Trauku mazgāšanas līdzekļi, kurus labāk neizvēlēties
Veikalos pieejamo trauku mazgāšanas līdzekļu klāsts ir ļoti plašs - daudzi ir krāsainā un spilgtā iepakojumā un ar patīkamu smaržu. Taču biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” valdes locekle Ilze Neimane aicina aizdomāties, ka daļa trauku mazgājamo līdzekļu nav draudzīgi ne cilvēka veselībai, ne apkārtējai videi. Pat, ja īstermiņā "rokas un kājas nost nekrīt", ilgtermiņā to lietošana var atstāt negatīvas sekas.
Viņa intervijā portālam Jauns.lv vērsa uzmanību, ka daļu ikdienas ēdienreižu trauku bieži vien var nomazgāt tāpat ar ūdeni, nemaz neizmantojot trauku mazgājamos līdzekļus. Bet, ja tomēr tos lieto, tad vajadzētu papētīt to sastāvu vai marķējumu.
Cits par citu spilgtāki
Vides speciālisti ir izpētījuši, ka lielveikali piedāvā ļoti plašu trauku mazgājamo līdzekļu klāstu - lielākajās tirdzniecības vietās dažādu līdzekļu skaits pārsniedz 40 iepakojumus. Līdzekļi ir ļoti dažādi, un arī to sastāvs ir dažāds. To iepakojumi sacenšas spilgtumā un krāsainumā.
Tāpat pircēju uzmanību cenšas pievērst ar dažādiem saukļiem un uzrakstiem, kas nereti arī maldina, mudinot domāt, ka trauku mazgājamā līdzekļa sastāvs ir dabai un cilvēka veselībai draudzīgs.
Mākslīgā citrona smarža
Patiesībā daļa trauku mazgājamo līdzekļu satur spēcīgas ķīmiskas vielas, kas noteiktā daudzumā un, lietojot kopā ar citām vielām, var radīt veselības sarežģījumus. Piemēram, pierādīts, ka ķīmiskas smaržvielas var izraisīt alerģiskas reakcijas.
Un tad ir jādomā, vai tiešām mums ir vajadzīga mākslīgais citronu, laimu vai citu augu aromāts tajās dažās minūtēs, ko veltām trauku mazgāšanai? "Vai tiešām smarža, mazgājot traukus, ir tik ļoti vajadzīga? Ko tā mums dod?" Neimane vaicāja.
Mikroplastmasas daļiņas
Viņa arī norādīja, ka pēdējā laikā vides jomā daudz tiek runāts par mikroplastmasu. Tās ir sīkas plastmasa daļiņas, kas nonāk vidē daudz un dažādos veidos, piemēram, izdaloties no automašīnu riepām, valkājot sintētisku apģērbu, izmantojot tīrīšanas un mazgāšanas līdzekļus.
Mikroplastmasa ir ļoti aktuāls vides jautājums, jo tās ietekmi uz veselību un vidi tikai tagad pēta. Tikai pēc daudziem gadiem mēs sapratīsim, kāda ir tās patiesā ietekme. Tāpēc tagad mēs esam aicināti to neizmantot vismaz tur, kur bez tās var iztikt, piemēram, mazgāšanas līdzekļos.
Plastmasas atkritumu daudzums
Iegādājoties trauku mazgājamos līdzekļus, jāvērtē arī kopējais plastmasas atkritumu daudzums. Videi draudzīgāk ir iegādāties trauku mazgājamo līdzekli vienā lielā iepakojumā, nevis daudzos mazos. "Lielie iepakojumi ir videi draudzīgāka izvēle."
Vēl labāks risinājums ir doties uz "ZeroWaste" veikaliem vai stendiem un iegādāties mazgājamos līdzekļus savos traukos.
Ja trauku mazgājamo līdzekļu iepakojumi ir ļoti spilgtās krāsās, iepakojumiem ir pievienotas papildu krāsvielas. Savukārt pārstrādāta plastmasa neizskatīties tik pievilcīgi - iepakojums var būt viegli iepelēks un neizteiksmīgāks. Paši ražotāji atzinuši, ka pircēji joprojām vēlas mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus skaistās, košās, krāsainās pudelēs, bieži vien neaizdomājoties par kopējo kaitējumu videi.
Ne vienmēr vajag lielās putas
"Viegli pelēcīga pudele, ka izgatavota no pārstrādātas plastmasas, neizskatās tik skaisti, bet tas ir viens no veidiem, kā mēs varam samazināt savu plastmasas patēriņu," Neimane teica un atgādināja, ka ūdens kopā ar trauku mazgājamiem līdzekļiem nonāk attīrīšanas iekārtās, bet pēc tam mūsu pašu ūdenstilpnēs, arī jūrā.
Lai noskalotu trauku mazgājamo līdzekli, kas daudz puto, vajadzīgs liels ūdens daudzums, tāpēc varbūt var izmantot kādu līdzekli, kas puto mazāk, tādā veidā samazinot savu ūdens patēriņu? Ne vienmēr vajadzīgas lielās putas, jo ir arī tādas virsmaktīvās vielas, kas neputo, bet tāpat tīra.
