Jūlija Krūmiņa rīkotās Jāņu svinības 2024. gadā

Tā 2024. gada vasarā savā lauku īpašumā līgoja uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš.

Slavenības

Ekskluzīvi FOTO: pagāniskas svinības, Vaikules dejas un čigānu ansamblis - tā šogad Jāņus svinēja miljonārs Jūlijs Krūmiņš

Inta Mengiša

Žurnāls "Kas Jauns"

Uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš savā Siguldas lauku mājā Jāņus atzīmēja vērienīgi - ar Laimu Vaikuli, folkloristiem, čigānu ansambli, diskotēku un brangu mielastu.

Ekskluzīvi FOTO: pagāniskas svinības, Vaikules dej...

Miljonārs Jūlijs Krūmiņš, kas pirms pusgada ar šiku balli Rīgā atzīmēja 80. jubileju, smej, ka apaļo šūpuļsvētku svinēšanu izlēmis turpināt arī Jāņos. Vairāk nekā simt viesu, radiniekus un draugus ieskaitot, viņš Jāņu vakarā pulcināja savas Siguldas lauku mājas sētā, kur bija sarūpējis patiesi lustīgas svinības, raksta žurnāls "Kas Jauns".

foto: Inta Mengiša
“Lai jaunie skatās un mācās, kā jālīgo!” uzsauca Jūlijs Krūmiņš un savos 80 gados bez minstināšanās pārlēca pār ugunskuru, aicinot sekot šim auglības rituālam arī pārējos. “Gribat, atzīšos? Es to darīju pirmoreiz mūžā!” pavēstīja miljonārs.
“Lai jaunie skatās un mācās, kā jālīgo!” uzsauca Jūlijs Krūmiņš un savos 80 gados bez minstināšanās pārlēca pār ugunskuru, aicinot sekot šim auglības rituālam arī pārējos. “Gribat, atzīšos? Es to darīju pirmoreiz mūžā!” pavēstīja miljonārs.

Jūlijs stāsta, ka ik gadu svin Jāņus, taču līdz šim, svētkus plānojot, vairāk domājis par to, lai būtu dziesmas, dejas un dažnedažādas aktivitātes bērniem. Ja iepriekš svinības norisinājās Baltezera villā vai "Turaidas kvartālā" Jūrmalā, tad šogad viņš viesmīlīgi ciemiņus uzņēma savā lauku mājā, kas atrodas meža vidū, Gaujas krastā, Siguldas novadā. Tādus īsti latviskus Jāņus Krūmiņš iepriekš nekad neesot svinējis, tālab šovasar izlēmis bērnus, mazbērnus un mazmazbērnus iepazīstināt ar senlatviešu pagāniskajām līgošanas tradīcijām. Scenārijs ticis rūpīgi plānots – lai būtu gan jāņubērni, gan līgodziesmas, gan ugunskurs, gan vainagu pīšana un lāpu meistarošana, gan arī augsta līmeņa viesmākslinieki.

“Svinības izdevās brīnišķīgas, prieks bija gan lieliem, gan maziem! Visu iemūžinājām video, ko pēc svētkiem samontējām filmiņā – lai visi, arī paši mazākie manas dzimtas pārstāvji, kādudien varētu noskatīties, kā opis lec pār ugunskuru, kā danco ar čigānietēm, kā visi ejam rotaļās, kā dziedam līgodziesmas un tā tālāk. Paldies maniem draugiem – ģeniālajam aktierim Andrim Bērziņam, kurš nodziedāja manu mīļāko dziesmu "Svētvakars", dziedātājai Laimai Vaikulei, kura piedalījās svinībās un arī uzstājās ar vairākām dziesmām, un diriģentam Arvīdam Platperam par akordeona pavadījumu!” saka Jūlijs Krūmiņš.

foto: Inta Mengiša
Andris Bērziņš ar Laimu Vaikuli.
Andris Bērziņš ar Laimu Vaikuli.

