Nededzini plastmasu: pat viens ugunī iemests plēves maisiņš rada draudus veselībai
Pat viens plastmasas maisiņš, ko izmanto iekuram, rada kaitējumu veselībai.
Kaitīgās vielas
Plastmasas izstrādājumus lietojam tik daudz kā nekad iepriekš, tāpēc daudz plastmasas nonāk miskastē, tiek nodota pārstrādei vai sadedzināta ugunskurā, mucā vai krāsnī. Taču jebkuram plastmasas dedzinātājam būtu jāzina, ka, tai degot, izdalās ļoti kaitīgas vielas, piemēram, stirola tvaiki, kas ir ārkārtīgi kairinoši; tiek bojātas acis un gļotādas, rada nogurumu, vājumu. Ilgstoši elpojot gaisu ar stirola tvaikiem, var rasties depresija un traucējumi centrālajā nervu sistēmā. Izdalās arī dioksīns – ļoti spēcīga inde, kas bojā visu cilvēka organismu un, uzkrājoties ķermenī, veicina neauglību.
Vēl arī izdalās daudzi toksiski savienojumi (piemēram, dzīvsudrabs, polihlorētie bifenili (PHB), furāni, hlora savienojumi, poliaromātiskie ogļūdeņraži), turklāt lielākā daļa no tiem ilgstoši uzkrājas dzīvajos organismos, nodarot neatgriezeniskus bojājumus, veicina vēža attīstību, dzimst bērni ar kroplībām, rodas traucējumi endokrīnajā sistēmā, centrālajā nervu sistēmā, tiek sagrauta imūnsistēma.
Kaitīgie dūmi
Dedzinot plastmasu rūpnieciski, izmanto īpašas krāsnis, kas uzkarst līdz pat 1000 grādiem, tajās ir iebūvēti filtri, kas aiztur kaitīgo vielu nonākšanu vidē. Mājas apstākļos tik augstu temperatūru uzkurināt nav iespējams, tāpēc kaitīgās vielas ar dūmiem nonāk gaisā un nosēžas uz zemes un ūdeņos. Tad tās nokļūst zivīs, augos, dārzeņos, pienā un ar tiem cilvēku organismā. Ikviens cilvēks, kas dedzina plastmasu, apzināti indē sevi un savus tuviniekus. Tāpēc, ja arī tev ir niķis iemest krāsnī plastmasas maisiņu vai dārza malā uzkurt ugunskuru, kurā sadedzināt kādu plēves gabalu, apdomā, kādu kaitējumu tas nodara pašam, bērniem un mazbērniem.
Zināšanai
● Plastmasa pieķep pie skursteņa sieniņām, un kādā brīdī skurstenis var aizdegties.