Kas ir zaļās ziepes?
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Kas ir zaļās ziepes?

"100 Labi Padomi"

Zaļās ziepes jeb kālija ziepes ir paaudžu paaudzēs pārbaudīts un daudzpusīgi izmantojams saimniecības līdzeklis. Tās mēdz būt gan puscietas, gan šķidras, tāpēc reizēm tiek dēvētas arī par šķidrajām ziepēm, taču šis nosaukums pēdējā laikā, ņemot vērā plašo tīrīšanas līdzekļu klāstu, ir kļuvis maldinošs.

Zaļās ziepes satur 40–60 % taukskābju, viegli šķīst ūdenī un izceļas ar spēcīgu dezinficējošu iedarbību. To, cik koncentrētu šķīdumu katrā konkrētajā gadījumā lietot, var uzzināt, izlasot pamācības uz iesaiņojuma.

Mūsdienās ražotāji zaļajām ziepēm mēdz pievienot papildu vielas, piemēram, eļļas vai citas, lai pastiprinātu vai dažādotu to iedarbību, vai aromatizētu, tāpēc ir svarīgi sekot līdzi lietošanas instrukcijai.  

Kur ikdienā noder zaļās ziepes?

■ Dārza lietām un augiem.  

Zaļās ziepes var izmantot puķupodu, balkona kastu, siltumnīcu plēvju un stiklu, darbarīku un instrumentu, flīžu un citu virsmu tīrīšanai.

Tās der arī dārza un istabas augu kaitēkļu likvidēšanai. Augus, kurus apsēdušas laputis, bruņutis, baltblusiņas, blaktis, apsmidzina ar zaļo ziepju šķīdumu (nopērkami jau lietošanai gatavi šķīdumi dārzkopības veikalos).

■ Kokam, koka mēbelēm un laminātam.

Zaļās ziepes labi šķīdina un atdala netīrumus, kas pieķepuši pie grīdas dēļiem. Laiku pa laikam koka vai lamināta grīdu mazgā ar zaļo ziepju šķīdumu, un tā izskatīsies kā jauna.

Koka mēbeles mazgājot ar remdenu zaļo ziepju šķīdumu, tās iegūs glītu spīdumu.

Ar zaļajām ziepēm no koka žogiem un terases dēļiem, kas atrodas zem klajas debess, ļoti labi var notīrīt zaļās sīkaļģes un sūnas. Vispirms rūpīgi noberž un pēc tam kārtīgi noskalo.

■ Mājsaimniecības lietām.

Tikko cepeškrāsns pēc lietošanas ir pilnībā atdzisusi, to izberž ar zaļajās ziepēs samērcētu drāšu suku vai sūkli, pēc tam izskalo ar aukstu ūdeni.

Lai dabūtu tīras slotas un dažādas birstes, tās laiku pa laikam iemērc zaļo ziepju šķīdumā, kādu brīdi patur, pēc tam izskalo un izžāvē svaigā gaisā.

Audumā ieēdušos traipus vispirms ierīvē ar zaļajām ziepēm, ļauj kādu brīdi iedarboties un pēc tam drēbes mazgā kā parasti veļasmašīnā.