Šomase apdzied, izdancina un iekur rituālo ugunskuru

Gādāt par latvisko garu Jūlijs Krūmiņš bija aicinājis Valmieras novada Jērcēnu folkloras kopu "Mežābele" ar tās vadītāju Artu Šomasi priekšgalā. Folkloristes, kam ir vairāk nekā 40 gadu pieredze, gan ielīgoja miljonāra sētu, gan nerātni apdziedāja namatēvu, gan iekūra rituālo Jāņu ugunskuru un, sapulcējot visus klātesošos aplī ap to, dziesmas pavadījumā Jūlija ģimenei uzdeva pirms iekuršanas tajā ielikt rudzu maizes gabaliņu, avota ūdeni un medu. Solīja, ka tādējādi tikšot aizbaidītas raganas, mošķi un visādi citādi nelabie. Pēc tam svētībai visi tika aicināti liesmām atdot pērnā gada Jāņu vainadziņus, bet turpinājumā visi vienojās dziesmotās Jāņu svinību rotaļās. “Arta un viņas Mežābele bija pa pirmo! Tieši tas, kas bija vajadzīgs,” priecājās uzņēmējs, kurš folkloristus izvēlējies, vadoties pēc draugu rekomendācijām.

foto: Inta Mengiša

Arta Šomase neslēpa, ka ar savām kolēģēm tik elitāru ļaužu svinībās uzstājās pirmoreiz. “Kad pirms svētkiem aizbraucu uz Siguldu satikties ar Jūliju Krūmiņa kungu, lai saplānotu uzstāšanos un scenāriju, biju patīkami pārsteigta, cik vienkāršs un sirsnīgs cilvēks viņš patiesībā ir. Patīkama un ģimeniska bija gaisotne arī pašās svinībās, un mums ir neizmērojams prieks, ka gan namatēvam, gan viesiem bija interesanti,” atzina Šomase.

Vaikule dančos ar ziedu vainadziņu galvā

Rituālajās dejās un rotaļās ar interesi gāja arī dziedātāja Laima Vaikule, kas bija posusies sev raksturīgajā brīvajā stilā un koptēlu svētkiem bija papildinājusi, uz melnās naģenes likdama ziedu vainadziņu. Laima, kura šomēnes visus Jūrmalā aicina uz savu ikgadējo festivālu "Laima Rendezvous", Krūmiņa viesu vidū jutās brīvi un atraisīti un lustējās līdz ar visiem citiem. Viņa gan sadevās rokās ar blakusesošajiem rotaļu biedriem, gan griezās elkoņos, gan sasitās ar gurniem, bet pēcāk ap ugunskura vietu “izdancināja” kādas viešņas līdzpaņemto suņuku.

foto: Inta Mengiša
Saimnieks izdancina skatuves dīvu Laimu Vaikuli.
Saimnieks izdancina skatuves dīvu Laimu Vaikuli.

Rudāne sapošas kā čigāniete

Krūmiņš atminas, ka kādreiz bērnībā, kad Jāņi atzīmēti ar ģimeni laukos, vienmēr svinībās uzradušies čigāni, kuri ne tikai dziedājuši, bet arī ik reizes pamanījušies ko nočiept, tostarp kartupeļus vai kādu gabalu gaļas. “Tālab izdomāju, ka arī šajos Līgosvētkos mūs priecēs čigāni!” atklāj Jūlijs, kurš uzstāties bija aicinājis romu šova grupu "Ame Roma". Par čigāniem saģērbās arī daļa svinību viesu, tostarp Jūlija mazmeitas un arī dziedātāja Dināra Rudāne, kura uz līgošanu bija ieradusies ar vīru un meitiņu. Saimniekam par prieku arī Dināra plivināja gaisā kuplos brunčus, vairojot lauku sētā eksotisko un enerģētiski jaudīgo noskaņu.

foto: Inta Mengiša

Mielastā seši sivēni, jērs un lērums vēžu

Protams, Jūlija Krūmiņa garā ir savus ciemiņus ar tukšiem vēderiem prom nelaist, tālab sanākušajiem galdā tika celta jēra gaļas zupa un bagātīgs auksto uzkodu klāsts, tostarp dažādi sieri, speķmaizes un lucīši, bet vakarpusē visi varēja mieloties ar turpat pagatavotu sivēna cepeti, jēru un vairākiem desmitiem kilogramu tikko vārītu vēžu.

foto: Inta Mengiša