Kas jāzina riteņbraucējiem, pirms doties satiksmē?
Lai piedalītos ceļu satiksmē ar divriteni, nepieciešama velosipēda vadītāja apliecība.
Likums un taisnība

Kas jāzina riteņbraucējiem, pirms doties satiksmē?

Jauns.lv

Divritenis kļūst par aizvien iecienītāku transportlīdzekli, bet kas jāzina velosipēdistiem, pirms droši un likumīgi iekļauties pilsētas satiksmē?

Skaidro Agnese Korbe, Ceļu satiksmes drošības direkcijas Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste.

Tiesības no 10 gadu vecuma

Lai piedalītos ceļu satiksmē ar divriteni, nepieciešama velosipēda vadītāja apliecība, taču der arī jebkura cita transportlīdzekļa vadītāja apliecība, piemēram, mopēda, motocikla vai automašīnas.

Tie, kam nav citas kategorijas vadītāja apliecības, velosipēda apliecību no 10 gadu vecuma var iegūt jebkurā CSDD nodaļā, turklāt pirmā eksāmena kārtošanas reize ir bez maksas.

Ja nu tomēr ar pirmo reizi eksāmenu neizdodas nokārtot, nākamā reize izmaksās 1,08 eiro. Lai sekmīgi nokārtotu veloeksāmenu datorvidē, pareizi jāatbild uz vismaz 8 no 10 jautājumiem.

Bērnus līdz 7 gadu vecumam ar velosipēdu atļauts vest personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, un tikai tad, ja velosipēdam iekārtoti papildu sēdekļi un droši kāpšļi bērna kāju atbalstam.

Ķiveres līdz 12 gadu vecumam

Velopasažieriem līdz 7 gadiem un velobraucējiem līdz 12 gadiem ķiveres ir obligātas.

Bērni no 7 gadu vecuma ar divriteni drīkst braukt arī paši, taču braukt ārpus dzīvojamajām zonām – pa ietvēm, veloceļiem, brauktuvi vai ceļa nomali –drīkst tikai pilngadīgas personas pavadībā.

Svarīgais par gājēju pārejām

Velosipēdistiem atļauts šķērsot regulējamas gājēju pārejas, kuras aprīkotas ar luksoforu, ar braukšanas ātrumu, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu (apmēram 4–5 kilometri stundā) un netraucē gājējus.

Neregulējamas gājēju pārejas (kas nav aprīkotas ar luksoforu) velosipēdistiem jāšķērso, nokāpjot no braucamā.

Braucot pa ietvi, jāpārvietojas tādā ātrumā, kas neapdraud satiksmes drošību un gājējus, tas ir īpaši svarīgs atgādinājums tiem, kuri pa ietvēm joņo lielā ātrumā un kājāmgājējus uztver kā slaloma mietiņus.

Uz ceļa vienā rindā

Velosipēdistiem pa ceļu jāpārvietojas vienā rindā, tuvāk braukšanas joslas labajai malai. Uz brauktuves atļauts izbraukt tikai, lai apbrauktu, apsteigtu vai apdzītu, veicot kreiso manevru un braukšanai pretējā virzienā.

Tehniskā kārtībā

Piedaloties ceļu satiksmē, velosipēdam jābūt tehniskā kārtībā un aprīkotam ar bremzēm.

Velosipēdistiem nav atļauts braukt, neturot stūri, braukt, turoties pie cita braucoša transportlīdzekļa, vai pārvadāt kravu, kas traucē vadīšanu vai apdraud citus ceļu satiksmes dalībniekus.

Naktī jābūt labi izgaismotam

Braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos tā sānos, riteņu abās pusēs jābūt aprīkotam ar diviem oranžiem gaismas atstarotājiem, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim.

Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēdam priekšpusē jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju, aizmugurē ar sarkanu atstarotāju un velosipēdistam pašam jābūt atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

Kasjauns.lv / Foto: Edijs Pālens/LETA

Tēmas