Neparastā radība gļotsēne
foto: Juris Smaļinskis
Gļotsēnes ir patiesi neparastas radības, ko vairs nepieskaita pie sēnēm.
Noderīgi ikdienā

Neparastā radība gļotsēne

Jauns.lv

Biologs Juris Smaļinskis, Vidzemes augstskolas lektors, Jūrtakas un Mežtakas veidotājs, smej, ka brīvdienās nepietrūka alkohols, vējstikla šķidrums un jaunas zeķes, tādēļ devies “ar savu mājsaimniecību mežā pētīt dažādas lietas un atradām gļotsēnes”. Šī suga ir maldinošā trihija (Trichia decipiens). “Kamēr neizlasīju, domāju, ka cilvēka roku radīts dekors. Dabas meistardarbs,” teic “Facebook” lietotāja Baiba.

Gļotsēnes ir patiesi neparastas radības, ko vairs nepieskaita pie sēnēm. Tā ir neliela zemāko organismu grupa ar dažām dzīvniekiem raksturīgām iezīmēm. Dzīves sākumā tās ir kā vienšūņi, vēlāk apvienojas vienotā organismā – plazmodijā.

foto: Juris Smaļinskis

Gļotsēnes nesatur hlorofilu, pēc sporu veidošanas tipa un dzīves veida atgādina sēnes, bet atšķiras ar ķermeņa uzbūvi un attīstības ciklu. To veģetatīvais ķermenis ir kails, protoplazmatisks (šūnas ar kodolu un šūnsulu) veidojums. Tas spēj pārvietoties, dodoties ūdens virzienā, un prom no gaismas ar ātrumu līdz 0,5 milimetriem. Gļotsēnes dzīvo uz trūdošiem kokiem, celmiem, stumbriem, lakstaugu stiebriem, lapām. Latvijas mežos atrastas vairāk nekā 70 sugas.

Kas ir Meža Zinis

Atver acis! Dodies ārā! Dodies dabā un mežā! Skaties, kas tur notiek. Meklē interesanto un neparasto, liecības, kā dzīvo mežu redzamie un neredzamie iemītnieki un kādas ir viņu darbības sekas.

Fotografē, filmē, apraksti redzēto un sūti mums – jauns@jauns.lv  Ja būs nepieciešams, Jauns.lv piesaistītie speciālisti komentēs jūsu dabas foto un video atradumus. Kopā veidosim Jauno Meža Enciklopēdiju.