Pārkaršana suņiem un kaķiem var beigties letāli, brīdina veterinārārsts
Veterinārārsta Jāņa Beinerta klīnikā katru vasaru nonāk saulē pārkarsuši suņi un kaķi. Vairumam var ātri palīdzēt atgūties, bet dakterim ir zināmi arī gadījumi, kad pārkaršana dzīvniekam beigusies letāli.
Dakteris iesaka karstās dienās mīluļus sargāt no tiešiem saules stariem. Ļoti rūpīgi jānovēro un no saules jāsargā kaķi un suņi ar tumšu un biezu apspalvojumu. “Esmu dzirdējis, kad saimnieks saka – kaķis jau pats ir izvēlējies gulēt saulē. Bet dzīvnieks nevar nokontrolēt savu ķermeņa temperatūru, tāpēc viņam vienā brīdī var pēkšņi kļūt slikti,” stāsta speciālists.
Kā un kad doties ārā? Suni ieteicams vest ārā agri no rīta un vakarā. Pastaigai vēlams izvēlēties meža taciņas vai grantētus ceļus, nevis uzkarsušu asfalta segumu.
Palikt automašīnā – bīstami! Veterinārārsts stāsta, ka aptuveni 90 % viņa klīnikā nonākušo kaķu un suņu, kuri cietuši no pārkaršanas, bija atstāti automašīnā. Dzīvnieka saimnieks domā, ka ieskries veikalā uz piecām minūtēm, bet, sākot iepirkties, pazaudē laika izjūtu… Vasarā saulainā dienā automašīna, kurai aizvērti logi, 15 minūšu laikā var uzsilt līdz 50–70 grādiem. Tas, ka saimnieks atstāj mazu spraudziņu logā svaigam gaisam, dzīvniekam nepalīdz.
Suns pie ķēdes. Ja suns tiek atstāts pie ķēdes, jāraugās, lai būda nebūtu saulē un dzīvniekam būtu iespēja patverties ēnā.
Dzeramais ūdens. Karstumā ikvienam dzīvniekam ir jānodrošina pietiekams dzeramā ūdens daudzums. “Pārkarsis dzīvnieks atūdeņojas, un tas viņa stāvokli tikai pasliktina, tāpēc vasarā ir jo īpaši svarīgi, ka ikvienam mājdzīvniekiem pieejams tīrs dzeramais ūdens,” māca Jānis Beinerts.
Pārkarsis dzīvnieks kļūst gurdens, slikti uztver ārējus kairinājumus, palēnināti seko saimnieka komandām, viņa elpošana ir sekla un paātrināta. Tāpat ir vērts apskatīt mutes gļotādas. Ja tās kļūst vai nu bālas, vai tieši otrādi, koši bordo sarkanas, tas liecina, ka dzīvnieks pārkarsis. Smagākos gadījumos var iestāties pat samaņas zudums un koma, tāpēc, ja redzi, ka mīlulim kļuvis slikti, un nekādi pašu veiktie atvēsināšanas paņēmieni nepalīdz, vērsies pie veterinārārsta pēc palīdzības!
Lai palīdzētu pārkarsušam sunim vai kaķim, mēģini viņu atvēsināt. Ja atrodies ūdenstilpes tuvumā, suni vari izpeldināt. Pieliec auksta ūdens kompreses pie dzīvnieka vēdera un ķepām un dod dzert atvēsinātu, bet ne ļoti aukstu ūdeni.
Izmēģini!
Veikalos, kuros tirgo zoopreces, ir pieejamas vestes un aukstuma paklājiņi, kas palīdz dzīvniekiem mazināt ķermeņa temperatūru. Tie jāievieto ledusskapī, lai atdzesētu, pēc tam uz paklājiņa dzīvnieks var gulēt, bet ar aukstuma vesti mugurā doties pastaigās vai dzīvoties karstās iekštelpās.