Leģendārais Vecrīgas klubs "Depo"

Klubs “Depo” pastāv kopš 2002. gada 15. marta un tiek uzskatīta par ilglaicīgāko koncertu vietu Latvijā. Tā ir vieta dažādiem ...

Mūzika

FOTO: "Depo" nekur netaisās pazust! Saimnieks Guntis vieš skaidrību par leģendārā Rīgas rokkluba nākotni

Violanta Dzene

Jauns.lv

Daudziem alternatīvās mūzikas faniem kā zibens no skaidrām debesīm nāca ziņa, ka uz nenoteiktu laiku tiks slēgta alternatīvās mūzikas koncertu vieta un bārs "Depo". Kluba īpašnieks Guntis Vanags gan pauž, ka ažiotāža par kluba slēgšanu ir pārāk liela un, visticamāk, leģendārais Vecrīgas klubs jau drīzumā atkal priecēs apmeklētājus. Jauns.lv tikās ar Gunti "Depo", lai runātu par kluba pirmsākumiem un nākotni.

FOTO: "Depo" nekur netaisās pazust! Saimnieks Gunt...

Nesen "Depo" kluba pārstāvji paziņoja, ka ēkai, kurā atrodas klubs, mainās īpašnieks un līdz ar to beidzas nomas līgums. "Esam vienojušies ar jauno īpašnieku, ka varētu slēgt jaunu līgumu, bet, kamēr līgums nav parakstīts, kluba nākotne nav skaidra," teikts paziņojumā.

Sarunā ar Jauns.lv Guntis neslēpj, ka viņa paziņojums par kluba darbības apturēšanu ir uztverts kā kluba slēgšana. "Tā kluba apturēšana ir, kamēr mēs sakārtojam papīrus. Es par 90% domāju, ka mēs pēc pāris nedēļām atkal atvērsimies.”

No "Metro" uz "Depo"

Vaicāts, kā vispār radās doma par "Depo", Guntis norādīja, ka pirms tam bija elektroniskās mūzikas klubs "Metro", kur viņš darbojās trīs gadus. "Tad mēs abi ar īpašnieku sakašķējāmies, un es aizgāju uztaisīt "Depo". Viņš palika, un 2002. gadā radās "Depo,” stāsta Guntis.

Sākotnēji "Depo" bija plānots veidot līdzīgu "Metro" – klubā skanētu elektroniskā mūzika un papildus arī roks, bet beigās palika tikai roks.

"Tad Latvijā nāca reiva posms, kad visi aizrāvās ar elektronisko mūziku. "Metro" bija pirmais klubs, kur dīdžeji spēlēja uz vinila platēm. Mana gaume ir mainījusies līdz ar "Depo". To, ko es agrāk klausījos, varētu teikt, bija briesmīga mūzika. Tagad, ar "Depo", es sāku pilnīgi radikāli savādāku mūziku klausīties,” atzīst Guntis, kurš pats vairāk pirms tam bija darbojies kā dīdžejs.

"Depo" bija pirmais šāda veida klubs Latvijā. "Man liekas, ka mēs bijām pirmais klubs, kurā regulāri uzstājās grupas. Pirmajos divos vai trijos gados mēs veģetējām uz kādām 3–4 grupām. Pie mums regulāri spēlēja "Dzelzs Vilks", "Pienvedēja Piedzīvojumi", "R.A.P.", un tā pa riņķi ik pēc diviem mēnešiem. Tad, lai piesaistītu kaut kādas jaunas grupas, mēs sākām veidot "20 minūtes slavas" koncertus, un tad sākās, ka regulāri šeit jaunās grupas uzstājās un auga līdz ar klubu,” norāda Guntis.

Vienlaikus kā nepatīkamu lietu viņš min, ka "Depo" uzstājas arī jaunas grupas, kurās dalībniekiem pat nav 18 gadu, un tām bieži nāk līdzi draugi, kuri taisa bardaku ārpus kluba, bet reti kurš no šiem draugiem vispār ienāk iekšā paklausīties grupu.

Klubs, kurā nekaujas un kuru par labu atzīst pat policijas priekšnieks

Runājot par "Depo" publiku cauri gadu gadiem, Guntis atzīst, ka principā tā nav mainījusies – ir mainījušās tikai paaudzes. "Tādi paši alternatīvie, kā toreiz bija, tādi ir arī tagad."

"Kad Imants Daksis uzstājās pirms nedēļas, kas it kā nebija domāts kā slēgšanas koncerts, bet it kā tajā pašā laikā bija slēgšanas koncerts, viņš dalījās ar savām atmiņām, ka pirmā grupa, kas uzstājās klubā, bija grupa "Depo". Šai grupai toreiz Latvijā solīja lielus panākumus, un arī pats Imants Daksis šeit nospēlēja savu pirmo koncertu,” par pirmajiem "Depo" gadiem stāsta Guntis.

foto: Rojs Maizītis
Panki uz "Depo" sienas.
Panki uz "Depo" sienas.

Vaicāts, vai klubā pa šiem gadiem bijušas arī kādas nekārtības, Guntis uzsver, ka "Depo" ir ļoti slavens ar to, ka pie viņiem nenotiek kautiņu.

"Depo" īpašnieks gan atceras, ka reiz bijusi saķeršanās ar pašvaldības policiju. "Par kaut kādu sīku pārkāpumu uzlika man sodu, un es gāju pie pašvaldības policijas un teicu, ka tā ir slikta prakse, ka par katru sīkumu likt uzreiz sodu virsū, jo mēs esam labs klubs un mums pietiktu ar brīdinājumu. Tad policijas priekšnieks teica, ka paskatīsies vēsturē, vai mēs esam labs klubs, un tad paskatījās vēsturē un izrādījās, ka tiešām nav ko sliktu pateikt,” stāsta Guntis.

