6 knifiņi, lai izdotos izcept pasaulē gardākās pankūkas
Par pankūkām vēsta pasakas, par tām plaši izteikušies filozofi, rakstnieki un, saprotams, pavāri. Tomēr katram ir savs personiskais stāsts, pieredze un asociācijas, kas saistās ar pankūkām. Lai kā arī būtu, tās joprojām tiek dēvētas par ēdienu dvēselei.
Pankūku cepšanas ABC
1. Pievienojot pankūkām dažādu šķidrumu, vari ne tikai variēt ar garšām, bet arī pankūku tekstūru.
Ja pankūku mīklai pieliesi ūdeni, tās būs kraukšķīgas, bet piens veido mīklu gludu un rada viendabīgu konsistenci. Parastā piena vietā vari izmantot arī kokospienu, mandeļu pienu vai sojas pienu. Minerālūdens ar ogļskābo gāzi padara mīklu gaisīgu un irdenu; to ieteicams pievienot neilgi pirms cepšanas – kad mīkla jau iestāvējusies. Paniņas un kefīrs piešķir pankūkām papildu skābenumu un gaisīgumu. Savukārt alus bagātina garšu, dara pankūkas pikantākas.
2. Lai pankūku mīklā nav kunkuļu
Vispirms bļodā iesijā miltus un samaisi ar citiem sausajiem produktiem. Pēc tam maisot pamazām lej klāt šķidrumu un visbeidzot pievieno olas vai citus mitros produktus. Ja tomēr paguvuši izveidoties kunkulīši, kurus nekādi nevar izšķaidīt, atliek mīklu izberzt caur sietu.
3. Lai izceptās pankūkas neatdziest, kamēr citas vēl top
Uzglabā tās apmēram 80 grādu karstā cepeškrāsnī. Ieteicams pankūkas nelikt citu uz citas, jo tad tās kļūs mitras un saplaks; labāk likt lielā lēzenā traukā citu pie citas.
4. Pankūku mīklai vari pievienot dažādas garšvielas
Piemēram, šķipsniņa sāls un šķipsniņa cukura iederas gan sāļā, gan saldā pankūku mīklā. Sāļo pankūku garšu var papildināt ar maltiem pipariem, papriku, muskatriekstu, romiešu ķimenēm, savukārt saldajām pankūkām nāk par labu vaniļa, malts kanēlis, kardamons, arī muskatrieksts. Papildu aromātu un garšu var piešķirt ar rīvētām citronu un apelsīnu miziņām, kā arī kādu karoti ruma, brendija vai liķiera. Lai gan sviests nav īsti pieskaitāms pie garšvielām, nedaudz kausēta sviesta jebkuru pankūku mīklu padara vijīgāku.
5. Visgardākās pankūkas izcepsies mēreni karstā pannā
Ja panna ir pārāk sakarsēta, tās sanāk sīkstas un saplaisā, bet, ja panna ir par vēsu, mīkla pietiekami nepaceļas un pankūkas veidojas miklas un plakanas. Lai saprastu, cik liels karstums ir optimālais, nekas cits neatliek, kā cept pankūkas atkal un atkal – pieredzi var iegūt tikai laika gaitā. Pankūku cepšanai vislabāk der sviests vai arī neitrālas garšas eļļa.
6. Mīklai pēc sakulšanas vajadzētu vismaz 5–10 minūtes nostāvēties
Plānajām pankūkām šis laiks var būt vēl ilgāks. Pirms katras mīklas porcijas likšanas pannā mīklu apmaisi, lai neļautu miltiem un citiem bieziem produktiem nosēsties bļodas dibenā.
- Ja gribi biezas un sevišķi pufīgas pankūkas, olu dzeltenumus atdali no baltumiem. Baltumus saputo atsevišķi un iecilā mīklā.
- Lai pankūkas sanāktu apmēram vienāda lieluma, mīklu uz pannas liec ar vienu un to pašu karoti – ēdamkaroti vai pavārnīcu.
Interesanti
Agrākos laikos pirmo izcepto pankūku mēdza ziedot mājas gariņam; vienlaikus šī pankūka kalpoja arī praktiskam nolūkam – pēc tās sprieda, vai panna un taukvielas ir pietiekami karstas.
Kā izmantot pāri palikušas plānās pankūkas?
- Pievieno zupām, it sevišķi buljoniem. Pankūkas sagriez piemērota garuma tievās strēmelītēs, ieliec buljonā un uzkarsē.
- Ja pāri palicis kāds gaļas vai dārzeņu sautējums, uzliec to uz pankūkas (atstāj pietiekami brīvu malu), cieši saritini un sagriez gabalos. Gabalus liec stāvus sacepumu veidnē, pārkaisi ar rīvētu sieru un cepeškrāsnī apcep. Ja sautējums ir pašķidrs, pirms likšanas uz pankūkas iebiezini to ar pārtikas cieti.
- Pankūku uzsildi, virsū uzliec šķiņķa šķēlītes, tām virsū – tomātu šķēlītes. Tad pārloki uz pusēm un liec veidnē. Ja pāri palikusi arī kāda mērce, pārlej to pankūkai. Ja nav, tad vienkārši pārkaisi ar rīvētu sieru un cepeškrāsnī apcep.
- Pankūku uzsildi, virsū uzliec kūpināta laša vai foreles šķēlītes un apslaki ar citrona sulu. Pārloki uz pusēm un pasniedz ar jogurtu vai krējumu, kurā iemaisītas smalki sakapātas dilles un garšvielas.