Ātrs un drošs veids, kā palīdzēt mājdzīvniekam, kurš savainojies: ko spēj modernā lāzerterapija?
Mājdzīvnieka savainošanās parasti ir gana liels pārdzīvojums arī pašam saimniekam. Taču, lai arī kāda būtu mīluļa gūtā trauma, problēmu tomēr ieteicams uzticēt profesionālim, nevis sasteigti rīkoties pašam, mājas apstākļos. Izmantot veterināro klīniku pakalpojumus īpaši iedrošina arī tas, ka mūsdienās Latvijā ir pieejamas vismodernākās ārstēšanas metodes.
Gada aukstajos mēnešos pilsētā dzīvojošie četrkājainie draugi nereti noberž pēdiņas, staigājot pa ielām, kuras bagātīgi nokaisītas ar sāli. Tiem, kuri mīluļus tur pilsētā, šī problēma aktualizējas ik gadu.
Tieši šī iemesla dēļ ieintriģēja lāzerterapija – ātra un ērti veicama procedūra, kura, pēc idejas, ievērojami paātrina visdažādāko traumu sadzīšanu.
Viesojamies "Dino Zoo Klīnika", Rīgā
Viesojāmies "Dino Zoo Klīnika" Rīgā, lai uzzinātu par modernākajām dzīvnieku ārstēšanas un rehabilitācijas metodēm.
Kādas traumas ārstē ar lāzeri?
Lāzerterapija traumu dziedēšanai joprojām izklausās gana futūristiski, taču, kā norāda “Dino Zoo Klīnika" vadītāja, veterinārārste Kristīne Dumpe, šī metode ārstniecībā tiek veiksmīgi pielietota jau no pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem.
“Mūsu klīnikā tiek izmantots tā dēvētais ASA veterinārais lāzers. Šī lāzera viļņu garums ir pietiekošs, lai iekļūtu audos 3-4 cm dziļumā. Lāzers ģenerē nepārtrauktu, pulsējošu staru emisiju, kas sniedz gan pret-iekaisuma, gan pretsāpju efektu, vienlaicīgi arī mazinot tūsku ievainojuma vietā. Lāzers veicina apasiņošanu un stimulē šūnu reģenerāciju,” skaidro klīnikas vadītāja.
Speciāliste atklāj, ka terapeitiskais lāzers ir pielietojams gan suņu un kaķu, gan arī eksotisko dzīvnieku ārstēšanai.
“Mūsu klīnikas lāzeram ir speciālas iepriekš izveidotas programmas dažādiem dzīvniekiem un dažādiem ievainojumiem – 20 programmas suņiem un kaķiem, 21 programma zirgiem un 41 programma eksotiskajiem dzīvniekiem. Lāzera pielietojums ir ļoti plašs. To var izmantot gan traumām – īpaši pie akūtām un hroniskām sāpēm –, gan arī pēc operācijām, lai mazinātu tūsku un veicinātu ātrāku audu atjaunošanos. Tas ir lietojams arī muskuļu skeleta sistēmas slimību ārstēšanas procesā,” informēja “Dino Zoo Klīnika" vadītāja.
Vai dzīvnieks jūt diskomfortu?
Lāzerterapijas iedarbība ir zinātniski pierādīta un par tās spējām paātrināt brūču dzīšanu ikdienā pārliecinājusies arī “Dino Zoo Klīnika” vadītāja ar savu veterinārārstu komandu.
“Dzīvnieks šīs terapijas laikā neizjūt it nekādu diskomfortu. Gluži pretēji – daži dzīvnieciņi, jūtot siltumu, ko ģenerē lāzera stars, paliek mierīgāki,” skaidro speciāliste.
Būtiski gan zināt, ka lāzerterapiju nepielieto, ja dzīvniekam ir onkoloģiska saslimšana, gadījumos, ja dzīvnieks ir grūsns, vai tam konstatēta aktīva asiņošana. Tāpat to arī neiesaka lietot imūnmediēto slimību gadījumos. Savukārt pie kaulu lūzumiem – lāzera staru nedrīkst vērst tieši uz metāliskajiem implantiem. Jāuzmanās arī, lai lāzera stars netiktu vērsts pret acīm. Procedūras laikā veterinārārstam un dzīvnieka saimniekam ir jālieto speciālas aizsargbrilles.
Cik dārga un ilga ir šāda procedūra?
Pēc veterinārārstes Kristīnes Dumpes stāstītā, ārstēšanas biežums un ilgums katrā individuālā gadījumā var būt atšķirīgs, taču parasti pirmās divas nedēļas procedūras tiek veiktas biežāk – katru otro dienu, ik pēc divām dienām, pakāpeniski samazinot procedūru biežumu.
“Ārstēšanas shēmu izveido atkarībā no pacienta stāvokļa un klienta iespējām – gan materiālajām, gan iespēju atvest dzīvnieku uz procedūru,” piebilst speciāliste.
Viena procedūra vidēji izmaksā 10 – 12 eiro. Cena gan esot atkarīga no katra konkrētā gadījuma sarežģītības.
Vairāk par "Dino Zoo Klīnika" speciālistu piedāvājumu iespējams uzzināt klīnikas tīmekļa vietnē.
LNT raidījuma "Dzīvīte" sižets par lāzerterapiju, kurā "Dino Zoo Klīnika" apmeklē populārais aktieris Andris Bulis kopā ar savu suņuku Roko:
Publikācija tapusi sadarbībā ar "Dino Zoo Klīnika".