miljoni hektāru meža zemes. Tātad mežu apjoms Latvijā ir ievērojami liels, taču mežs ir tikai tik vērtīgs, cik kvalitatīvi un gudri tiek apsaimniekots. Ja īpašnieks par savu mežu šodien neliekas ne zinis un arī ilgtermiņa plāna nav, tad būtiski sarūk iespēja no meža gūt kādu labumu. 

Maz zināms ir fakts, ka mežos Latvijā veidojas ievērojams daudzums mirušās koksnes - kritalu apjoms ir sasniedzis 65 000 000 m3. Ieliekot to naudas izteiksmē, līdz šim mirušās koksnes vērtība pirms sapūšanas bija 1.8 miljardi eiro. Tā ir ceturtā daļa no valsts kopējā budžeta. Tātad mežos pastāvīgi veidojas koksne, kas netiek aprūpēta, realizēta un zaudē savu vērtību.

Tā kā vairumam privāto meža īpašnieku galvenā nodarbošanās nav saistīta ar mežsaimniecību un tas nav viņu primārais ienākumu avots, mežs tiek pilnībā atstāts  novārtā, neizdevīgi pārdots vai pat nonāk krāpnieku rokās. Taču mežiem ir nepieciešamas rūpes - koki mīl sauli, tāpēc ir nepieciešama retināšana, tāpat mežu īstajā laikā ir jācērt un jāveido jaunaudze. Turklāt mežs ir regulāri jāapseko un jānovēro koku augšana, stumbra kvalitāte, lapu vainaga veidošanās un citi faktori. 

Dižozols atsauksmes liecina, ka uzticēt savu mežu nozares ekspertiem atmaksājas.

Uzņēmums Dižozols strādā, lai meža īpašniekiem nodrošinātu ekonomiski izdevīgāko un ātrāko peļņu, pateicoties rūpīgi izstrādātajam pilna cikla meža apsaimniekošanas un koksnes tirdzniecības procesam. Dižozols iestājās par gudri apsaimniekotiem un koptiem mežiem, lai celtu ne tikai meža īpašnieka, bet arī sabiedrības ekonomisko ieguvumu.