"Lielākā aplaupīšana Teksasas vēsturē!": kā divi veikli cilvēki apspēlēja Teksasas loteriju, laimējot 95 miljonu dolāru džekpotu
Bernards Marantelli un Žeļko Ranogajecs (ekrānuzņēmumi no video un "X")
Trakā pasaule

"Lielākā aplaupīšana Teksasas vēsturē!": kā divi veikli cilvēki apspēlēja Teksasas loteriju, laimējot 95 miljonu dolāru džekpotu

Nils Zālmanis

Jauns.lv

2023. gada pavasarī kāds Londonas baņķieris un profesionāls likmju licējs Bernards Marantelli vērsās pie vairākām savām kontaktpersonām ar lūgumu, vai viņi varētu palīdzēt iegūt Teksasas loterijas galveno laimestu. Operācijā iesaistījās kāds slavenais austrāliešu likmju licējs un likmju sindikāta vadītājs Zeļko “Džokers” Ranogajecs. Viņi kopā izstrādāja plānu, kas ļāva aptīrīt Teksasas loteriju, laimējot 95 miljonus dolāru un izraisot skandālu štatā. Izdevums “The Wall Street Journal” atklājis, kā viņiem tas izdevies.

"Lielākā aplaupīšana Teksasas vēsturē!": kā divi v...

Lai vinnētu 95 miljonu dolāru džekpotu jeb trešo lielāko džekpotu Teksasas štata loteriju vēsturē, loterijas dalībniekiem vajadzēja uzminēt 6 skaitļu kombināciju. Teorētiski izredzes laimēt bija ļoti niecīgas, tā kā pastāvēja apmēram 25,8 miljoni (precīzāk 25 827 165) iespējamo kombināciju.

Tomēr Marantelli pievērsās uzmanību tam, ka lielā džekpota dēļ radusies neparasta situācija. Parasti loterijas biļešu uzpirkšana lielā daudzumā ir bezjēdzīga, jo laimests nesedz izdevumus. Tomēr šoreiz džekpots gandrīz četras reizes pārsniedza visu biļešu summāro vērtību, jo katra maksāja tikai 1 dolāru. 

“Džokers” nolēma finansēt šo pasākumu. Marantelli ar saviem līdzdalībniekiem izlidoja uz ASV, nomāja īstus loterijas biļešu pārdošanas automātus un trīs dienas gandrīz nepārtraukti drukāja biļetes. 19. aprīļa izlozē uzvarētāja nebija. Lai paspētu līdz 22. aprīlī paredzētajai izlozei ar vēl lielāku džekpotu, operācijā iesaistīja pat bērnus.

Kad izlozē tika paziņoti laimējušie skaitļi (3, 5, 18, 29, 30 un 52) uzņēmīgo cilvēku grupa tīrā veidā ieguva apmēram 20 miljonu ASV dolāru peļņu, izvēloties izņemt laimestu vienā maksājumā 57,8 miljonu dolāru apmērā, vēsta “Texas Standard”. Apmēram pēc diviem mēnešiem loteriju komisija atklāja, ka uz džekpota saņemšanu bija pieteikusies Delavēras firma “Rook TX”, un loterijas amatpersonas paziņoja, ka uzvarētājs izvēlējās palikt anonīms, ko pieļauj štata likumi.

Ziņas par šo pārdrošo masveida iegādes shēmu, ko pirmo reizi 2024. gada beigās atklāja “Houston Chronicle” izraisīja Teksasas politiķu sašutumu, kuri to nodēvēja kā negodīgu un pat pieļāva, ka Teksasas Loteriju komisija ir korumpēta. Teksasas vicegubernators Dens Patriks šā gada februārī notikušo nodēvēja par “vislielāko zādzību no Teksasas iedzīvotājiem visā Teksasas vēsturē”, kas ir lielāka nekā “visas aplaupītās bankas, visi aplaupītie vilcieni Mežonīgajos Rietumos, visu jebkad viss nozagtais” kopā.

Tomēr “Rook TX” advokāts izteicās “Wall Street Journal”, ka “bija ievēroti visi attiecināmie likumi, noteikumi un instrukcijas”.

