Kā pareizi tīrīt tualetes podu, lai tas nekļūtu par infekciju perēkli?
foto: Pexels
Noderīgi ikdienā

Kā pareizi tīrīt tualetes podu, lai tas nekļūtu par infekciju perēkli?

Jauns.lv

Teju ikviens varētu piekrist tam, ka tualetes telpa ir vieta, kuru vēlamies redzēt ļoti tīru, lai tajā justos komfortabli. Taču, pat pievēršot padziļinātu uzmanību tīrībai, tā jebkurā gadījumā ir vieta, kur baktērijas un netīrumi uzkrājas visātrāk. Tāpēc speciālisti ir apkopojuši ieteikumus, kas palīdzēs to uzturēt tīru.

Tualetes tīrīšana pandēmijas laikā ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa

Ņemot vērā šī brīža situāciju, ļoti svarīga ir regulāra telpu tīrīšana, vēdināšana un dezinfekcija. Balstoties uz Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtajām rekomendācijām, īpaša uzmanība jāpievērš virsmu tīrīšanai un dezinficēšanai.

“Svarīgi ir rūpīgi attīrīt un dezinficēt visus priekšmetus un virsmas, kurām bieži pieskaras cilvēki, piemēram, durvju rokturus, ūdens jaucējkrānus, sienas un logu virsmas, virsmas tualetēs un vannas istabās. Pirms dezinfekcijas tiek rekomendēts veikt telpu mitro uzkopšanu ar sadzīvē lietojamu tīrīšanas līdzekli. Efektīvākie līdzekļi, kurus izmantot virsmu un telpu dezinfekcijai, ir 70% etanola šķīdums un nātrija hipohlorīta šķīdums, kā arī citi dezinfekcijas līdzekļi, kas ir efektīvi pret apvalkotajiem (corona) vīrusiem, piemēram, 50% izopropanolu saturoši līdzekļi.”

Parastie tualetes podi prasa vairāk pacietības un uzmanības
Situācijās, kad tualetes pods atrodas vienā telpā ar izlietni, tīrīšanai ir jāpievērš lielāka uzmanība. Atsaucoties uz uzkopšanas kompānijas "LiiR Latvia" īpašnieci Velgu Kopci, netīrumi var uzkrāties uz jebkuras virsmas, pat zobu birstēm.

Uzkopjot māju ar ķīmiskajiem līdzekļiem, jāseko līdzi ražotāja norādēm, taču nevar aizmirst arī par uzkopšanas kārtību. 
“Uzkopjot tualeti, sākotnēji ir nepieciešams iztukšot atkritumu tvertnes un nomainīt to maisiņus, kā arī papildināt higiēnas preces (tualetes papīru, ziepju trauciņu). Pēc tam jau seko tualetes poda vai pisuāra uzkopšana. Vispirms tas ir jānoskalo ar ūdeni, tad jāielej sanitārā aprīkojuma tīrīšanas līdzeklis un jāatstāj iedarboties uz laiku, kāds norādīts uz līdzekļa iepakojuma (t.s. ekspozīcijas ilgums). 

Pa to laiku varam notīrīt visas telpas virsmas, - spoguļus ar speciālu salveti un šķīdumu, sienas flīzes ar sūkli un līdzekli, ar mitru mikrošķiedras drānu noslauka putekļu paliekas, savukārt ar sausu salveti nosusina flīzes un nospodrina tās. Pēc tam jau atgriežamies pie sanitārā aprīkojuma (tualetes poda, pisuāra, izlietnes) tīrīšanas ar līdzeklī piesūcinātu sūkli, neaizmirstot arī nelielas detaļas (tualetes poda vāka un sēdvirsmas savienojumus, ūdens jaucejkrāna pamatnes, u.c.). 

Poda iekšpusi tīra ar klozetpoda birsti, vairākkārtīgi noskalojot. Iztīra klozetpoda birstes turētāju, ielej tajā dezinfekcijas šķīdumu. Ar mitru mikrošķiedras drānu noslauka līdzekļa paliekas no visām virsmām, bet sausu, tīru mikrošķiedras drānu vai papīra salvetēm nosusina un nospodrina virsmas. Notīra arī durvis un rokturi. Pašās beigās mazgā tualetes grīdu ar mitru drānu,” iesaka Velga Kopce. 

Tualetes pods, kas Pelnrušķītes darbu dara pats

Sanitāro sistēmu ražotāja "Geberit" pārstāve Pārsla Sauka iesaka, kad vien iespējams, izvēlēties gudrākus risinājumus, kas padarītu dzīvi vieglāku un higiēniski drošāku.

