Kā vislabāk uzcept bezē?
foto: Shutterstock
Esam pieraduši pie pilnīgi sausa, cieta bezē, lai gan par klasisko bezē citur Eiropā uzlūko tādu, kam vidū ir drusku mīkstumiņš – lai starp zobiem sajūtami cukura kristāliņi.
Garšīgi

Kā vislabāk uzcept bezē?

"100 Labi Padomi"

Klasiskos bezē cepumus, meringu vai pat Pavlovas kūkas pamatni gatavo no stingrās putās sakulta olu baltumu un cukura masas. Lai tā būtu stingra, masai pievieno naža galu sāls, cieti un nedaudz citrona sulas. Māca uzņēmuma „LaNordija” konditorejas tehnoloģe Linda Bekmane.

Bezē gatavošanai var izmantot olbaltumu pulveri – termiski apstrādātu jeb vienkārši izžāvētu olu baltumu, kam nedaudz piejaukts sāls, kukurūzas ciete un citronskābe. Šāds pulveris ne tikai atvieglo bezē tapšanu un atrisina problēmu, „kur likt daudzos olu dzeltenumus”, bet galvenokārt ir drošs pret salmonelozi, kas mēdz apdraudēt svaigo olu ēdājus. “Daudzi cilvēki, pamanījuši uz iesaiņojuma norādes par E vielām vai stabilizētājiem, iedomājas, ka tā uzreiz ir sintētika. Tā tas nav! Piemēram, E un attiecīgs numurs nozīmē pārtikas piedevu „personas kodu”, un tāds šajā olbaltumu pulvera maisījumā, piemēram, ir citronskābei un kukurūzas cietei, kura ir modificēta. Jēdziens “modificēta” nozīmē pārveidota, un tai nav sakara ar ģenētiski modificētu pārtiku – vienkārši ciete, kura iegūta no kukurūzas dīgstiem, ir pārveidota atbilstīgi tieši šāda maisījuma vajadzībām. Šie produkti ir patapināti no mūsu vecmāmiņu un māmiņu mājas receptēm: arī olbaltuma pulverī nav nekā cita, kā tikai tas, ko saimnieces pievieno „mājas kārtībā” gatavotiem bezē.”

foto: Shutterstock

Klasiskie bezē cepumi

Sastāvdaļas
200 g olbaltuma pulvera
200 g cukura
200 g ūdens, 70–75 grādu karsta

Gatavošana
1. Sajauc visas sastāvdaļas, kārtīgi samaisi un puto līdz baltām, stingrām putām – ar mikseri tam būs nepieciešamas 15–20 minūtes.

2. Olbaltuma putas liec konditorejas tūtā (ja izmantosi uzgaļus, varēsi veidot greznākus cepumus, bet vienkāršas kūkas pamatnei noderēs arī tūta bez uzgaļa). Noklāj plātni ar cepampapīru  un uz tā veido cepumus – kā pilīti, ziedu, gredzenu, ligzdu.

3. Šauj līdz 100 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī un kaltē bezē aptuveni 1 stundu līdz 1 stundu un 10 minūtēm. Esam pieraduši pie pilnīgi sausa, cieta bezē, lai gan par klasisko bezē citur Eiropā uzlūko tādu, kam vidū ir drusku mīkstumiņš – lai starp zobiem sajūtami cukura kristāliņi.

4. Dekorē bezē ar aveņu sulā krāsotām olbaltuma drupatām vai sarkano biešu sulā krāsotām citrusu miziņām, pildi ar pašas gatavotu vai jau gatavu vārīto krēmu un ogām.

foto: Shutterstock

Ko darīt, lai ogu un krēma pildījums nesaslapinātu bezē pamatni?

Bezē kā pamatne der ātrajam desertam, proti, augļu gabaliņi un krēms to samitrina, tāpēc, ja vēlies kraukšķīgu olbaltuma kūciņu, gatavo to pēdējā mirklī pirms pasniegšanas. Taču, ja vēlies bezē ar greznu pildījumu, turklāt pagatavot to laikus, izglazē pamatnes viduci ar karstu šokolādi un ļauj tai atdzist! Šokolādes kārtiņa paglābs bezē no pildījuma mitruma.

Ideja!
No olbaltuma pulvera vari pagatavot arī zefīru, tikai tad bezē mikslim ir jāpievieno agaragars (dabiskais recinātājs) un, ja vēlies, ogu vai augļu sīrups.

Ņem vērā!
Klasisko bezē pulveri vari iegādāties uzņēmuma LaNordija veikaliņā Ulbrokas ielā 44a. Mazākais iepakojums – 1 kilograms, kas būs gana ilgākam laikam. Taču pirkumā taču var dalīties arī ar draugiem un kaimiņiem.