“News.com.au” norāda, ka loterijas biļešu masveida iegāde nav nelikumīga un katru gadu tiek ziņots par līdzīgiem gadījumiem. Piemēram, 1992. gadā matemātikas ģēnija Stefana Mandela vadītais Austrālijas azartspēļu sindikāts laimēja 27 miljonus ASV dolāru Virdžīnijas štata loterijā, iegādājoties piecus miljonus biļešu. Līdzīga shēma, ko īstenoja Mičiganas pensionāri Džerijs un Mārža Selbiji, tika iemūžināta 2022. gada filmā “Džerijs un Mārdža: Loterijas noslēpumi” (Jerry and Marge Go Large), kur galvenās lomas tēloja Braiens Krenstons un Anete Beninga.

Selbiju pāra stāstu var noskatīties šeit:

Tomēr Teksasas loterijas laimests uz to fona izceļas ar savu vērienīgumu.

Kā norāda “Wall Street Journal”, šo operāciju vadīja Bernards Marantelli, bet to finansēja viņa ilggadējais biznesa partneris, Tasmānijas azartspēļu uzņēmējs Žeļko Ranogajecs, kuru savulaik dēvēja par pasaules lielāko likmju licēju. Ranogajecs, kuru dēvē arī par “Lohnesas briesmoni”, jo viņš ļoti reti parādās publikā, savus neskaitāmos miljonus ar datu analīzi nopelnījis kopā ar savu kādreizējo universitātes biedru Deividu Volšu, kurš vēlāk ar Ranogajeca atbalstu dibināja Tasmānijas Vecās un jaunās mākslas muzeju (MONA). 2010. gadā “The Daily Telegraph” vēstīja, ka Ranogajecs esot nodarbinājis no 30 līdz 100 darbiniekiem savā organizācijā, kas strādā 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā, ar ikgadēju likmju apgrozījumu vairāk nekā viens miljards dolāru visā pasaulē.

Ranogajecs pameta Austrāliju un pārcēlās uz Lielbritāniju, kur 2018. gadā kļuva par galveno investoru bijušā “Deutsche Bank” darbinieka Marantelli nodibinātajā tiešsaistes likmju platformā ColossusBets”. Savukārt cita Marantelli kompānija “White Swan Data” izmanto matemātiķu komandas, lai izpētītu globālos azartspēļu tirgus un meklētu iespējas, pēc tam savus padomus pārdod likmju licējiem. Tieši “White Swan Data” pirmie uzzināja par Teksasas loterijas izlozi un tad, kad džekpota apmērs pieauga līdz 95 miljoniem ASV dolāru 2023. gada sākumā, Marantelli prātā dzima plāns.

“Wall Street Journal” norāda, viņa komanda sadarbojās ar tiešsaistes uzņēmumu Lottery.com, kas pārliecināja Teksasas Loteriju komisiju piegādāt četrās vietās vairākus desmitus biļešu pārdošanas automātu. Tur Marantelli strādnieki gandrīz diennakti bez apstājas pūlējās vaiga sviedros, drukājot vairāk nekā 100 biļetes sekundē, lai aptvertu 99,3% no visām iespējamajām sešu numuru kombinācijām no 1 līdz 54. Pati Lottery.com nopelnīja 5% komisijas maksu par katru pārdoto biļeti, un pēc izlozes nopelnīja gandrīz 264 000 dolāru.

Kad tika izziņoti uzvarētāju numuri, Marantelli komanda laimīgo biļeti atrada jau pēc dažām stundām. “Šis ir milzīgs ieguvums uzņēmumam,” iekšējā e-pastā rakstīja Lottery.com izpilddirektors Gregs Potss. Tomēr viņš brīdināja kolēģus publiski nelielīties ar panākumiem. “Šāda veida bizness ir likumīgs un normām atbilstošs, taču tas nav kaut kas tāds, ko mēs reklamējam. Loteriju dalībnieki to uzskata par krāpšanu, un mēs nevēlamies pievērst tam uzmanību.”

Reaģējot uz skandālu, Teksasas gubernators Gregs Ebots februārī uzdevis sākt izmeklēšanu, savukārt Teksasas Loteriju komisija veikusi pasākumus, lai turpmāk nepieļautu biļešu šādu masveida iegādi automātos.