Bārbekjū un šašliks - ar ko tie atšķiras, un kādu gaļu īsti cept?
Gan bārbekjū gan šašliks ir svinības pie dabas krūts. Tas ir arī process un rezultāts, svinību un paša ēdiena nosaukums. Amerikāņi šādu atpūtas veidu viennozīmīgi sauc par bārbekjū, angļi – bārbekjū vai grilu, vācieši sauc par grilu, bet mēs to dēvējam par šašliku.
Ar ko bārbekjū atšķiras no šašlika?
Šašliku gatavo uz ugunskura oglēm, bārbekjū – speciālā bārbekjū katlā.
Šašliku uzver uz iesmiem, bārbekjū cep uz restēm.
Šašlika gaļa ir sagriezta nelielos gabalos, bārbekjū – lielos gabalos.
Šašlikam kā piedevas izmanto dārzeņus un zaļumus, bārbekjū – frī kartupeļus.
Šašlika gaļu vienmēr iepriekš marinē, bārbekjū – kā kuru reizi, pēc savas izvēles.
Šī ēdiena mūsdienīgais nosaukums radies pateicoties XIX gadsimta amerikāņu reklāmai, kura skanēja : Bar- Beer- Cue-Pig, kas tulkojumā nozīmē – bārs – alus – sabiedrība – cūka.
Bārbekjū Amerikā – tas ir šovs un hobijs, savdabīgs sporta veids. Šajā valstī pat ir speciāli bārbekjū meistari, kuri neko citu negatavo kā tikai un vienīgi bārbekjū. Šo īpašo hobiju amerikāņi ir pārvērtuši ienesīgā pasākumā – tiek rīkoti pat īpaši čempionāti, kuros uzvarētāja balvu fonds mēdz sasniegt 100 000 $. Pats slavenākais čempionāts notiek Dienvidāfrikas stepē, netālu no Keiptaunas. Tas notiek katru gadu novembra mēnesī ( DAR novembris ir pavasara mēnesis ). Uz šo pasākumu sabrauc 200 000 cilvēku.
Amerikāņu bārbekjū meistari pie lietas ķeras pamatīgi un metodiski. Vispirms viņi lielu uzmanību velta gaļas izvēlei, tās šķirnei, un no kurienes tā nākusi. Izmantota tiek gan cūkgaļa, gan liellopu gaļa, gan jēra gaļa, gan vistas gaļa. Kas attiecās uz vistām, tad bārbekjū paredzētā vista nedrīkst būt audzēta šaurā būrī. Tai jābūt augušai brīvā vaļā. Gaļai obligāti ir jābūt treknai, citādāk gala produkts ķersies zobos un nogurdinās žokļus. Droši vien tieši tādēļ amerikāņu vidū vislielāko popularitāti ir iemantojusi jaunu sivēnu gaļa.
Bārbekjū meistars – profesionālis ar termometru izmēra temperatūru dažādās sava bārbekjū katla vietās. Iegūtos datus viņš ieraksta speciālā rasējumā. Tagad viņš precīzi zin cik malkas būs jāpiemet. Malka iepriekš tiek izžāvēta, lai izvairītos no bieziem, mitriem dūmiem, kuri uz gaļas atstāj sodrējus.
Tagad pats galvenais. Ir jāizvēlas pareizais sāls daudzums, ar kuru apkaisīt gaļu tā, lai cepšanas procesā tas izveidotu garoziņu, kura mitrumu uztur gaļas iekšpusē. Tad meistars gaida, kamēr sāls piesūksies ar sulu un pielips pie gaļas. Tikai pēc tam gaļa tiek apkaisīta ( nevis ierīvēta ) ar garšvielām. Amerikāņu variantā BBQ gaļa nekad netiek marinēta. Cepšanas procesā gaļu bieži apslaka ar ūdeni vai baltvīnu – kā nu kuram tīk.
Kas attiecas uz pašiem bārbekjū katliem, tad to izvēle var būt visdažādākā : sākot ar kompaktiem, nelieliem katliem, kuri viegli ietilpst mašīnas bagāžniekā, līdz pat lielajiem, daudzfunkcionālajiem katliem.
Tagad palūkosimies kas notiek pie mums. Šašliks ir vienīgais produkts sapulcējušās kompānijas ēdienkartē. Uz galda ir jābūt dažādiem dārzeņiem un zaļumiem, sieram, garšvielām un sausajam vīnam. Šīs piedevas rosinās apetīti. Un atcerieties – nekādu lasi, ikrus, gaļas salātus vai vinegretu!
Kas attiecas uz stiprajiem spirtotajiem dzērieniem, tad pēc noteikumiem, uz svētku galda nav vietas ne degvīnam, ne stiprinātajiem vīniem.
Jebkura šašlika gatavošana sākas ar gaļas izvēli. Mūsu platuma grādiem vispiemērotākais ir cūkas kakla daļas gabals. Karbonāde vai šķiņķis neder, jo liesa gaļa, cepot uz iesma, būs sausa. Tauki izdalīs nepieciešamo sulu, un gaļa mutē kusīs. Īpašiem gardēžiem var ieteikt cūku ribiņas, kuras tiek sadalītas pa pāriem.
Mūsu dienās Ukrainā šašliks ir kļuvis tik populārs, ka tagad to droši var dēvēt par ukraiņu nacionālo ēdienu, un tas tiek gatavots no jebkuras gaļas. Jēra gaļa ir lieliska. Taču, lai gaļa būtu sulīga, vajag daudz filejas gabalu. Jēram obligāti ir jābūt jaunam. Šašliks no putnu gaļas – arī ir visai labs ēdiens. Var izmantot filejas gabaliņus, var arī veselu putnu sadalīt nelielos gabalos. Vēl viens padoms : ja gaļas lopa vecums jums izraisa šaubas, tad šašlikam vienkārši izmantojiet treknos gabalus. Loģika ir ļoti vienkārša. Speķis kūst ātri un piesūcina gaļu tāpat kā sula.
Katram gaļas veidam ir jāgatavo sava marināde. Marinādei varat izmantot rūgušpienu, kefīru, tomātu sulu, citronu, sīpolus, majonēzi, dažādas garšvielas, adžiku, gāzētu minerālūdeni...
Katram kulināram ir sava recepte, kura ir vairākas reizes pārbaudīta, novērtēta un atzīta par pašu labāko.