Ēst vai neēst maizi? Ko saka uztura speciāliste?
Vārds maize mūsdienās sevī ietver ļoti dažādus produktus – baltmaizi, rudzu miltu maizi, maizi, kviešu miltu maizi, kas bagātināta ar citiem vērtīgākiem miltiem, graudiem, sēklām un šķiedrvielām. Ir arī maize, kuras sastāvā graudu vispār ir ļoti maz, pārsvarā tikai sēklas. Tāpēc, lai atbildētu uz jautājumu, vai maize jāēd, vai arī labāk no tās pilnībā atteikties, jāprecizē, tieši kāda maize domāta, teic uztura speciāliste Zane Timpare.
Kā izvēlēties uzturvielām bagātāko?
Ja tā ir kviešu miltu maize, kas cepta no attīrītiem, nopulētiem graudiem, satur maz šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu, tad – jā, no šādas maizes var pilnībā atteikties. Taču,ir arī svarīgi, ko uz šādas baltmaizes šķēles liek virsū, jo daudz ko izšķir nevis pati maize, bet piedevas. Ja tas ir vājpiena biezpiens ar olīveļļu un tomātu vai avokado vai arī vārīta ola, tā ir laba izvēle. Savukārt, ja uz maizes uzsmērē sviestu un uzliek desu, tas jau ir pavisam cits ēdiens.
Lai izvērtētu, vai maizei ir paaugstināta uzturvērtība, vērts skatīties uz iepakojuma trīs rādītājus: sāls – ne vairāk kā 1 grams 100 gramos maizes; šķiedrvielas – vairāk par 5 gramiem 100 gramos; cukurs – baltmaizei un graudu maizei apmēram līdz 1½–3 gramiem (jo mazāk, jo labāk), savukārt īstai rudzu maizei apmēram līdz 7 gramiem 100 gramos produkta.
Kviešu, rudzu, miežu maizi nedrīkst ēst cilvēki, kuri slimo ar celiakiju, jo tāda maize satur glutēnu. Šo slimību diagnosticē tikai ārsti, veicot speciālus izmeklējumus. Reizēm cilvēki sūdzas, ka rudzu maize dedzina kuņģi vai ka maize rada diskomforta sajūtu vēderā. Protams, arī tas jāņem vērā. Taču, ja maize garšo un cilvēks to labi panes, nevajadzētu to pilnībā izslēgt no uztura.
Izvēlies rudzu maizi
Ļoti vērtīga ir īsta rudzu maize, kas cepta no pilngraudu vai rupjajiem rudzu miltiem. Šāda maize bagātīgi satur dažādas šķiedrvielas, ieskaitot arabinoksilānu un fitoestrogēnus. Šīs bioloģiski aktīvās vielas pēta saistībā ar spēju attālināt dažādu ļaundabīgu slimību risku. Īstā rudzu maizē ir B grupas vitamīni, antioksidanti, magnijs, cinks, folāti, holīns un citas vērtīgas vielas. Ne velti somi rudzu produktus dēvē par gudro pārtiku, jo tā ir dabiska, bagāta ar veselībai noderīgām vielām un arī ekonomiska, īpaši, ja salīdzina ar uztura bagātinātāju cenām. Vērtīgā rudzu maize arī nepalielina ķermeņa svaru. Lai noteiktu liekā svara iemeslus, jāizvērtē viss uzturs.