Vēl jāapzinās: visbiežāk kaut kāda daļa mazgājamā līdzekļa paliks uz traukiem, un vēlāk maltītes laikā tā nonāks mūsu organismos, atstājot kaut kādas, visbiežāk, negatīvas sekas.
Laba alternatīva - ekomarķējums
Savukārt trauku mazgājamie līdzekļi, kas apzīmēti ar Eiropas ekomarķējuma simbolu, ir sertificēti un atbilst vairākiem vides kritērijiem. "Tas nenozīmē, ka tie nesatur tikai dažas izejvielas, bet gan to, ka produkta ražošanā ir ievērots vairāku kritēriju kopums, kuram produkts atbilst."
Viens no kritērijiem ir tāds, ka produkti nesatur kaitīgas ķīmiskas vielas. Kopumā ir gandrīz 20 vielas, ko produkts nedrīkst saturēt, piemēram, aktīvos hlora savienojumus, fosfātus un citas vielas. Tāpat ir noteiktas vielas, ko var pievienot tikai konkrētā daudzumā, lai netiktu pārsniegta norādītā koncentrācija.
Lai iegūtu Eiropas ekomarķējumu, tiek vērtēti šādi kritēriji: toksiskums ūdens organismiem, bioloģiskās noārdīšanās spēja, ilgtspējīga palmu eļļas, palmu kodolu eļļas un to atvasinājumu ieguve, aizliegtas un ierobežota lietojuma vielas, iepakojums, piemērotība lietošanai, informācija patērētājiem, informācija ES ekomarķējumā.
Bez alergēniem
Lietojot trauku mazgāšanas līdzekļus ar ekomarķējumu, ieguvumus var iedalīt trīs grupās. Pirmkārt, tie nesatur alergēnus, piemēram, alerģiskas smaržvielas. Eiropas ekomarķējuma produktiem smaržvielu izmantošana ir ļoti ierobežota. Nav tā, ka tās nedrīkstētu pievienot, bet kritēriji ir tik ļoti strikti, ka ražotāji var izšķirties nelikt klāt smaržvielas vispār. Otrkārt, ekomarķējuma produkti nesatur mikroplastmasu.
Treškārt, arī iepakojumam ir nozīme - ir noteikts, cik liels var būt iepakojums pret katru produktu. Nevar būt tā, ka produkta sastāvs ir labs, bet tas sapildīts daudzās mazās pudelītēs, jo tādējādi kopējā ietekme uz vidi ir negatīva.
Jālieto noteiktās devās
Lietojot dažādus mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus, būtu svarīgi izlasīt lietošanas ieteikumus. Piemēram, veļas mazgāšanas līdzekļiem jābūt skaidri noteiktam, cik daudz katrā mazgāšanas reizē jālieto. Tam jābūt skaidri salasāmam, nevis kaut kur stūrītī ar maziem, nesalasāmiem burtiņiem. Dažkārt mēdz būt situācijas, ka angļu valodā lietošanas pamācība ir skaidra un saprotama, bet tai virsū uzlīmēts teju nesalasāms tulkojums latviešu valodā.
Rokas un kājas nost nekrīt
Nesen vides speciālisti analizējuši Latvijas jauno māmiņu trauku mazgāšanas pieredzi un bijuši pārsteigti, ka liela daļa nav aizdomājusies par līdzekļu iespējami kaitīgo ietekmi. Pirms pētījuma šķita, ka māmiņas ar bērniem domā par to, ko ģimenē lieto, bet diemžēl tā ne vienmēr bija. Tās māmiņas, personīgi kas bija saskārušās ar alerģijas problēmām, vairāk domāja par alergēniem un veselībai draudzīgākiem līdzekļiem.
Savukārt tās mammas, kas personīgi nebija saskārušās ar alerģijām savā ģimenē, nepievērsa uzmanību trauku mazgājamā līdzekļa sastāvam - galvenais, lai labi izskatās, puto un smaržo. Pārsteidzoši, ka daudz sieviešu atzina: "Galvenais, lai rokas un kājas nekrīt nost."
Protams, visticamāk, no neviena trauku mazgājamā līdzekļa nekritīs nost ne rokas, ne kājas, bet jāapzinās, ka ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem var būt negatīva ietekme ilgtermiņā, piemēram, var rasties alerģiskas ietekmes. "Īsti nevaram pateikt, no kā bērni kļūst arvien alerģiskāki. Šeit jāņem vērā daudzfaktoru ietekme: ar ķīmiskiem līdzekļiem tiek mazgātas drēbes, veļa, grīda, logi un dažādas virsmas."
Noskalot ar ūdeni
Neimane arī akcentēja, ka pilnīgi zaļu trauku mazgāšanas līdzekļu nav. "Jebkurš līdzeklis atstās ietekmi uz vidi." Tāpēc ir labi atcerēties, ka daļu trauku, piemēram, brokastu maizīšu šķīvi mēs vienkārši varam noskalot ar siltu ūdeni, nevis katru reizi izmantot trauku mazgājamo līdzekli. "Nevajag visu putot un aizrauties ar pārmērīgu tīrību!"
Zaļi domājošie cilvēki bija cerējuši, ka daļa ļaužu pandēmijas laikā būs sapratuši, ka nevajag tik daudz dažādu mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļu, bet lielveikalos redzētais liek šaubīties par to...