
Superoga - krūmcidonija. Kur to stādīt, kā kopt
Kāpēc krūmcidonija, ne cidonija? Cidonija (Cidonia oblonga) jeb aiva ir koks, kas piemērotos apstākļos spēj izaugt pat sešus metrus augsts; tās, kas aug mūsu dārzos, ir krūmcidonijas jeb henomeles.
Stāsta, ka krūmcidonija (Chaenomele japonica) ap 1870. gadu Latvijā esot nokļuvusi aiz pārpratuma, jo gaidītas esot īstās cidonijas sēklas…
Par krūmcidoniju dzimteni uzskata Āziju – Japānu un Ķīnu –, kur tās aug savvaļā. Taču, kā nereti dzīvē gadās, viss noticis tieši tā, kā tam ir jānotiek, un tieši krūmcidonijas dzeltenie, pamatīgi skābie un cietie augļi kļuvuši par mūsu citronu, mūsu lepnumu un mūsu modernās gastronomijas zīmolu.
Latvijā ir vairāk nekā 100 hektāru īstu antioksidantu un vitamīnu bumbu, kas ir trīs līdz desmit reizes jaudīgākas par dienvidniekiem apelsīniem, mandarīniem, banāniem. Patiesībā krūmcidonijas ir mūsu platuma grādu bagātība, jo nedz ziemeļu, nedz dienvidu apstākļi nav piemēroti, lai to labumi spētu izpausties visā pilnībā. Tieši pie mums augošās krūmcidonijas cidonijas ar savu smaržu, garšu un vērtību spēj ne tikai atveseļot, bet arī atjaunināt cilvēku, un tāpēc tās noteikti ir vērts iestādīt arī savā dārzā.
Kur stādīt, kā kopt?
Krūmcidonijām patīk saulīte, tāpēc tās labāk augs un lielākus augļus nobriedinās saulainā vietā. Protams, tās pacietīs arī pusēnu, tomēr raža nebūs tik liela, kā varētu būt, un augļi nebūs tik aromātiski. Jārēķinās arī ar salnām – tās krūmcidonijām nepatīk, un vēl labāk būs, ja augs tiks pasargāts arī no vējiem. Krūmiem piemērota ir viegli skāba, irdena augsne, tās var stādīt arī vidēji smagā smilšmālā, tomēr jāraugās, lai tas pārāk nesablīvējas, jo blīvs un smags māls nepavisam nav piemērots. Savukārt, ja krūmcidonijas stāda nabadzīgā augsnē vai smiltīs, labākais risinājums būs tajās iestrādāt kūdras kūtsmēslu kompostu.
Par labāko stādīšanas laiku pat speciālistu domas dalās. Vieni saka, ka īstais krūmcidoniju stādīšanas brīdis ir agrs pavasaris, otri, ka tomēr rudens. Ja krūmcidoniju stādi ir iegādāti, bet šķiet, ka labāk stādīt pavasarī, tad pirms ziemas tos pierok un piesedz. Stādīšanai vispiemērotākie ir viengadīgi vai divgadīgi stādi; vecākiem būs grūtāk ieaugt. Jāskatās, lai stāda saknes būtu kuplas, neapkaltušas, savukārt bedrei jābūt pietiekami lielai, lai saknes varētu brīvi izvietoties un netiktu saliektas. Ieteicamais attālums no viena krūma līdz otram 80 cm – 1 metrs. Ja krūmcidonijas stāda rindās, rindu attālumam jābūt vēl lielākam – no 1,5–2 metriem. Tas tādēļ, ka henomeles krūmi augot plešas plašumā, un nav labi, ka viens krūms otru noēno.
Vieta, kur paredzēts stādīt cidonijas, ir ļoti rūpīgi jāsagatavo un jāiztīra no nezālēm. Vislabāk izravēt nedēļu iepriekš, tad paskatīties, kas notiek, ja vajag, izravēt vēlreiz. Kad henomeļu krūmi iesakņosies un augs kuplumā, no nezālēm būs grūti tikt vaļā.
Ja nav iebildumu pret sintētiskiem materiāliem, augsni ap krūmiem var nosegt ar tā dēvēto dobju paklāju, kas laiž cauri mitrumu. Ja neizmanto šādu vai līdzīgu nezāļu nomācēju, augsne ap krūmcidonijām ir jārušina un jākaplē, tā jāpierauš tuvāk saknēm un, protams, jāravē.