Decembrī Dzintaru koncertzāli pieskandinās Ziemassvētku festivāls
foto: Publicitātes
Izcilā indiešu izcelsmes dziedātāja un mulltimāksliniece ganavya.
Mūzika

Decembrī Dzintaru koncertzāli pieskandinās Ziemassvētku festivāls

Izklaides nodaļa

Jauns.lv

Dzintaru koncertzāle no 8. decembra līdz 31. decembrim aicina uz ikgadējo Ziemassvētku festivālu, piedāvājot krāšņu un daudzveidīgu mūzikas programmu visām gaumēm.

Decembrī Dzintaru koncertzāli pieskandinās Ziemass...

Festivāla koncertos uzstāsies tādi mūziķi kā pianisti Andrejs Osokins un Evelīna Jēkabsone, vijolnieks Raimonds Ozols, indiešu multimāksliniece un dziedātāja ganavya, ģitārists Kaspars Zemītis, grupa ‘‘Latvian Voices’’, Latvijas Radio koris, Rīgas Doma zēnu koris un citi mākslinieki.

Festivāls 8. decembrī tiks atklāts ar īpašu notikumu - "ganavya. Pasaules mūzikas koncerts", kurā uzstāsies izcilā indiešu izcelsmes dziedātāja un mulltimāksliniece ganavya. Viņai pievienosies arī Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā, kopīgi atskaņojot mūsdienu izraēliešu komponistes Sivanas Eldaras opusu ‘‘The stone the tree the well’’ (‘‘Akmens, koks, aka, aka’’).

ganavya savā daiļradē pārliecinoši apvieno dažādas muzikālās tradīcijas, no klasiskās indiešu mūzikas līdz džeza improvizācijai un eksperimentālajai mūzikai. Viņas balss ir kā instruments, kas izceļas ar plašu izteiksmību, pārvaldot gan meditatīvas, niansētas skaņu ainavas, gan dvēseliski spēcīgus dziedājumus. Viens no ganavya jaunākajiem darbiem ir 2022. gada "Grammy" balvu “Labākais džeza albums” ieguvušais "Songwrights Apothecary Lab" (2021), kur viņa piedalījās kā solo vokāliste kopā ar "Esperanza Spelder". Savukārt Sivanas Eldaras skaņdarbs korim, solistei un elektronikai ‘‘The stone the tree the well’’ tapa tiešā sadarbībā ar ganavya – tā ir emocionāli un konceptuāli bagāta kompozīcija, kas iedziļinās dabas un cilvēka attiecību metaforās.

15. decembrī festivāls piedāvās Ziemassvētku uzvedumu ģimenei ‘‘Pēc eglītes!’’, aicinot saklausīt Ziemassvētku dziesmas jaunā skanējumā un iegūt svētku sajūtu kopā ar meža iemītniekiem. Uzvedumā piedalās Latvijas leļļu teātra aktieri Rūta Dišlere, Baiba Vanaga, Rūdolfs Apse, Rihards Zelezņevs, pianists Raimonds Petrauskis. Izrādes radošā komanda – režisore Liena Šmukste, mākslinieks Māris Ruskulis, gaismu māksliniece Arta Kronberga, ilustrāciju autore Elvīra Beķere. 

Ziemassvētku laikā kādas ģimenes brāļi un māsas atceras, kā reiz devušies uz mežu pēc svētku eglītes, ņemot līdzi cienastu meža zvēriem. Taču togad egļu audzē varēja sastapt ne tikai dzīvniekus, bet arī Mežaveci un citus tēlus no populārām un mazāk zināmām pašmāju Ziemassvētku dziesmām. Katrs no tēliem svētkus sagaida citādi, bet īstā noskaņa visus pārņem vien tad, kad blakus ir draugi vai ģimene, vai tad, kad tiek padarīts kāds īpaši labs darbs.