"Pirms tualetes poda izvēles ieteiktu pievērst uzmanību ne tikai tā dizainam, bet arī tehnoloģiskajam risinājumam. Jāņem vērā tas, ka jebkurš papildu ornaments, izvirzījums un atvērums prasīs papildu tīrīšanu, tāpēc racionāls risinājums būtu izvēlēties keramikas tualetes podu ar gludām sānu malām un bez iekšējās keramikas apmales. Piemēram, tehnoloģijai Rimfree nav iekšējās apmales, kura bieži vien uzkrāj vislielāko daļu baktēriju, netīrumus un saglabā nepatīkamu smaku.

Izvēloties podu bez iekšējās apmales, pastāv risks, ka noskalotais ūdens izlīs pāri malām vai notecēs. To var novērst tehnoloģiskie risinājumi, piemēram, Rimfree tualetes podos iebūvētais speciālais ieliktnis. Tas sadala ūdeni tā, lai tas neietu pāri malām un nodrošinātu efektīvu visas iekšējās virsmas mazgāšanu.

Vēl augstākās klases tualetes podos ūdens noskalošanai izmanto „TurboFlush“ tehnoloģiju, kas nodrošina visklusāko un visefektīvāko ūdens noskalošanu bez ūdens pārplūšanas iespējas,“ skaidro uzņēmuma pārstāve.

Šādu tualetes podu uzturēšanai nepieciešams ieguldīt mazāk pūļu, kā arī nav nepieciešamas atsevišķas tīrīšanas birstes, jo tekošais ūdens lieliski attīra tualetes poda iekšējo virsmu.

"Geberit" pārstāve uzsver, ka šāda funkcija, pretēji tam kā varētu šķist, patērē mazāk ūdens nekā vecākās paaudzes podi.

“Šis risinājums ir finansiāli pieejams ikvienam lietotājam. Cenu papildus ietekmē dizains, forma, speciāls keramikas pārklājums un citas detaļas, taču šādi tualetes podi jau ir kļuvuši par jauno standartu modernas tualetes telpas vai vannas istabas ierīkošanā. Tāpat moderns kļuvis tualetes poda vāks ar ātrās noņemšanas funkciju, kas padara tīrīšanu ātru un ērtu. Protams, ļoti svarīgi ir izvēlēties pie sienas stiprināmajam tualetes podam pareizo iebūvējamo tvertni. Saskaņota sistēma sienas iekšpusē un ārpusē nodrošinās maksimālu tīrību vannas istabā,” uzsver speciāliste.

Ikdienas tīrīšanai – ūdens un sadzīves līdzekļi

Pēc uzņēmuma pārstāves Pārslas Saukas teiktā, visefektīvākais tualetes podu un to segmentu kopšanas līdzeklis nav nekas cits kā tekošs ūdens. Tāpēc ir ieteikums pārmērīgi neaizrauties ar sadzīves ķīmiju, ņemot vērā līdzekļu sastāvdaļas. Ir svarīgi samazināt piesārņojumu, kas ar notekūdeņu palīdzību var nonākt vidē.

Tāpat noderīgu ieteikumu sniedz arī uzkopšanas kompānijas Velga Kopce. “Līdzekļu pielietojums atkarīgs no virsmas tipa un piesārņojuma. Kaļķakmens un rūsas nosēdumus likvidē skābi saturoši tīrīšanas līdzekļi (ja ir iebildumi pret sadzīves ķīmiju, var izmantot etiķi, citronskābi, citrona pusīti, piemēram, jaucējkrāna notīrīšanai), ar pārējo tipu netīrumiem tiks galā universāli vai sārmaini tīrīšanas līdzekļi un pastas (kā alternatīvu var izmantot sodu vai saimniecības ziepes). Telpās ar paaugstinātu gaisa mitrumu, lai profilaktiski novērstu pelējuma veidošanos, ieteicams periodiski apstrādāt keramisko flīžu savienojumu šuves ar pretsēnīšu līdzekļiem.

Lai piešķirtu spīdumu flīžu, stikla, spoguļu, santehnikas un keramikas izstrādājumu virsmām, pēc uzkopšanas var izmantot stikla tīrīšanas līdzekli vai amonjaka šķīdumu, pēc tam nospodrinot ar salvetēm vai sausu un tīru mikrošķiedras drānu,” stāsta Velga.