"Depo" un alternatīvā mūzika cauri laikiem

Runājot par ienākšanu izklaides biznesā, "Depo" īpašnieks neslēpj, ka tas bija grūti. "Jāatzīst, ka to īsto kluba vadīšanu es esmu sapratis tikai pēdējos piecos gados. Principā es biju ļoti lielā pašplūsmā – netika darbinieki pieskatīti, un no biznesa viedokļa klubs tika ļoti slikti vadīts. Šobrīd ir savākts viss savās rokās un tiek kontrolēts. Toreiz es strādāju par juristu, un tas bija kā hobijs. No tās naudas, ko nopelnīju kā jurists, es ļoti daudz ieguldīju, lai klubs turētos virs ūdens,” atzīst Guntis.

Klubs pa šiem gadiem piedzīvojis arī lielākas vai mazākas krīzes. Visvairāk to skāra finanšu krīzes laiks. Tolaik atvērās arī "Nabaklab", kas principā bija identisks klubam "Depo" – arī tur tolaik uzstājās tieši tās pašas grupas, kas "Depo". "Tas bija tāds vājais posms, kad nevarēja saprast, ko tālāk darīt," saka Guntis.

Covid-19 laiku klubs esot pārdzīvojis viegli, pateicoties valsts atbalstam, un pēc tam klubs piedzīvojis savu izrāvienu.

Guntis nepiekrīt plaši izskanējušajam apgalvojumam, ka alternatīvās mūzikas zelta laiki būtu pagājuši, norādot, ka ik pēc trim gadiem nāk jauns šāda mūzikas žanra vilnis. "Ja rodas jaunas grupas, jauna publika, tad tā mūzika nekur nav aizgājusi. Neuzskatu, ka ir kaut kādi zelta laiki, labāki vai sliktāki laiki, jo visu laiku nāk jauna mūzika, un tajā vienmēr var atrast kaut ko labu.”

"Depo" jaunas mājvietas meklējumos

Runājot par to, ar ko "Depo" ir atšķirīgs un ar ko izceļas, Guntis min, ka šeit ir unikāla koncerta atmosfēra: "Mēs tiešām cenšamies ļoti panākt, lai cilvēki klausās koncertu, lai novērstu momentus, kas traucē koncertu baudīšanu. Piemēram, kad spēlē Imants Daksis un kāds zālē skaļi sarunājas, mēs pieejam klāt un lūdzam paklusēt, lai zālē valdītu pilnīgs klusums. Ja kāds uzvedas nesapratīgi, tad mēs palūdzam viņu aiziet vai paiet malā – akcents ir uz to, lai cilvēki varētu pilnvērtīgi klausīties koncertu.”

Runājot par kluba turpmāko nākotni, Guntis norāda, ka ir iespējas saņemt kādu palīdzību, un viņi noteikti strādā pie tā, lai tāda būtu. "Šobrīd pauze ir saistīta ar to, ka mājai mainās īpašnieks un nāk jauns īpašnieks. Kamēr nav noformēts jauns nomas līgums, mēs nevaram darboties."

Guntis skaidro, ka "Depo" klubs ir palicis vienīgais īrnieks šajā ēkā, un tā pamazām degradējas, tādēļ, ja nāks jauns īpašnieks, noteikti būs jāveic kapitālais remonts. Līdz ar to viņš rēķinās, ka klubs ilgtermiņā šeit nevarēs palikt, un "Depo" tiek meklēta jauna mājvieta. Sarunas jau šobrīd notiekot. Viņš priecātos arī par atbalstu no malas, ja kāds varētu ieteikt, kur "Depo" pārvākties.

Veiksmes atslēga – mīlestība pret mūziku un darbu

Runājot par to, kādām īpašībām jāpiemīt cilvēkam, lai viņš tik ilgi spētu šajā biznesā darboties, Guntis neslēpj, ka "Depo" ir viņa sirdslieta. "Man tas pašam patīk. Man ir interese par mūziku, un vienmēr gribas dzirdēt jaunu mūziku. Galvenais, lai tas pašam patīk un lai pietiek enerģijas to darīt.”

"Depo" šo gadu laikā ir devis vērtīgu iespēju jaunajiem māksliniekiem uzstāties, un apmeklētājiem – dzirdēt jaunas grupas. "Depo" bieži viesi ir arī ārzemju grupas. "Mēs smejamies, ka esam populārākais klubs Somijā. Visi somi saka, ka šī ir tā vieta, kur noteikti jābūt, un viens otram to iesaka,” smej Guntis.

Guntis uz "Depo" nākotni skatās cerīgi, vienlaikus sakot, ka "mēs visi paliekam vecāki un vairs jau nevaram tik ilgi ballēties kā agrāk – trīs naktis izturēt un vēl būt moži. Tagad tas tomēr liek savu regulējumu. Arī publikas paradumi ir mainījušies – ja agrāk cilvēki sēdēja un ballējās, tad tagad viņi noklausās koncertu un dodas prom.”

Aizvadītajā nedēļā daudzus Vecrīgas naktsdzīves baudītājus satrieca vēsts, ka par slēgšanu pavēstīja leģendārais klubs “Depo”. Pēdējais koncerts jau notika 26. oktobrī.

Ieskats leģendārā naktskluba "Depo" pēdējā ballītē

Aizvadītajā nedēļā daudzus Vecrīgas naktsdzīves baudītājus satrieca vēsts, ka par slēgšanu pavēstīja leģendārais klubs “Depo”. Pēdējais koncerts jau notika 26. ...