Ko darīt, ja ap istabas augiem riņķo sīkas mušiņas?
Mušiņas, kas riņķo ap telpaugiem, nav pamodušās no ziemas miega – tās vairojas telpaugu augsnē. Pamanot šādas mušiņas, rūpīgi apskati augsni. Ja pamani tajā mazus, smalkus kāpuriņus, zini, ka mušiņas ir atradušas sev tīkamu vidi un vairojas. Mušiņas augiem nekaitē, toties to kāpuri pārtiek no augu sulas, tāpēc no tiem nekavējoties jāatbrīvojas.
5 iemesli un risinājumi
1. Mušiņām patīk skābums, un tās labprāt mitinās saskābušā augsnē. Tādā aug sūnas, un tai ir nepatīkama, dūņaini skābena smaka. Šādu augsni nav iespējams uzlabot, tāpēc augs ir jāpārstāda, vislabāk – veikalos nopērkamā augsnes substrātā. Pirms pārstādīšanas auga sakņu kamolu uz minūti iemērc ļoti vieglā zilo graudiņu šķīdumā (blāvi rozā krāsā). Košākā (stiprākā) apdedzināsi auga saknes.
2. Ideāla vide oliņu dēšanai un kāpuru attīstībai ir mitrums, tāpēc nepārlaisti telpaugus un ikreiz, kad augs padzēries, izlej lieko ūdeni no trauciņa zem poda. Ja augsne puķu podā jau ir ļoti mitra, noņem virsējo kārtu un uzber sausu. Nebaidies uzirdināt augsnes virskārtu – arī tā traucēsi mušiņām ieperināties.
3. Regulāri noņem sabojājušās auga daļas un pārbaudi, vai nav sākušas pūt auga saknes. Ja puve jau skārusi saknes, augs jāpārstāda, vispirms rūpīgi izgriežot puvuma vietas.
4. Arī mēslošana ar dabisku mēslojumu veicina mušiņu parādīšanos ziemas laikā. Kafijas un tējas biezumi, augļu un dārzeņu mizas puķu podā rada tām labvēlīgu vidi.
5. Mušiņām un kāpuriem ļoti patīk silts, mitrs gaiss bez mazākās vēja pūsmas. Jo biežāk vēdināsi telpas, kurās ir istabas puķes, jo mazāka iespēja, ka ap tām sāks lidināties mušiņas.
Noderēs cīņā pret mušiņām
- Laistīšanai izmanto ļoti vāju kālija permanganāta (zilo graudiņu) šķīdumu.
- Ņem talkā sērkociņus. Pie pašas poda malas augsnē iespraud pāris sērkociņu ar sēru uz leju un atstāj tur aptuveni mēnesi; pēc tam izņem. Sērs būs uzsūcies augsnē – augam nekaitēs, bet mušu kāpuriem gan. Puķu podam, kura diametrs ir 10 cm un augstums 20 cm, ņem četrus sērkociņus.
- Ja telpaugs, kurā ieperinājušās mušiņas, pacieš aukstumu, droši vari sūtīt to nedēļu ilgā karantīnā uz telpu, kurā gaisa temperatūra nav zemāka par 10 grādiem.
- Lieliski pret mušiņām palīdz cīnīties dažādi slazdi. Visvienkāršākais – mušiņu ķeršanai domātās līmlapiņas, kas nopērkamas veikalos. Novieto šādu līmlapiņu puķu poda tuvumā, un mušiņas pie tās pielips.