Alpu vijolītes, kuras ziemo dārzā? Tādas ir!
Konsultē Salaspils Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta.
Trauslo ziedu īpašnieces ar ieapaļajām lapiņām ir iecienīts istabas podaugs, kura zvaigžņu stunda sākas vēlu rudenī un turpinās līdz pavasarim. Taču dažas šķirnes aug un zied arī dārzā ne tikai Alpos vai kādā siltākā zemē, bet arī pie mums Latvijā. Turklāt ir divas sugas, kurām ir pieņemami mūsu bargo ziemu apstākļi.
No augusta beigām līdz ziemas sākumam zied efejlapu ciklamena ‘Cyclamen hederifolium’ ar rozā vai gandrīz baltiem ziediem. Pirmie no zemes pastiepjas ziedi, bet lapiņas parādās vēlāk un saglabājas visu ziemu. Agri pavasarī tās ir skaista dobes rota. Ap Jāņiem lapas pazūd. Dārzkopim šķiet, ka augs zaudēts, taču šajā laikā ciklamena atpūšas un gatavojas jaunam ziedēšanas ciklam.
Pavasarī uzzied cita ciklamenu sugas skaistule ‘Cyclamen Coum’ jeb Kosas ciklamena: nedaudz zemāka par rudenī ziedošo un ar koši purpurrozā ziediņiem. Ilma Nereta stāsta, ka gadu gaitā izdevies atlasīt arī gaišākus, gandrīz baltus puķu paraugus. Puķes mostas rudenī, izdzen lapas, kas iztur salu, un mīlīgās ziemās jau februārī sāk dārzā ziedēt. Bet arī bargās ziemās šīs ciklamenas priecē ar ziediem – pat pirms sniegpulkstenītēm. Ja uznāk sals un ziedi apsalst, plaukst un zied nākamie, jo no viena saknes bumbuļa parasti izaug daudz mazo skaisto ziediņu. Līdz jūnijam augs saglabā lapas un tad pazūd no zemes virsas dažus mēnešus atpūsties.
Ciklamenu kopšanas gudrības
▪ Stāda pusēnā, labā trūdzemē. Lapu trūdi ir tām ļoti piemērota vide, tāpēc nav jācenšas nogrābt uz tām sakritušās koku lapas. Mulčas kārta (kūdra vai lapas) ir nepieciešama, lai ciklamenas labi justos un ziemā neizsaltu.
▪ Kad augs ir vasaras guļā, raugi to nejauši neaizķert ar kapli vai neizravēt pavisam! Iebojāts sakņu bumbulis sapūs.
▪ Ciklamenas vairojas ar pašizsēju. Sēkla izkrīt un spirālveidā ierullējas zemē. Labi, ja tā ir mīksta mulčas kārta, kas sagaida puķu bērnu. Pirmajā gadā ciklamenas sakne ir kniepadatas galviņas lieluma bumbulītis un lapiņas ir vien tik lielas kā puse no centa monētas. Aplam netracini mazās puķītes ar apravēšanu un čubināšanu – lai saņemas, un pēc kāda laika mazie sējenīši jau būs labāk pamanāmi. Stādiņus var paaudzēt kastē, bet vēlāk izstādīt dārzā. Taču, ja arī to nedara, ciklamenu apgūtais laukumiņš dārzā gadu no gada, vienalga, plešas plašumā.
▪ Uz ziemu ciklamenas bagātīgi mulčē un piesedz ar skujām. Tās nepanes kailsalu. Ja februāris ir silts un augus atsedz, bet martā atkal salst, puķes no jauna jāpiesedz, lai kailsals netraumē lapas.
▪ Ciklamenām neder skāba augsne un pa ziemu vai arī vasarā pēc lietiem uz zemes virskārtas stāvošs ūdens. Tās neaugs arī smiltājā.
Zināšanai
● Salaspils botāniskajā dārzā jau ilgāk nekā 10 gadus ciklamenas aug zem lielajām eglēm pa labi no galvenās ieejas un gar dzīvžogu malām. Ja esi Salaspilī pavasarī, ziemā vai rudenī, vari tās atrast. Vasarā gan puķēm ir bezlapu atpūtas periods.