22. decembrī uzstāsies publikas iemīļotais ģitārists Kaspars Zemītis ar savu ģimeni. Klausītājiem būs iespēja piedzīvot svētku vienotības sajūtu, kad vairākas paaudzes un cilvēki ar dažādām interesēm un mūzikas gaumēm satikušies kopīgā muzicēšanā. Dzirdēsim gan klasiskus, labi zināmus skaņdarbus, gan oriģinālas un alternatīvas muzikālās idejas.

26. decembrī festivālā būs iespēja dzirdēt a cappella grupas “Latvian Voices” Ziemassvētku programmu “SNIEGums” – tā būs gan ziemīga vārdu spēle, gan patiess dziedātāju nodoms dāvināt skaistāko muzikālo sniegumu saviem klausītājiem. Šajā programmā satiekas cilvēka balss un telpa šoreiz ar skaņu pastiprinošām iekārtām. “Latvian Voices” sešbalsīgajos akordu un melodiju salikumos atklāsies gan meditatīvās Adventes himnas, kā “O Come Emmanuel”, “See Amid the Winter’s Snow”, gan tradicionālas ziemas saulgriežu dziesmas mūsdienīgos aranžējumos – “Pūtiet guni”, “Pūti, pūti, ziemelīti”, gan pasaulē zināmas svētku melodijas – “Sleigh Ride”, “Winter Wonderland”, kā arī grupas dalībnieku radītas oriģināldziesmas īpaši šai programmai, kā “Sniegu sniegt”, “Ziemas stāsts” u.c.

27. decembrī ar Ziemassvētku noskaņu koncertu Dzintaru koncertzālē uzstāsies Rīgas Doma zēnu koris un festivāla orķestris diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā, atskaņojot populāras Ziemassvētku melodijas, kā arī mūslaiku sakrālās kormūzikas korifeja, angļu komponista Džona Ratera ‘‘Magnificat’’ – priekpilnu un dzīves apliecinošu Dieva žēlsirdības un labvēlības slavinājumu. Soprāna solo dziedās jaunais opermūzikas talants Etīna Emīlija Saulīte, pie klavierēm būs Artūrs Oskars Mitrevics.

Savukārt 28. decembrī savā klaviermūzikas solo programmā klausītājus priecēs pianists Andrejs Osokins, šajā reizē ietverot koncertprogrammā Frederika Šopēna un Roberta Šūmaņa opusus.

29. decembrī festivālā gaidāms Vecgada koncerts ‘‘Raimonds Ozols un draugi’’, kurā uzstāsies Raimonds Ozols (vijole), Raimonds Macats (taustiņinstrumenti), Mārcis Auziņš (ģitāra), Norberts Skraucis (bass) un Ainis Zavackis (bungas). Koncertprogramma radīta par godu pieredzējušā vijolnieka Raimonda Ozola jubilejai. Viņš ir viens no retajiem vijolniekiem, kurš izpilda gan klasikas skaņdarbus, gan spēj aizraut ar spilgtākajām rokdziesmām. Izcils mūziķu sastāvs ar baudāmu muzikālo programmu, izceļot Raimonda Ozola meistarīgo vijoļspēli.

31. decembrī Ziemassvētku festivāls gadumijas noskaņās aicina svinēt svētkus ar Johana Štrausa un Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarbiem programmā “Jaungada koncerts un Vīnes valši’’. 21. Mocarta Klavierkoncerta soliste būs spilgtā latviešu jaunās paaudzes pianiste Evelīna Jēkabsone, Festivāla orķestri diriģēs Mārtiņš Ozoliņš. Valšu karaļa Johana Štrausa mūzika ir kā radīta gadumijas svinību noskaņai – ne velti ar Štrausa mūziku slavenie Vīnes filharmoniķi savu Jaungada koncertu svin kopš 1941. gada. Štrausa kompozīcijas allaž rada svētku pacēlumu, un, šķiet, ka komponists tajās ar graciozu smaidu mums atgādina par dzīves svinēšanas brīnišķīgo pusi.