Kāda pīle Rīgā izvēlējusies perēt "Skanstes virsotnēs" 24 stāvu augstumā
Kāda meža pīle Rīgā sasniegusi rekordu ligzdošanas augstumā – tā izvēlējusies jauno paaudzi izperēt 24. stāvā "Skanstes virsotnēs". Līdzšinējais sasniegums bija septītā stāva puķu kaste pirms vairākiem gadiem.
Parasti meža pīles mājo upēs, dīķos, ezeros, tām ļoti patīk niedres un krūmi ūdenstilpju krastos. Par šo gadījumu ornitoloģe Māra Janaus "Kas Jauns Avīzei" saka: “Dulla pīļu mātīte, patiešām dulla.”
Viņa apskatījusi klātienē pīļu mājvietu augstceltnē, iekārtotu jumta apstādījumos starp skujeņiem. Ligzdā ir deviņas olas, no kurām pavisam drīz izšķilsies pīlēni.
“Tas, ka ligzda ir izveidota teju puķu podā, nav liels pārsteigums. Pārsteigums ir par lielo augstumu, kurā ligzda izveidota,” atzīst pētniece. Meža pīles mēdz veidot ligzdu arī lielā attālumā no ūdens, bet barību meklē pat grāvjos. Šie putni ir visēdāji, ēd gan jaunās lapas, gan pumpurus, vaboles, gliemežus, tārpus, vardes, zivtiņas un citus nelielos dzīvniekus.
Skanstes pīlēm problēma gan var būt lielais augstums, no kura būtu jālec pīlēniem, turklāt lejā ir ielas ar intensīvu satiksmi. Janaus iesaka mazuļiem palīdzēt – pēc izšķilšanās tos ielikt kastē un palaist brīvībā kādā ūdenstilpē.
“Tikai brīdis, kad pīlēni ir izšķīlušies, ir jānovaktē, viņi ligzdu pamet dažas stundas pēc izšķilšanās. Citādi šādā gadījumā ir 99% varbūtība, ka pīlēni nokritīs un neizdzīvos,” brīdina Janaus. Vai šī glābšanas misija izdosies, ir atkarīgs no tā, vai dzīvokļa saimniece paspēs notvert īsto brīdi. Atliek cerēt, ka viss beigsies labi.