Daži knifi, kā izvārīt visgardākos griķus
Visgardākie griķi sanāk, ja ievēro griķu un ūdens proporciju: 1 daļa griķu un 2 daļas ūdens. Jārēķinās, ka griķu apjoms vārīšanas laikā divkāršojas.
Liela nozīme ir ūdens kvalitātei un garšai. Ja ūdens ir hlorēts un ciets, griķi sanāks visai bezgaršīgi. Ūdeni var uzlabot – puslitram ūdens pievieno ēdamkaroti sviesta vai eļļas, vai 4 ēdamkarotes piena.
Griķu vārīšanai vislabāk izmantot katlu ar biezu dibenu un vēl labāk – arī ar biezām malām. Alumīnija un plānie emaljētie katli nav īsti piemēroti.
Ja vien nav iegādāti visaugstākās kvalitātes griķi, visus pārējos der pārlasīt vai pārsijāt, jo tajos ļoti bieži gadās sīki akmentiņi vai citi svešķermeņi. Pēc tam griķus rūpīgi noskalo un notecina.
Griķus ieber sakarsētā pannā un maisot dažas minūtes pakarsē, pat viegli apgrauzdē. Pēc tam atdzesē, ber aukstā ūdenī, kam pievienots sāls, un uzvāra. Uz lēnas uguns turpina vārīt aptuveni 20 minūtes.
Cepeškrāsnī briedināti griķi
6 personām: 2 glāzes griķu; 2 ēdk. dzidrināta sviesta; 1 tējk. sāls; 5 glāzes ūdens
1. Cepeškrāsni sakarsē līdz 90 grādiem. Uzvāri ūdeni, pieber sāli un izšķīdini.
2. Katlā ar biezu dibenu sakarsē sviestu, ieber griķus, samaisi un uz mērenas uguns cep 2–3 minūtes.
3. Pielej karsto ūdeni ar sāli, uz straujas uguns uzvāri, tad turpini vārīt 15 minūtes uz mērenas uguns. Vārīšanas laikā vāku nenoņem.
4. Katlu ieliec cepeškrāsnī uz 20 minūtēm. Pēc tam izslēdz karstumu un atstāj katlu ar griķiem krāsnī vēl uz stundu.
Ar ko dažādot griķus?
- Eļļā vai kausētos taukos sacep sīpolus gandrīz zeltainus un pārkaisi ar maltām garšvielām: romiešu ķimenēm, papriku, koriandra sēklām un smaržīgajiem pipariem.
- Brokastu bekonu sagriez strēmelītēs un apcep pannā.
- Pannā izkausē sviestu un sacep šķēlītēs sagrieztus šampinjonus vai citas sēnes.
- Ar griķiem labi sader žāvētas ogas un augļi, it sevišķi žāvētas plūmes, bumbieri un dzērvenes. Lielākos augļus sagriez tikpat mazos gabaliņos kā dzērvenes, uzbriedini stiprā tējā, pēc tam ar visu šķidrumu uzsildi un samaisi ar sviestu.