Pētnieki atklāj, ka dzīvnieki arī lieto alkoholu, bet citu iemeslu dēļ
foto: Shutterstock
Trakā pasaule

Pētnieki atklāj, ka dzīvnieki arī lieto alkoholu, bet citu iemeslu dēļ

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Ir dzirdēti stāsti par dzīvniekiem, kuri uzvedas apreibuši pēc saskābušu augļu ēšanas, taču līdz šim tika uzskatīts, ka tas ir visai reti. Ekologi publicējuši rakstu, kurā norādīts, ka, patiesībā, daudzi dzīvnieki lieto etanolu.

Pētnieki atklāj, ka dzīvnieki arī lieto alkoholu, ...

30. oktobrī žurnālā “Trends in Ecology & Evolution” ekologi skaidro, ka etanols dabiski sastopams gandrīz katrā ekosistēmā, un to, visticamāk, regulāri lieto lielākā daļa augļu un nektāra ēdāju dzīvnieku, raksta zinātnisko atklājumu medijs “Science Daily.”

Etanols pirmo reizi kļuva plaši sastopams pirms aptuveni 100 miljoniem gadu, kad ziedaugi sāka ražot nektāru un augļus, kas spēj sarūgt. Tagad etanols ir dabiski sastopams gandrīz visās ekosistēmās, bet galvenokārt zemākos platuma grādos un tropu reģionos. Lielākoties dabiski raudzētos augļos ir tikai 1–2 % spirta tilpumkoncentrācija (ABV), taču Panamā pārgatavojušos palmu augļos konstatēta pat 10,2 % ABV.

Daudziem dzīvniekiem, īpaši zīdītājiem un putniem, kas patērē augļus un nektāru, ir spēja sadalīt etanolu. Pretēji cilvēkiem, kuri vēlas apreibināties, bet nevēlas papildu kalorijas, dzīvnieki vēlas kalorijas, bet ne apreibināšanos, skaidro eksperti. Nav skaidrs, vai dzīvnieki apzināti patērē etanolu, tāpēc zinātnieki turpinās pētījumus, lai izprastu tā ietekmi uz dzīvniekiem.

Pētnieki norāda, ka etanola patēriņam varētu būt vairākas priekšrocības savvaļas dzīvniekiem. Pirmkārt, tas ir kaloriju avots, un fermentācijas laikā radušās smaržvielas varētu palīdzēt dzīvniekiem atrast barību, lai gan pētnieki uzskata, ka ir maz ticams, ka dzīvnieki spēj sajust pašu etanolu. Etanolam varētu būt arī medicīniski labumi: augļu mušas apzināti dēj savas olas vielās, kas satur etanolu, jo tas pasargā olas no parazītiem, un augļu mušu kāpuri ēd vairāk augu, kas satur etanolu, ja tos inficē lapsenes. Ekologi skaidro, ka no kognitīvā viedokļa ir uzskats, ka etanols var aktivizēt endorfīna un dopamīna sistēmas, radot relaksācijas sajūtu un palīdzot socializēties, taču šo teoriju vēl nepieciešams pārbaudīt.

Ir daudz neatbildētu jautājumu par etanola patēriņa nozīmi savvaļas dzīvniekiem. Nākotnes pētījumos komanda plāno izpētīt, kā etanols ietekmē primātu uzvedību, kādas ir sociālās sekas un kā viņu organisms sadala alkoholu.

Tēmas